💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Чому буває літо, осінь, зима, весна

Урок 15

Тема. Чому буває літо, осінь, зима, весна

Мета: Дати уявлення учням про вплив висоти Сонця на зміну пір року; вчити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки у природі на основі власних спостережень: залежність між висотою Сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на Землю; на основі цього з’ясувати, чому буває літо, осінь, зима, весна; вчити розрізняти пору року за ознаками; сприяти засвоєнню емпіричних та узагальнених уявлень і понять, які відображають основні властивості та закономірності реального світу.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство», «Весна. Літо», «Осінь. Зима».

ХІД УРОКУ

1. Вправа «Погода».

— Тепло чи холодно надворі?

— Яке небо?

— Чи є дощ?

2. Робота над казкою В. Сухомлинського «Ласкавий вітер і холодний

вітрюган».

У темному лісі, в глибокому яру спали два вітри: ласкавий — хлопець із синіми очима і холодний — дід із колючою бородою.

Настала зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний вітрюган. Встав, вийшов із лісу. Застогнала хуртовина. Іде землею холодний вітрюган, замерзають річки, гуде хуртовина.

Та ось піднялося сонечко вище. Заболіла спина у холодного вітрюгана. Поплентався він у темний ліс, заліз у глибокий яр та й спить.

Прокинувся ласкавий вітер, вийшов із лісу. Засміялося сонечко, потекли струмки, зацвіли квіти, зашуміли трави.

— Чому настала зима? (Сонечко не могло піднятися високо над землею).

— Що приніс холодний вітрюган?

— Яку пору року збудив ласкавий вітер?

— Чому сонечко засміялося, потекли струмки, зацвіли квіти? (Тому що сонечко піднялося вище.)

— Яка пора року настане, якщо сонце підніметься ще вище? (Літо)

— Що настане за літом? (Осінь)

Фізкультхвилинка

ХМАРИНКА

Хмаринка сонечко закрила,

(затулити обличчя руками)

Слізки срібні зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

(присідання)

У травичці позбираєм,

Пострибаєм, як зайчата,

(стрибки)

Потанцюємо ще трішки,

(танцювальні рухи)

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

Учитель читає текст у підручнику (С. 50).

— Чому влітку спекотно, а взимку — холодно?

— Високо чи низько стоїть сонце над землею влітку? Восени? Взимку? Навесні?

Учні роздивляються малюнки, складають речення. Доводять, на якому з них зображено літо, осінь, зиму, весну.

Підсумовуючи відповіді, учитель називає прикмети кожної пори року.

Висновок. Сонце рухається навколо Землі. Під час такого руху сонячні промені освітлюють та обігрівають поверхню Землі не однаково. Ось чому на Землі по черзі змінюються чотири пори року — весна, літо, осінь і зима.

3. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 39, завдання 3). Запропонуйте учням знайти на малюнках сонечко, розповісти, чи високо воно стоїть на небі восени, взимку, весною і влітку? Скільки тепла дає сонечко в різні пори року?

4. Підсумок уроку.

— Назвіть пори року.

— Як світить і гріє Сонце в різні пори року?

— Якими є характерні ознаки кожної пори року?

— Які загадки ви запам’ятали?

— Які прикмети зими ви запам’ятали? Весни? Осені? Літа?

На уроці також можна використати такі завдання.

• Загадки.

1)         Перша сестра — від квітів рябіє,

Друга сестра — палить, як вогнище,

Третя сестра від дощів мокра,

А четверта сестра сувора — жах! (Весна, літо, осінь, зима)

2) У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

Запитання

— Яка пора року кличе учнів до школи?

— Як називається перший осінній місяць?

— Які ще осінні місяці ви знаєте?

— Якою є головна ознака осені?

— Чому осінь іноді називають золотою?

3) Стало біло навкруги —

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я —... (зима).

Запитання

— Назвіть ознаки зими.

— Який місяць починає зиму, а який закінчує?

— Назвіть усі зимові місяці.

4) Привітанням журавля Я пробуджую поля,

Небеса і ручаї

Та заквітчую гаї.

Відгадали, хто вона,

Ця красуня чарівна? (Весна)

Запитання

— Яка пора року змінить зиму?

— Назвіть весняні місяці.

5) Розквітають в луках квіти,

Зеленіють в лісі віти.

Все зелене, молоде.

За весною. (літо йде).

Запитання

— Яка пора року змінює весну?

— Які ознаки літа ви можете назвати?

— Чи подобається вам літо? Чому?

— Назвіть літні місяці.

6) Живе собі дядько понад триста днів,

І є в того дядька дванадцять синів:

Що троє синочків насуплені — страх! —

У сивих кожухах, у білих шапках.

Один — із веселих бешкетних синків:

Латки на одежі із різних шматків...

П’ятірко — вродливці в зелених сукманках,

В шовкових своїх сорочках-вишиванках.

А троє синків найбагатше убрані:

Жилети на них золоті та багряні. Що це таке?

Дванадцять — то... (місяців) — знаєш їм лік.

А батько в них — ... (рік).

ЧОТИРИ ПОРИ РОКУ

Весела, гарна й кучерява,

Маленька дівчинка Весна Біжить, сміється, сіє трави,

І пісня ллється голосна.

По всіх усюдах пісня лине,

Усе пробуджує від сну.

І всі комашки, всі рослини Вітають дівчинку Весну.

І луг зелений зацвітає,

І свіжим листям гай шумить.

А дівчинка росте, зростає Не щогодини, а щомить.

Це не дитя вже — подивіться На гарну дівчинку струнку:

Вона збирає полуниці І стиглі вишні у садку.

І, світлом сонячним залита, Глядить, щоб далі все росло.

Її тепер вже кличуть Літо. Хороше Літечко прийшло!

Дні йдуть — і золота пшениця Додолу хилить колоски.

А дівчина — вже молодиця! — Виходить в поле залюбки.

Турбот і справ у неї досить,

В роботі їй не заважай:

Це працьовита й щедра Осінь Збирає добрий урожай.

Ще й помахає пташкам привітно: «До вирію летіти час!»

І жовте листя непомітно З дерев зриває раз у раз.

Злітає листя, жовтий килим Лягає з шурхотом до ніг.

А вже на нього пухом білим Сідає перший чистий сніг.

Вже зникла дівчина колишня,

І молодиці вже нема, —

І тільки бродить в білій тиші Бабуся лагідна — Зима.

Вона вкриває льодом води Усіх ставків, озер і рік,

Під сніг ховає в полі сходи,

Щоб лютий холод їх не пік, Велить, щоб віхоли гуділи, Хилили все живе од сну...

І все спочине... І зраділо Зустріне дівчинку-Весну!

• Гра «Так чи ні».

1) За зимою настає літо.

2) Зміни пір року залежать від людей.

3) Сонце — джерело світла і тепла.

4) Влітку спекотно, а взимку холодно.

5) Взимку сонце знаходиться високо над землею.

6) Восени сонце з кожним днем все нижче і нижче.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (15.12.2013)
Переглядів: 2527 | Рейтинг: 0.0/0
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
Д. Павличко «Квітка», В. Кухалашвілі «Як побачити вітер?». В. Лучук «Сіла хма...
Як людина пізнає світ. Органами чуття (язик, шкіра)
Робота з природним матеріалом. Аплікація із рослинних форм. Сюжетна аплікація...
Що можна навчитись самому
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]