Перенос слів із буквою ь (м'який знак)

Урок  220 (письмо)

Тема: Перенос слів із буквою ь (м'який знак)

Мета: розширювати і поглиблювати знання учнів про перенос слів із рядка в рядок; вчити дітей переносити із рядка у рядок слова з м'яким знаком; закріплювати знання про весняні явища у природі; удосконалювати вміння складати зі складів слова, ставити наголос, виконувати звуко-буквений аналіз слів, працювати з текстом-анаграмою, каліграфічно писати; розвивати словниковий запас, мовлення, вміння працювати в парах змінного складу, самостійно, колективно; виховувати любов до рідної землі, живої природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: завдання для каліграфічної хвилинки на окремих аркушах; велика веселка, кольорові смужечки для складання веселки на магнітній дошці під час роботи у парах змінного складу; міні-підручник із завданнями та вправами; кораблики із написаними на них складами; малюнок із зображенням зайчика або м'яка іграшка; крапельки із написаними на них буквами, запис пташиних голосів, співу зозулі, магнітофон; робочий зошит.

I. Організаційний момент

- Діти, чи помітили ви, що змінилося у природі?

- Ось і скінчилася зима - біла, сонна, довга, сварлива. Давайте послухаємо весну: якими звуками наповнює вона природу?

- Погляньте на весняне небо: як яскраво світить сонечко! З чим можна порівняти його? (З маминими руками - теплими, лагідними.)

- Підставте обличчя і долоньки весняному сонечку, доторкніться до його промінчиків. Які вони? (Ласкаві, теплі, лагідні)

- Пригріло сонечко - і кудись дівся сніг та крига.

Це куди подівся сніг з гірки біля дому?

Він струмочками побіг, не догнать нікому.

Наша баба снігова сумувала, звісно,

Обернулася струмком і втекла до лісу.

- Як ви вважаєте, чому баба втекла до лісу? (Розтанула)

- А чому вона розтанула? (Потеплішало)

- Чому ж потеплішало? (Прийшла весна)

II. Актуалізація опорних знань учнів

- Як ви вважаєте, чому весну називають чарівницею?

- Навесні легко дихається! Вдихніть на повні груди свіже повітря: чим пахне весна? (Молодим листям, свіжістю, зеленню, теплом, радістю, святом)

- Так, весна сприймається як справжнє свято різноманітних пахощів. І запахи ці запам'ятовуються на все життя.

- А що приносить нам весна? (Відповіді дітей.)

Прокинувся - і відразу До сонечка біжить,

Стрибає по камінчиках,

Хлюпоче і дзвенить. (Весняний струмочок)

- Придивіться до стрімкого руху талої води і спробуйте описати: якого він кольору, на що схожий, який у нього настрій, про що він думає, куди поспішає?

Пусти човник у струмок,

Понесе його в лісок.

Босоніж сміліш гуртом Підем разом за струмком.

Швидко він біжить, гуде,

Нас до лісу доведе.

1 Із поданих складів складіть і запишіть слова. Поставте наголос

- Що вони означають? (Назви весняних місяців.)

- Знайдіть у цих словах букви, що не позначають звука.

- Підкресліть м'який знак. Виконайте звуко-буквений аналіз одного слова.

0 0 0 ^^р^^ 0

- А чи знаєте ви, чому їх так називають?

2 Робота в групах. Читання текстів

- Прочитайте. Підкресліть слова з м'яким знаком.

1-ша група

З першими теплими променями сонця пробуджується береза. Вона швидко наповнюється соком. От тому-то перший місяць весни називається березнем. А в давнину його ще називали сочень або со-ковик.

2-га група

Другий місяць весни називається квітнем. У цей час вся природа на українських землях в першому цвітінні. Розпускаються бруньки, повертаються додому пташки. Квітень - це місяць квітів і тепла.

3-тя група

Останній весняний місяць - травень. У цей час широкі українські простори вкриваються соковитою зеленою травою. Розпускаються квіти. Вітер розносить їх аромат над землею.

Після відповідей кожної групи вчитель виставляє картинку з ілюстрацією кожного місяця.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про весну, її чарівність і красу, згадаємо букву "м'який знак", навчимося переносити слова з цією буквою із рядка в рядок.

- Як переносяться слова із рядка в рядок? (По складах)

- Яка буква в українській мові не позначає звука? (М'який знак)

Слова із м'яким знаком переносяться так: синень-ка, нень-ка, бать ко, ля льок

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Випишіть із текстів про весняні місяці слова з м'яким знаком

2 Каліграфічна хвилинка

- Чи прислухалися ви коли-небудь до шуму весняного дощу? Який він за характером? (Веселий, бадьорий, радісний, моторний, завзятий, жвавий)

- Порівняйте його з осіннім дощем.

- А що нагадує вам весняний грім? З чим можна порівняти його звуки?

Ось по небу кінь біжить,

З-під копит вогонь летить,

А внизу земля дрижить. (Весняний грім)

- А тепер уявіть, що дощик став живим. Давайте усно опишемо його.

Хмарки небо закрили, дощ у гості запросили. На нашій галявині темно і холодно. Це тому, що хмаринки закрили сонечко. Щоб розігнати дощові хмаринки треба виконати завдання з каліграфії.

ЬЬЬЬІЬЬЬЬІЬЬЬЬІЬ

З Словниковий диктант

- Весна шумить не тільки водою, а і пташиними піснями. Вслухайтеся в гомін пташок, (іСлухання пташиних голосів.)

- Який настрій вони приносять? Як співають пташки? (Дзвенять, тьохкають, щебечуть, воркують, свистять, співають, бринять)

- Кожна пташка має свій голосок. Ще одне завдання приготувала для вас пташка, голос якої ви зараз почуєте. Впізнайте її. (Кує зозуля.)

- Словниковий диктант приготувала для вас саме ця пташка.

- Запишіть у два стовпчики слова під диктовку: у 1-й - із м'яким знаком у середині слова; у 2-й - із м'яким знаком у кінці слова. Підкресліть м'який знак.

Лялька, олівець, парасолька, український, олень, дідусь.

- Розбийте дужками знизу словникові слова для переносу.

- Як переносяться слова з м'яким знаком у середині? (М'який знак залишається з буквою, яку пом'якшує, тобто на попередньому рядку.)

- От і опинились ми на узліссі. Про що треба пам'ятати, коли приходиш до лісу? (Треба берегти природу.)

- Чого в лісі не можна робити? (Відповіді учнів.)

- Чим же цікавий ліс сьогодні? (Він прокидається від зимового сну.)

- Ой, діти, подивіться, хто до нас у гості завітав.

o Влітку сірий, взимку білий. (Заєць)

- У тексті загадки знайдіть слова-"вороги", тобто слова, протилежні за значенням. (Влітку - взимку)

Учитель демонструє малюнок із зображенням зайчика або м'яку іграшку.

- Чого ж він такий переляканий? (За ним женеться лисичка чи вовчик.)

- Давайте спитаємо у верби.

Вона росте у верболозі,

І дні, і ночі ронить сльози.

Ви сльозинки позбирайте І загадку відгадайте.

- Чому ж з'явилися комашки? (Розпустилися квіти.)

- А ось і завдання від наших комашок.

Вставте, де потрібно, м'який знак і запишіть слова, поділяючи їх для переносу.

Бурул_ка, дел_фін, вчител_ка, дон_ка, велвет.

5 Робота над темою уроку

- Прочитайте текст. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Поділіть для переносу виділені слова.

- Як правильно поділити слова з м'яким знаком у середині для переносу? (М'який знак залишається на попередньому рядку.)

- Молодці! Визирнуло сонечко, і над галявиною розкинулася різнокольорова веселка. Кожний колір - радісний спів, присвячений приходу весни і тепла.

Учитель демонструє малюнок веселки.

- Давайте разом з веселкою трішки відпочинемо.

 Фізкультхвилинка

6 Робота в групах змінного складу

- Діти, поки ми відпочивали, дмухнув вітерець, і всі смужечки веселки розкидав по галявині. Треба виконати завдання і розташувати всі смужечки на небі.

- Прочитайте вірші. Випишіть слова (без повторень) з м'яким знаком у середині, поділяючи їх для переносу. (Виконавши завдання, діти отримують кольорові смужечки і розташовують їх на магнітній дошці у вигляді веселки.)

Варіант 1 (червона смужечка)

Тихо над річкою в ніченьку темную Спить зачарований ліс.

Ніжно шепоче хтось казку таємную,

Сумно зітха верболіз.

С. Черкасенко

Варіант 2 (помаранчева смужечка)

Дзюрчить веселе джерельце, Збираються пташата.

Як у маленьке дзеркальце, Вдивляються дівчата.

Б. Пилат

Варіант 3 (.жовта смужечка)

Поблискують черешеньки в листі зелененькім,

Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким.

Леся Українка

Варіант 4 (зелена смужечка)

Там, де ниви урожайні, де дорідний колос гнеться,

Він жнивує на комбайні, хоч і досі серпнем зветься.

Т. Коломієць

Варіант 5 (іблакитна смужечка)

Поливали берізку тонесеньку, Доглядали щодня зеленесеньку: Стала берізонька веселенька, Стала берізонька зелененька.

Варіант 6 (синя смужечка)

Поклонися щодня батькові низенько,

Бо в нього серденько до твого близенько.

Варіант 7 (фіолетова смужечка)

Мій дідусь старенький,

Як голуб сивенький.

По садочку ходить,

І мене малого,

Онученька свого За рученьку водить.

7 Розгадування анаграми

- Прочитайте текст-анаграму. Знайдіть слова з м'яким знаком, розбийте їх для переносу.

еснВа в ілсі

реСед лодмоої триав метьехтря жтеньовкі рочзіки гсячуої би-циульк. Піймьсаідютя нда млезею чвонері конвїтьки меункди. аН рееавдх ютьозпусркася ьнкубри. У вітпорі аюлітть екмелити.

V. Підсумок уроку

- Що цікавого знайшли у лісі?

- Що почули, що побачили?

- Чого навчилися?

- Як треба поводитись у лісі?



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 3616 | Рейтинг: 0.0/0
Елементарне поняття про будову людської фігури, її складових частин. Практичн...
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
Як людина сприймає інформацію
А. М'ястківський «Веселочка». Є. Горева «Кольоровий віршик». Г. Тарасенко...
Водойми України
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]