Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч ("че")

Урок  113 (читання)

Тема: Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч ("че")

Мета: ознайомити учнів з буквою Ч ("че"), її алфавітною назвою та звуковим значенням; вчити школярів правильно артикулювати звук [ч], збагачувати лексичний запас дітей; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички читання; виховувати працелюбність, любов до природи, бажання читати книжки, пізнавати нове.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1 Мовна розминка. Повторення скоромовки

Дві ґави зранку гасали по ґанку.

Ґави просили на ґанку сніданку.

2 Оголошення теми уроку

- Сьогодні, діти, ми будемо вчитися читати слова з буквою Ч ("че").

III. Вивчення нового матеріалу

1 Виділення звука [ч] з мовного потоку

- Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, хто завітав сьогодні до нас на урок.

o Ця тварина всім відома,

Ніколи не виходить з дому, їсть, гуляє, спить в хатині,

Навіть носить її на спині. (Черепаха)

- Молодці! Черепаха - плазун, який повільно рухається на коротких кінцівках. Голова і кінцівки можуть втягуватися в панцир. А ще, діти, черепахою називають вайлувату, неповоротку людину.

- Черепаха принесла гостинці, а які саме, ми побачимо, коли виконаємо математичні дії.

КАВА - BA + ЛА + ЧІП - П = ... (калачі)

2 Артикуляція звука [ч], віднесення його до приголосних, позначення фішкою

Робиться висновок, що звук [ч] - приголосний, оскільки струмінь повітря натрапляє на перешкоду. При вимові звука [ч] кінчик язика треба підносити до піднебіння.

Звертається увага на те, що звук [ч] в українській мові - завжди твердий, і тільки перед [і] - пом'якшений.

3 Орфоепічні вправи

1) Гра "Додай слово".

Чу-чу-чу - калачі... (печу).

Че-че-че - добре піч... (пече).

Ча-ча-ча - дай скоріше... (калача).

Чі-чі-чі - їж, будь ласка,... (калачі).

Чи-чи-чи - ти на мене не... (кричи).

Ач-ач-ач - ой, смачний... (калач)\

2) Гра "Впіймай звук".

Чапля чайці чемно мовить:

- Чорногуз пішов на лови.

Чимчикує він до ставу Через лози кучеряві.

- Назвіть слова зі звуком [ч].

- Які слова вказують на дію предмета? (Мовить, пішов, чимчикує)

- Які з них мають спільне значення? (Пішов, чимчикує)

- Доберіть інші слова, які б указували на процес пересування. (Іти, крокувати, прямувати, шкандибати)

4 Звуковий аналіз слів

Учні відгадують загадки і знаходять моделі слів-відгадок.

o Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)

o Стоїть над водою, трясе бородою. (Очерет)

o Темний шатер увесь світ накрив. (Ніч)

Очерет Ніч Човен

/    /

1 0 1 0 1 о  =о-  1 0 1 0 1

Добирання слів зі звуком [ч] в різних позиціях - на початку, в середині, в кінці слова. (Чайка, чапля, річка, черевички, овечка, курча, піч,річ...)

IV. Ознайомлення з буквою Ч ("че")

1 Аналіз будови. Алфавітна назва

Має рак гострющі клешні,

Ними рак усе розпоре.

"Че", як гілка у черешні,

Що зростає вбік і вгору.

2 Робота за Букварем

1) Звуковий аналіз слів з опорою на схеми. Називання за малюнками предметів, у назвах яких є звук [ч] (чайка, часник, порічки, качка, каченята, овечка).

2) Утворення та читання складів із літерою Ч ("че").

Учні читають спочатку прямі, а потім - обернені склади. 3) Вправи на розширення кута зору.

- Прочитайте друге і п'яте слова. Поясніть їх значення. 4) Читання стовпчиків слів. Порівняння їх у парах.

чабан качка річка овечки

чабани качечка річечка вівчарі

- Прочитайте двоскладові слова. (Чабан, річка, качка)

- Прочитайте трискладові слова. (Чабани, річечка, качечка, овечки, вівчарі)

- Прочитайте слова, в яких перший склад наголошений. (Качка, качечка, річка, річечка)

- Прочитайте слова, в яких другий склад наголошений. (Чабан, чабани, овечки)

- Прочитайте слово, в якому наголошений третій склад. (Вівчарі)

- Прочитайте слова, в яких перший звук - твердий приголосний. (Чабан, чабани, качка, качечка)

- Прочитайте слова, в яких перший звук - м'який або пом'якшений приголосний. (Річка, річечка, вівчарі)

- Прочитайте слова, які мають пестливе значення. (Качечка, річечка)

5) Читання слів з орієнтацією на виділені злиття.

6) Читання закликаночки.

7) Читання й заучування скоромовки.

 Фізкультхвилинка

Я печу, печу, печу Діткам всім по калачу,

Зверху маком потрушу,

В піч гарячу посаджу. Випікайтесь, калачі,

У натопленій печі!

Буду Васю, Олю, Нату Калачами частувати!

Г. Демченко

V. Творчі завдання

1 Переставте літери, щоб вийшло нове слово.

1 2 3 4 5

к У Р Ч А

Сручка)

2 "Нумо, прочитай!"

- Переставте слова так, щоб вийшло прислів'я:

Сняться, і вночі, і вдень, калачі.

І вдень, і вночі сняться калачі.

- Як ви можете пояснити значення цього прислів'я? (У прислів'ї говориться про людину, яка весь час думає тільки про успіх, не бажаючи виконувати будь-яку роботу.)

VI. Підсумок уроку

- З якою буквою ознайомилися на уроці читання?

- Яке звукове значення вона має?



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 4458 | Рейтинг: 0.0/0
Місця підвищеної небезпеки у школі
Як ставитися до інших. Умій дружити
Особливості зображення складної форми на основі простих форм. Порівняння розм...
Перетин прямих. Точка. Відрізок. Порівняння відрізків завдовжки
Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до випадків виду ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]