💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Закріплення знань про звукове значення букви "ша". Перевірка навичок читання. Урок-турнір

Урок  136 (читання)

Тема: Закріплення знань про звукове значення букви "ша". Перевірка навичок читання. Урок-турнір

Мета: закріпити знання учнів про букву "ша" та її звукове значення; удосконалювати навички виразного читання, звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, аудіативні вміння, навички спілкування у групі, колективі; навички виразного та динамічного читання; сприяти розвитку фантазії, творчості; виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати й допомагати птахам взимку; культуру спілкування у групі, колективі.

Обладнання: грамзапис співу пташок, дзюрчання струмочків, шелесту листя, свисту вітру, хуртовини; "мобільний телефон" із зашифрованим словом, атрибути команд (головні убори "Комашок", "Ромашок", "Шовкопрядів", три скриньки для збирання "балів"); табло; іграшки (мишка, шуліка, шиншила, ялинка, лісова фея, Снігова королева); малюнки трьох гір у вигляді "кішки" (найбільша), "мишки" (середня) і "шишки" (найменша); малюнки (шайба, кашкет, капелюшок, жакет, штани, шаровари, шорти); зерно пшениці, кришталеві зірочки; горішки (три), таблиці-пірамідки для читання, три ялинки з паперу, пшоно, ягоди шипшини і горобини, кришталеві "сльози", сніжинки, три кошики, "сніжки зі словами" із зім'ятого паперу; три грамоти, медалі для найактивніших, солодощі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці на нас чекає незвичайна пригода! Яка ж вона? Про це нам розповість чудо-птах - шпак із країни Шані-ландії!

III. Турнір (закріплення знань про звукове значення букви "ша")

І тур "Хвилинка-розминка"

1 Артикуляційні вправи

Завдання від мишки

Гра "Згадаймо скоромовки" зі звуком [ш].

Ось і перший тур на нас чекає,

Усіх учасників скликає!

Підготуємо ми ротик,

Щоб активним був увесь час!

А для цього ми промовим Скоромовочки для вас!

За кожну скоромовку мишка роздає кожній команді по зернині пшениці.

Учитель починає скоромовку - команди по черзі продовжують, виконуючи відповідні рухи. (Спершу тихо і повільно, голосніше і швидше, дуже швидко і напівголосно, завершують у середньому темпі тихо, чітко вимовляючи кожний звук.)

o Що шукаєш, мишо? Киш! Шурхотіти вже облиш!

o Якби кішці до кошика та чотири грошика.

o У чотирьох черепашок четверо черепашенят.

o Шило шубку Шурі шило,

Шовком, шерстю шви обшило.

Вийшла шубка прехороша Нашій Шурі на порошу.

o Шпак шпачисі каже гнівно:

"Шершень захопив шпаківню!

Швидше шибеника гнати,

Шпаченят обороняти!"

 Пальчикова гімнастика

МИШКА

Вихідне положення: мізинець і вказівний палець зігнуті - це "вушка"; середній, підмізинний і великий пальці зімкнуті й витягнуті. Вправа виконується спочатку однією рукою, потім іншою, далі - двома руками одночасно.

Тишком-нишком вийшла мишка із нори.

В шкряботушки ніс і вушка догори.

2 Гра "Впіймай звук". Словникова робота

Завдання від шуліки

- Коли чуємо звук [ш] - плескаймо в долоні. (Шуліка плескає крилами.)

Присідаємо тоді - як немає звука [ш] у слові! (Шуліка присідає.)

- Потренуймося ми трошки: "Кішка" - учні плескають. "Скаче" - учні присідають.

А тепер уважні будьте! Спершу тихо і повільно слова я буду говорити! Потім швидше, швидше - щоб було вам цікавіше!

Шуба, шапка, капелюшок, штани, шорти, картуз, кашкет, шайба, сарафан, джинси, жакет, кишеня, шаровари.

- Молодці, ви були кмітливими! А зараз я перевірю, яка команда найуважніша й найактивніша! Ви прослухали слова. (Учитель може знову зачитати слова, що подані вище.) Яке з них було зайвим і чому? (Усі слова позначають одяг, а слово шайба не є одягом. Це диск з гуми або пластмаси для гри в хокей. Тому воно зайве.)

- Що таке кашкет (картуз)! (Чоловічий головний убір із козирком)

- Для чого носять капелюшок? (Капелюх - головний убір, що носиться восени, навесні або у літній період (солом'яний) для захисту голови і волосся від опадів, вітру, сонця. Він також може бути й головною прикрасою. Капелюшок зазвичай носять жінки, а чоловіки - капелюх.)

- Як ще можна назвати жакет? (Піджак, сюртук. Зазвичай - це коротка жіноча одежа, яку носять поверх блузки або плаття. Або чоловічий верхній одяг, схожий на довгий піджак.)

- Чим відрізняються шаровари від штанів і шортів! (Шаровари - національний одяг деяких народів, широкі штани, які можуть носити не тільки чоловіки, а й жінки. Вони дуже вільні в стегнах, часто зі зборками на талії і зібрані біля кісточок унизу. В Україні їх носять козаки.)

3 Звуко-буквений аналіз слів шайба, кашкет, шаровари.

Завдання від шиншили

Кожній команді дається завдання - зробити звуко-буквений аналіз слова і продемонструвати його іншим командам. За правильно зроблене завдання команди отримують по горішку від шиншили.

4 Підготовка до читання тексту: "Поспішай, синичко!"

5 Робота над текстом: "Поспішай, синичко!"

 Фізкультхвилинка

IV. Читання тексту "Поспішай, синичко!"

1 Читання пірамідок слів, надрукованих на дошці

- Настав час розвішати наші годівнички. Але за кожне місце в лісі слід поборотися. У цій лісовій школі - такі закони! Тож послухаймо лісову фею - вона дасть ідею - як розвішати годівнички!

2 Робота в командах

Учні самостійно напівголосно читають текст, допомагаючи своїй команді знайти відповідь на запитання. При цьому можна використати прийом читання "блискавка": хто прочитає найбільше за одну хвилину; читання по "засічках" ("кидок" - мовчки; "небо" - відпочивають; "дощик" - тихо, голосніше; "хвиля" - повільно, швидко; очима - до кінця.)

- Відшукайте питальні речення. (Команді "Ромашки")

- Відшукайте окличні речення. (Команді "Комашки")

- У словах якої синички під час читання потрібно передати інтонацію радості, а якої - суму? (Команді "Шовкопряд")

3 Читання тексту ланцюжком, хлопці - дівчата, останнє речення - всі вголос.

Вибіркове читання

Робота над виразністю читання окличних і питальних речень

4 Читання тексту за ролями

- Розумнички! Снігова королева вражена вашою старанністю й наполегливістю, тому вона відпускає синичок на волю. Але вас відпускати без подарунків вона не хоче. Тому приготувала для вас цікаве завдання.

V. Перевірка навичок читання на основі тексту "Жадібна синичка"

1 Сприйняття тексту "Жадібна синичка"

Завдання від Сніговсіі королеви

- Я хочу вам розповісти про одну пташку. Послухайте мене уважно! Скажіть, чому вона сама?

Учитель читає текст "Жадібна синичка", попередньо пояснивши значення слова настовбурчити - підняти, поставити прямовисно.

ЖАДІБНА СИНИЧКА

Коли випав перший сніг, діти в нашому дворі змайстрували годівничку. Тільки-но розвиднілося - прилетіла до неї жвава синичка. Схопила в дзьоб гарбузове насіння - й пурх на тополю. Всі-лася, притисла насіннячко до гілки лапками й ну його дзьобати. Та так спритно це в неї вийшло! А тут і три горобці прилетіли. Вгледіла синиця непроханих гостей, заметушилася, пір'я настовбурчила. Присіла біля насіння, дзьобом сердито клацає.

Горобці, напевно, не хотіли сваритися. Подзьобали біля годівниці на землі крихти та й полетіли собі далі. А синичка наїлася вдосталь, надулася, ніби кулька, й нікого більше до годівнички не підпускає. Не часто стрінеш таку жадюгу.

Всі знають, що синички взимку літають зграйками. Так легше здобути їжу, зігрітися. А ця чомусь літала сама. Може, якраз через цю жадібність птахи не схотіли з нею дружити?

В. Приходько

3 Бесіда за текстом "Жадібна синичка"

- Чого навчає цей твір?

- Розкажи товаришеві, як ти допомагаєш птахам узимку.

Після бесіди учні порівнюють тексти "Поспішай, синичкої" і "Жадібна синичка" за характерами синичок, за кількістю дійових осіб. Висловлюють своє ставлення до синичок з різних текстів.

Снігова королева роздає кожній команді по кошику: "Що посієш, те й пожнеш!"

Ви були активними, сміливими й кмітливими,

А тому - ось мої вам пиріжки - загадкові сніжки!

З цими словами Снігова королева кидає кожній команді у кошик зім'ятий білосніжний папір, схожий на сніжок. У кожній кульці написане слово. Команді потрібно його розгорнути, прочитати і скласти в одне речення, утворивши прислів'я.

VI. Гра "Збери прислів'я, приказки"

Команди складають приказки і пояснюють їх.

Завдання команді "Ромашка"

Там, де, комашок, багато, пташок, нема.

(Де багато пташок, там нема комашок.)

- А чому це так? (Одна синичка за добу з'їдає утричі більше комах, ніж важить сама.)

Завдання команді "Комашки"

кричить, на, Зранку, синичка, мороз.

(Зранку кричить синичка - на мороз. Учні можуть доповнити своїм прислів'ям: "Синиця пищить - зиму віщить".)

Завдання команді "Шовкопряд"

в, синичка, ніж, Краще, руках, небі, журавель, у.

(Краще синичка в руках, ніж журавель у небі.)

VII. Вивчення пісні про синичку

- Як багато прислів'їв і приказок ми дізналися про синичку! А зараз заспіваймо пісеньку про цю маленьку пташку!

Разом з учителем діти заспівують пісню й імітують синичку.

Що за пташечка така Все літа коло вікна?

Жовтогруда, білолиця.

Ну, звичайно, це синиця.

І по шибці стук, стук, стук.

Я ж насиплю трішки круп,

І зерняток, і сальця,

Щоб їла красуня ця.

Як до школи я іду,

Бачу подругу свою.

Вона весело пурхає,

Вдячно крильцями махає.

VIII. Підсумок уроку

Усі команди плідно працювали,

А тому отримали високі бали!

Час прийшов дізнатися,

До якої гори команди дісталися?

І підказка нам - табло,

Де усі "кроки" видно.

Команди підраховують бали.

Отже, гору Шишка подолала команда...!

А гору Мишка здолала команда...!

На гору Кішка зібралася команда...!

- Жителі гір уважно спостерігали за вашою грою і вболівали за вас. І тепер інтерв'ю у вас бажають узяти й у гру "Мікрофон" пограти!

Згадаймо, з якою буквою сьогодні працювали?

Чого навчилися, що нового пізнали?

Що зробили за урок?

Який був найскладніший "крок"?

Яке завдання вам сподобалось найбільше?

Що було для вас найцікавіше?

- Слово надається Королеві Шашландії.

Королева

Вітаю всіх учасників команд. Усі ви молодці!

І зичу я вам успіхів у вашому житті!

- Капітани команд - тримайте грамоти від нашої країни! Команди отримують грамоти у формі кота, миші і шишки.

Королева. А найактивніші учасники отримують медалі: "За спритність", "За кмітливість", "За активність", "За сумлінність" і "За пильність"! А ще - "За добру поведінку" й "За старанність"! Учні отримують медалі.

Звучить музика лісу. Усі учасники отримують солодкі подарунки.



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 2883 | Рейтинг: 0.0/0
Комбінована аплікація. Послідовність дій під час виготовлення комбінованої ап...
Застосування дужок для запису числових виразів. Порядок виконання дій у вираз...
Додавання й віднімання виду 27 + 3, 90 – 2. Складання задачі на знаходження т...
Обговорення можливостей і демонстрація режимів роботи комп’ютера. Складові ча...
Десяток. Утворення і назви чисел другого десятка. Нумерація чисел у межах 20
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]