💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Першокласникам про енергозбереження

ТЕМА 32. Першокласникам про енергозбереження

Мета: уточнити поняття дітей про використання теплової та електричної енергії в побуті; формувати уявлення про енергетичні джерела й ресурси; виховувати дбайливе ставлення до витрачання енергії та потребу економного користування нею.

Обладнання: плакат із зображеннями побутових електро-і газових приладів; картки-«смайлики» з малюнками усміхненого й сумного обличчя; ілюстрація до оповідання.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Класовод. Діти! На наших заняттях ми неодноразово говорили про дбайливість, бережливість. Як ви вважаєте, бережливість — це вада чи чеснота? Ще чеснота, гарна якість.) Правильно.

II. Розкриття теми заняття

Класовод. Отже, бути бережливими — це добре. Скажіть, у ставленні до чого нам потрібно виявляти дбайливість і бережливість? (У ставленні до шкільного майна, до своїх речей, до книг, до природи рідного краю...) Так. Звичайно, природними багатствами ми користуємося: споживаємо овочі та фрукти, м’ясо, використовуємо природну сировину. У цьому треба знати міру, щоб не виснажити нашу природу.

Але сьогодні в нас мова піде не про цю бережливість. Давайте подумки вирушимо у свою оселю. Розкажіть, що у вас є вдома, наприклад у кухні. (Діти називають меблі та газові й електроприлади: духовка, мікрохвильова піч, холодильник, газова плита тощо.) Ось як багато помічників у нас удома! І для нас, діти, важливі не вони самі, як, наприклад, стіл чи плаття, а важливо те, щоб вони працювали. А від чого працюють ці речі? (Від електрики, від газу.)

III. Повідомлення теми й мети

Класовод. Тож сьогодні ми поговоримо про раціональне використання тих ресурсів, за допомогою яких наше життя стає більш комфортним і затишним — про енергозбереження. Ви дізнаєтеся, як можна зберігати електричну й теплову енергію, для чого це необхідно робити та до яких наслідків може призвести безконтрольне споживання енергоресурсів.

IV. Подання нових знань

Класовод. І на початку нашої розмови я пропоную вам послухати невелике, але повчальне оповідання.

Робота з текстом оповідання Недбайлива Тетянка

Сьогодні Тетянка не пішла до школи. У неї трохи болить горло. Мама дозволила Тетянці побути один деньок вдома, щоб не захворіти серйозно.

Зранку мама й тато Тетянки пішли на роботу, а дівчинка залишилася вдома сама. І вирішила Тетянка поводитися так, як їй хочеться. Спочатку вона ввімкнула світло у всіх кімнатах. «Хай буде видніше!» — подумала дівчинка. Потім Тетянка ввімкнула телевізор, подивилася мультики й не вимкнула його. «Хай балакає,— вирішила Тетянка.— А то мені нудно вдома самій».

Коли увечері батьки повернулися додому, вони побачили таку картину: всюди було включене світло, у залі працював телевізор, на кухонній газовій плиті розривався від свисту чайник, що хтозна відколи кипів, із крану тоненькою цівочкою стікала вода, а Тетянка безтурботно сиділа перед комп’ютером у своїй кімнаті і гралася в нову гру.

Тато чомусь нахмурився, а мама серйозно і строго сказала: «Не думала, що ти, Тетяно, у нас така недбайлива!» «Чому? — здивувалася дівчинка.— Я ж нічого не поламала, не зіпсувала!» А й справді — чому?

Запитання і завдання до тексту

 • Розкажіть, як поводилася Тетянка сама вдома.

 • Яке враження справила поведінка дівчинки на її батьків?

 • У чому звинуватила Тетянку мама?

 • Чи згодні ви з тим, що дівчинка поводилася недбайливо? Про що вона не дбала? Поясніть свою думку.

 • Якої шкоди і збитків неекономне витрачання енергії завдасть родині Тетянки? (Відповісти на це запитання дітям допомагає педагог.)

 • Як би ви повелися на місці Тетянки? Розкажіть, як ви бережете вдома електричну й теплову енергію.

Бесіда «Роль енергозбереження»

Колись первісні люди жили в печерах, готували їжу на багатті й освітлювали житло факелами. А сучасний побут людина не може уявити без електрики, водо- та теплопостачання. Ми всі живемо в комфортних будинках або квартирах, що обладнані електропроводкою, газовим опаленням, водопроводом і каналізацією. Електрика подається в наші дома по електричних дротах, газ — по газопроводу, холодна й гаряча вода — по водопроводу. Як необхідна енергія надходить і потрапляє до людини? (Учні відповідають.)

На перший погляд здається, що ця енергія невичерпна. Адже електричні й теплові станції працюють цілодобово, природне

багатство — газ — теж добувається й закупається нашою державою в достатній кількості. За спожиту електрику й тепло ми платимо, розраховуючись із тими, хто нам їх постачає. Більше витратив — більше заплатив. Здається, усе просто.

Та, на жаль, енергетичні ресурси теж вичерпуються. Держава, знаходячи та здобуваючи їх, витрачає набагато більші кошти, аніж ми — їх споживачі. А ми хочемо, щоб наша країна була багатою і процвітаючою.

Де ж набратися їй енергоресурсів, коли кожен стане цілодобово залишати увімкненим світло, без потреби вмикати електроприлади, залишати незакритими крани, а газову плиту — невимкненою?

Поміркуйте про це, діти! Нерозумне, нерозважливе використання електрики, у свою чергу, призводить до зношеності обладнання. Так, робота звичайної лампочки розрахована на певну кількість годин. Зараз цей термін часто вказують на упаковці лампочок. Коли така лампочка зіпсується швидше: якщо ми вмикатимемо світло у міру необхідності чи якщо станемо використовувати її цілодобово, без потреби? (Діти відповідають, роблять власні висновки.)

Видобування газу — процес копіткий та складний. В Україні, на жаль, власного газу не вистачає: ми змушені купувати цей ресурс у сусідніх держав. Ціна на газ — висока. Витрачені на нього кошти можна було б використати на інші необхідні справи — будівництво лікарень, шкіл, закладів культури. Можна було б, якби ми навчилися економити газ, тобто не витрачати його більше, ніж нам потрібно.

Хто живе в приватних будинках, обладнаних автономним газовим опаленням, знає: на котлі можна зменшити або збільшити споживання газу в будинку. Тоді в оселі буде навіть жарко, хоч взимку квартирки відкривай! Але чи варто робити так? Хто мені пояснить, чому не слід такого чинити? (Пояснюють 2-3 учні.)

Те саме слід сказати і про використання води. Вважається, що струмінь завтовшки із сірник, який витікає з крану, призводить до втрати кількох десятків літрів води на добу. Такі витрати невиправдані.

Ось чому дбайливість і бережливість стосовно електрики, тепла, води змалку має стати принципом життя кожного громадянина нашої країни.

Таким чином, ми бережемо багатства та кошти України, нашої Батьківщини. Ми — господарі свого краю, тож давайте і вести себе по-господарськи, як вправні хазяї.

 Психологічний практикум «Дай оцінку й поясни!»

Учитель пропонує дітям розібрати картонні «смайлики» із зображеннями радісного й сумного облич. Класовод пояснює школярам ігрове завдання: він розповідає про різні ситуативні випадки щодо ставлення до енергоресурсів, а діти мають дати їм оцінку, показуючи «позитивний» або «негативний» «смайлик».

Бажаючі учні пояснюють свою думку.

Матеріал для гри

Ситуація 1. Ніна, йдучи зі своєї кімнати на кухню вечеряти, залишає в ній світло невимкненим. На запитання мами, чому вона так вчинила, Ніна відповідає: «Я ж за десять хвилин знову повернуся сюди, навіщо ж вимикати світло?»

Відповідь учня. Ніна поводиться нерозважливо: не слід витрачати електроенергію даремно. Виходячи з кімнати, світло потрібно вимикати, бо на той час, як у приміщенні нікого немає, воно там непотрібне.

Ситуація 2. Артемко — завзятий меломан. У кожній кімнаті квартири Артема звучить якась музика: у залі по телевізору йде концерт, у дитячій кімнаті в комп’ютері миготять музичні відео-кліпи, а в кухні з радіоприймача лунає гучна мелодія.

Відповідь учня. Артем чинить нерозумно та неекономно. Якщо він так любить музику, то може увімкнути щось одне і не витрачати зайву електрику.

Ситуація 3. Марійка, ідучи до школи, обходить увесь дім і ретельно перевіряє: чи не забула вона скрізь вимкнути світло й непотрібні електроприлади (наприклад, праску), чи добре закрила крани на кухні та у ванній, чи не залишила увімкненим газ на плиті.

Відповідь учня. Марійка — молодчинка. Вона дбайлива й бережлива дівчинка, адже стежить за тим, щоб електрика, тепло й вода не витрачалися даремно. Ще Марійка дбає про безпеку житла — адже іноді увімкнені без нагляду електроприлади спричиняють пожежу, а відкритий кран призводить до «затоплення» квартири й сусідів знизу.

Ситуація 4. Володя вирішив набрати води у ванну, щоб покупатися. Він відкрив обидва крани і пішов до своєї кімнати. Раптом задзвонив телефон: це зателефонував Володі його однокласник Мишко. Володя, забувши про все, почав з товаришем тривалу розмову.

Відповідь учня. Володя неправий. Якщо відкрутив кран у ванній, то треба пильно стежити за тим, щоб вода не перелилася через край, а не займатися іншими справами. Поведінка Володі говорить про даремне витрачання такого важливого ресурсу, як вода, і про небезпеку затоплення квартири.

Ситуація 5. Алла поставила чайник на газову плиту, щоб закип’ятити воду. Алла знає: коли чайник закипить, він засвистить. Але дівчинка чекає цього в кухні, бо вважає, що в іншій кімнаті вона може не почути сигналу чайника.

Відповідь учня. Алла чинить добре, вона уважна й бережлива. Якщо покинути чайник на плиті, він може википіти або окріп може виплеснутися із чайника й погасити газ — це небезпечно. Алла дбає про розумне використання газу і власну безпеку.

Якщо учні вагаються або помиляються, педагог активно допомагає їм упоратися із завданням і потрібні пояснення дає сам, а школярі їх повторюють.

Тест «А ти дбайливий?»

Педагог просить учнів обрати правильний, на їхню думку, варіант і розказати, чому вони вибрали саме його.

 1. Маленька сестричка жаліється, що, коли надворі вдарили

морози, у квартирі стало холодніше. Як ви вчините?

а) Дістанете електрообігрівач і відразу ввімкнете його.

б) Включите «на повну» газ на всіх конфорках плити: так буде значно тепліше.

в) Порадите сестричці тепліше вдягнутись і попросите батьків заклеїти вікна в оселі папером, щоб не було протягів.

 2. Ви прибираєте у своїй кімнаті і чекаєте на початок улюбленого

мультфільму, який за півгодини транслюватимуть по телевізору. Вам дуже не хочеться пропустити цікавий мультик.

Як ви вчините?

а) Увімкнете телевізор якнайголосніше: тоді ви обов’язково почуєте з іншої кімнати, коли почнеться мультфільм, і точно не проґавите його.

б) Попросите маму через півгодини нагадати вам, що ви збиралися подивитися мультфільм.

в) Заведете будильник на потрібний час і поставите його перед собою. Коли починатиметься мультфільм, годинник задзвонить.

 3. Мама вийшла в аптеку, а на плиті варяться яйця. Мама попросила вас вимкнути газ за десять хвилин. У цей час до вас приходить друг, який живе у квартирі поряд і дуже прохає вас на кілька хвилин зайти до нього у важливій справі. Що ви зробите?

а) Пообіцяєте зайти до друга, але пізніше, тоді, як доваряться яйця і ви вимкнете плиту.

б) Погоджуєтеся на прохання товариша, розраховуючи на те, що швидко повернетеся назад і встигнете вчасно вимкнути газ.

в) Радо йдете до друга, адже впевнені, що з плитою нічого не станеться.

V.Підсумки заняття

Класовод. Наше заняття добігає кінця. Сподіваюся, що на ньому ви дізналися багато цікавого й корисного. Будьте ж дбайливими, не витрачайте марно ані електрику, ані тепло, ані газ чи воду. Завжди пам’ятайте про важливість і необхідність енергозбереження!

Категорія: Виховна година | Додав: SYLER (30.12.2013)
Переглядів: 6793 | Рейтинг: 5.0/1
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Наш вернісаж
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16 (РУХЛИВІ ІГРИ)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 19
Декларація прав дитини. Основний Закон держави. Обов'язки батьків та діте...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]