💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Буква Щ ("ща"). Урок-гра "Поле чудес"

Урок  212 (письмо)

Тема: Буква Щ ("ща"). Урок-гра "Поле чудес"

Мета: систематизувати знання учнів про букву "ща"; удосконалювати навички правильної вимови, каліграфічного письма, вміння розбивати слова на склади, ставити наголос, виділяти наголошений та ненаголошений склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, роботи в парах змінного складу; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні здібності, почуття змагання; виховувати естетичні смаки, бажання працювати, перемагати.

Обладнання: табло із завданнями для гри "Поле чудес"; іграшка Щука; фотокартки або малюнки із зображенням різних видів ящірок; міні-підручник на кожного учня; магнітофон; запис голосів пташок; фішки, призи для переможців; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

- Сьогодні на уроці ми пограємо в гру "Поле чудес". Ви будете її учасниками, а я - ведучою. За правильно виконані завдання кожен отримуватиме фішку. Учасниками турів гри стануть ті учні, що отримають найбільшу кількість фішок.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Відгадування загадки. Звуко-буквений аналіз слова-відгадки

o Хвостом виляє,

Не ричить, завжди мовчить.

А в казці розмовляє,

Добрим людям допомагає. (Щука)

- Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки.

- Які звуки позначає буква "ща"?

Щу|ка -

-0-0

- 4 б., 5 зв.

2 Зустріч з героїнею казки "За щучим велінням"

- Діти, до нас на урок завітала головна героїня казки "За щучим велінням". Знайомтесь, Щука.

Завдання Щуки 1 Каліграфічна хвилинка

1) Письмо елементів та літер Щ, щ ("ща").

2) Письмо складів ща, щл, щі, щя, щу, що.

- Назвати склади букв із нижнім з'єднанням, верхнім, середнім.

3) Послухайте вірш, запишіть слова, у яких є буква щ ("ща").

Щука вчила щученя зуби чистити щодня:

- Швидко щіточку бери, не лінуйся, гарно три.

Зуби треба берегти, ми ж бо щуки - я і ти.

4) Утворіть і запишіть слова. Підкресліть букву, що вивчається.

2 Вимова звуків [шч]

Спостереження за вимовою звуків:

o губи висунуто вперед, зуби видно;

o зуби зближені;

o широкий кінчик язика піднято вгору;

o потік повітря йде через рот посередині язика;

o голосові зв'язки не напружені, голос не утворюється.

3 Гра "Додавайка"

Учитель називає початок слова, учні повинні додати в кінці звуки [шч], записати слова у зошит. Початок слів можна записати на картках або дошці.

До...(щ), ля...(щ), бор...(щ), ку...(щ), пла...(щ), хру...(щ).

4 Усний звуко-буквений аналіз слова (за вибором учнів)

III. Повідомлення теми і мети уроку

- Ми готові розпочати гру "Поле чудес". У завданнях будуть слова, які у своєму складі мають букву щ ("ща").

IV. Гра "Поле чудес"

І відбірковий тур

- Щоб стати учасниками першого туру гри, необхідно виконати низку завдань.

1 Прочитайте. Спишіть народну прикмету. Поясніть, як ви її розумієте? Підкресліть двома лініями слова, у складі яких є буква щ ("ща"). На які запитання вони відповідають?

Синиця пищить - зиму віщить.

- Поясніть зміст прикмети.

2 Відгадайте загадку. Дайте характеристику звукам цього слова

o 3 цих зелених маленьких листочків Мама зварить смачний дуже борщик.

Ми зелених листочків нарвем,

Що усі називають... (щавлем).

3 Робота в парах

- Прочитайте слова з буквою щ ("ща"). Запишіть ті з них, у яких буква щ ("ща") стоїть у другому складі. Поставте наголос.

Картка 1

Щит щось борщик

щоб щогла дощик

щось щілина щодня

щічка ліщина щебетання

4 Робота в парах змінного складу. Гра "Слово заховалось"

- Запишіть слова за звуко-буквеною схемою.

Варіант 1

[ш чи гол'] [ш ч а в е л'] [ш ч и т]

щиголь щавель щит

Варіант 2

[шч ока] [кушч'і] [л'ашч'і]

щока кущі лящі

- Перепусткою до участі у першому турі буде таке завдання.

З поданих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть букву, що позначає два звуки.

зайченя, кущем, Маленьке, під, сиділо, ліщини, щиглик, Із, вилетів, куща, щиглика, злякалося, Зайченя.

- Перші три учні, які правильно виконають завдання, стануть учасниками І туру нашої гри.

I тур

Хто таку тваринку знає:

Губить хвіст, коли втікає.

Не шука й не пита,

Хто знайшов її хвоста,

Бо секрет для себе має -

Хвіст швиденько відростає. (Ящірка)

Учитель демонструє картинки із зображенням різних видів ящірок.

II відбірковий тур 1 Робота на картках

1) Прочитайте. До слів з лівого стовпчика доберіть слова з правого. Запишіть отримані словосполучення.

Малиновий ящірка

зелена борщ

смачний кущ

2) Прочитайте прислів'я, з'єднуючи праву його частину з лівою. Поясніть значення цих прислів'їв. Запишіть одне з прислів'їв.

Що хата має,

Щоб багато встигати, Що нині утече,

Що влітку родиться,

то завтра не зловиш, то взимку згодиться, тим і приймає, треба рано вставати.

3) Творче завдання.

- Прочитайте вірш. Спишіть, вставляючи пропущені літери.

..иглик ..иро ..ебетав,

..игленяток научав:

- ..об ..асливими вам стати,

Треба вміти ..ебетати!

- Яку букву вставили на місці пропусків? ("ща")

- Назвіть птахів, щебет яких ви чули у своєму житті.

4) Слухання запису голосів пташок.

- Яких пташок ви почули?

- Що ви можете розказати про них?

2 Відновлення тексту-анаграми

- Учасниками II туру гри стануть учні, які першими зможуть прочитати і списати текст-анаграму, а також дати правильні відповіді на запитання вчителя.

куЩа

виЖе в тавкус куща. маТ лавапютпь ройжі і щіля. ваХоютпься бири дів кущи. леА куща тпихра. наВо тачує ан всю дозбич. куЩа - бира жиха.

Запитання до 1-го учасника II туру

- Де живе щука?

Запитання до 2-го учасника II туру

- Які ще риби плавають у цій водоймі?

Запитання до 3-го учасника II туру

- Чому щуку вважають хижою рибою?

II тур

- Отже, завдання II туру.

Традиційна українська страва з овочів та м'яса. (Борщ)

● Фізкультхвилинка

III відбірковий тур

1 Гра "Вгадай слова за описом"

- Запишіть слово, опис якого дається в завданні.

o Бічна частина обличчя. (Щока)

o Великий, густий, важкопрохідний ліс. (Хащі, пуща)

o Рослина, яку використовують для приготування борщу. (Щавель)

2 Робота на картках. Гра "Хто швидше?"

Учасниками III туру стануть учні, які першими заповнять порожні клітинки.

 (Дощ, лящ, борщ, хрущ)

(щоб, щука, щока, щавель)

III тур

- Увага, завдання III туру!

Як називається приміщення між стелею і покрівлею будинку? (Горище)

Гра з глядачами

В небі вітер-пастух отари Заганяє в тісні кошари,

Із овець тче нитки шовкові На ліси, на поля й діброви.

Фінал

- Розпочинаємо фінал нашої гри. У фіналі беруть участь переможці трьох турів.

Як називається спеціальний учнівський зошит для запису домашніх завдань і оцінок? (Щоденник)

Супер-фінал

Як називається високий міцний стовп на кораблі, призначений для вітрил?

Одійшли від неї люди,

Заскрипіла вона стиха,

І тоді на повні груди

Парус трепетний задихав. (Щогла)

За М. Нагнибідою

V. Підбиття підсумків уроку та результатів гри

Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок: за 5-6 фішок учень отримує подяку "Добре!", за 7-8 фішок - "Молодець!", якщо фішок більше 8 - "Розумничок! Розумничка!"



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 2022 | Рейтинг: 0.0/0
Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність
Застосування прийомів усного додавання двоцифрових чисел для розв’язання зада...
Інформація. Як людина сприймає інформацію
Д. Чередниченко «Рідні краєвиди». Л. Глібов «Зимня пісенька». «Сію, сію, посі...
Ознайомлення з дією додавання. Знак «плюс». Складання прикладів на додавання ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]