Порівняння чисел і виразів із застосуванням знаків «більше», «менше». Сантиметр, дециметр, метр. Вимірювання метром

УРОК 110

Тема: Порівняння чисел і виразів із застосуванням знаків «більше», «менше». Сантиметр, дециметр, метр. Вимірювання метром

Мета: ознайомити з новою одиницею вимірювання довжини — метром; співвідношеннями між одиницями довжини; закріпити вміння вимірювати довжину предметів різними одиницями довжини; закріпити усну нумерацію чисел в межах 100; розвивати обчислювальні навички; формувати вміння порівнювати вирази і числа, використовуючи знаки «більше», «менше»; розвивати довільну увагу, уяву; розширювати світогляд учнів.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

 Пролунав уже дзвінок,

 Всіх покликав на УРОК.

 Тому дружно всі сідаємо.

 Працювати починаємо.

II. Повторення вивченого матеріалу

 1 Повторення складу чисел другого десятка з двох одноцифрових чисел. Гра «Засели будиночки чисел 13; 16; 18»

 2 Гра-естафета по складанню і запису всіх прикладів на додавання одноцифрових чисел з відповіддю 12 і 15. (2 команди)

 3 Усна лічба

 • Полічи десятками до 100.

 • Назви «сусідів» числа 50; 79; 93.

 • Назви число, в якому 6 дес. і 7 од., 8 дес. 2 од., 9 дес., 10 дес.

 • Скільки повних десятків в числі 86; 40; 59?

 4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Запишіть числа, вставте пропущене число.

7; 5; 12. 8; 2; 10. 9; ?; 16.

 5 Порівняння чисел і виразів із застосуванням знаків «більше» і «менше»

— Порівняйте числа, поставте знак: «<», «>» або « = ».

6 □ 78 □ 120□ 20

9 □ 58 □ 4 19 □ 20

— Порівняти вирази, поставити знак: «<», «>» або «=».

12 - 6 □ 7 7 + 8 □ 12

15 - 9 □ 5 16 - 8 □ 4

● Фізкультхвилинка

 Раз! Два! Час вставати,

 Будемо відпочивати.

 Три! Чотири! Присідайте, швидко втому, проганяйте.

 П’ять! шість! Засміялись,

 Кілька раз понахилялись.

 Сім! Вісім! Час настав Повернутися до справ.

III. Вивчення нового матеріалу

 1 Практична робота

Для кожної дитини мають бути виготовлені з паперу моделі сантиметра, дециметра і метра, тоді діти зможуть зіставити дециметр і метр (порівняти

смужки), потім виконати практичні вправи з вимірювання за допомогою цих моделей.

Наприклад:

— Розгляньте смужку (12 см). Виміряйте її довжину за допомогою моделей дециметра і сантиметра. Скільки разів уклався дециметр? (Один раз)

— Ще раз можна укласти дециметр? (Ні, він не уміщається.)

— Чим можна виміряти частину відрізка, що залишилася? (Сантиметром)

— Скільки разів уклався сантиметр? (2 рази)

— Довжина цього відрізка 1 дм 2 см.

— Скільки сантиметрів в одному дециметрі?

Під час вправ (головним чином практичних) діти повинні отримати наочне уявлення про співвідношення таких одиниць вимірювання, як дециметр і сантиметр: 10 см складають 1 дм, або 1 дм дорівнює 10 см.

 2 Креслення відрізків

— Накреслити відрізок завдовжки 1 см; 1 дм.

 3 Пояснення нового матеріалу

 ● Відгадування ребуса

 Діти повинні накреслити в зошитах 1 см і 1 дм і записати: 1 дм = 10 см, а також пояснити, чому потрібні різні одиниці вимірювання. Невеликі відрізки зручно вимірювати сантиметром, більші — дециметром. Навести приклади, коли зручніше використовувати як одиницю вимірювання — сантиметр, наприклад, визначаючи довжину палички для лічби або олівця, а коли — дециметр, наприклад, при визначенні довжини або ширини столу.

 — Сантиметрами і дециметрами незручно вимірювати довжину великих предметів, для таких вимірювань люди зазвичай користуються метром. (Демонстрація метрової лінійки.)

 — Для вимірювання довжини і ширини, наприклад, кімнати використовується метр.

 Корисно виконати декілька вправ у вимірюванні метром — знайти довжину і ширину дошки, дверей, вікна, класу, якщо метр не укладається ціле число разів, то результат вимірювання називати приблизно (близько 3 м, майже 6 м, більше 5 м).

Потім, використовуючи паперові смужки завдовжки 1 дм, діти з’ясовують, скільки таких смужок укладеться уздовж 1 м, і записують: 1 м = 10 дм.

Учитель використовує для цього історію походження слів: деци — від лат. «десятий», санти — від франц. «сто».

1 м = 10 дм = 100 см

Таблицю мір пропонується запам’ятати.

 4 Первинне закріплення

1) Скільки в метрі дециметрів? Скільки сантиметрів?

2) Гра «Так — ні».

Метр — одиниця вимірювання маси.

Метр — одиниця вимірювання довжини.

1 м = 10 дм.

100 см = 1 м.

Довжину кімнати зручно вимірювати у сантиметрах.

Висоту дерева — у метрах.

Спортсмен пробіг дистанцію 100 см.

10 см менше 1 м.

49 дм більше 5 м.

80 см більше 7 дм.

5 дм менше 60 см.

3) гра «Заповни пропуски».

1 м = О дм4 дм = О см

9 м = О дм7 дм = О см

1 м = О см 10 см = О дм

30 дм = Ц м40 см = Ц дм

4) Порівняти 2 м 8 дм і 30 дм.

Пояснення: 2 м — це 20 дм, та ще 8 дм, усього 28 дм, 28 < 30, отже, 2 м 8 дм < 30 дм (можна міркувати і по-іншому: 30 дм — це 3 м, 2 м < 3 м).

IV. Розвиток математичних знань

 1 Практична робота з вимірювання за допомогою дециметра (його моделі)

Наприклад, запропонувати виміряти довжину портфеля, ширину парти, довжину смужки паперу, стрічечки тощо. Корисно, щоб дитина знайшла відстань, що дорівнює дециметру, у себе на руці (наприклад, ширина долоні плюс довжина великого пальця або відстань між кінчиками витягнутих великого і вказівного пальців). Надалі можна використовувати таку мірку в практичних вправах: наприклад, визначаючи довжину столу та ін.

 2 Практична робота з вимірювання за допомогою метра (йогомоделі)

Вимірювати відстань від дверей класу до вікна, від дошки до

шафи і тому подібне.

 3 Офтальмологічна пауза

 4 Розв'язування задачі

Від землі до даху будинку 9 м. Зв’язали дві драбини: в 3 м і 4 м. Чи можна по них влізти на дах?

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З якою новою одиницею ознайомилися на уроці?

— Що розкажете вдома батькам?



Джерело: noindex
Категорія: Математика | Додав: SYLER (22.12.2013)
Переглядів: 5668 | Рейтинг: 0.0/0
Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт
Знаходження значень виразів, що містять дужки. Розпізнавання многокутників. Ф...
Закріплення вмінь писати вивчені елементи букв
Передача просторових явищ. Практична робота «Чарівний ліс уночі»
Декларація прав дитини. Основний Закон держави. Обов'язки батьків та діте...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]