My school. Вказівки вчителя

Тема: My school

Підтема: Вказівки вчителя

Мета: ввести і вивчити нові ЛО та літери Aa,Bb та активізувати їх у вживання , розвивати навички усного мовлення та письма,  виховувати любов до іноземної мови та повагу до однокласників.

Обладнання: підручник, робочий зошит, магнітофон, літери алфавіту (A, B)

Тип уроку: мовленнєвий

Хід уроку

I ПОЧАТОК УРОКУ

1.    Greeting: Hello, children!

2.    Aim: today we will start to learn letters of the ABC and new words.

3.    Warming up: Hello song.

II ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.    Point and sing.

1)   Children, listen to the song and sing it together with me and CD. Children sing a song and teacher point to the letters and the animals. 

2)   The ‘A’ says [ ǽ]                                       

Every letter makes a sound. The ‘A’ says: ant, Ann. Children, repeat after me and say the letter ‘A’ aloud. Look at the blackboard and pay your attention how is this letter is written. Write the letter ‘Aa’ in the air. 

3)   Draw you attention to the word ‘ant’. Repeat this word after me and after CD.

4)   The ‘B’ says [b]

Every letter makes a sound. The ‘B’ says [b]: bear, bag, book.

Children, repeat after me and say the letter ‘B’ aloud. Look at the blackboard and pay your attention how is this letter is written. Write the letter ‘Bb’ in the air. 

5)   Draw you attention to the word ‘bear’. Repeat this word after me and after CD.

2.    Physical training. Song "Hokey-pokey”.

3.    Writing.. Діти письмово виконують вправи 1,2  на с.11

III ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Summarizing: Let’s sing a Goodbye song!



Джерело: noindex
Категорія: Іноземна мова | Додав: SYLER (30.12.2013)
Переглядів: 1999 | Рейтинг: 0.0/0
З Елзіком по планеті
Робота з папером. Вітальна листівка до 8 Березня
Перегинання і складання паперу. виготовлення стріли, пташки
Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка
Утворення чисел другого десятка з десятка й одиниць. Вправи і завдання на зас...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]