💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Лічба десятками. Утворення чисел з десятків та одиниць. Творча робота над задачею

УРОК 109

Тема: Лічба десятками. Утворення чисел з десятків та одиниць. Творча робота над задачею

Мета: формувати в учнів уміння лічити десятками; утворювати числа з десятків і одиниць; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати прості і складені задачі; розвивати кмітливість, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Щоб УРОК пройшов немарно,

Треба сісти рівно, гарно І виконувати те,

Про що мова зараз йде.

 II. Повторення вивченого матеріалу

 2 Усна лічба

— Яке сьогодні число? А яке число було вчора? позавчора?

— Яке число буде завтра? післязавтра?

— На кожному поверсі 4 квартири. Номер однієї з квартир на першому поверсі 38. Які номери квартир можуть бути ще на цьому поверсі? (Назвати декілька варіантів.)

— Якщо 38 — це номер останньої квартири на першому поверсі, то на якому поверсі знаходиться квартира номер 45?

— Дівчинка читає книгу на сторінці 50. Назвіть номери попередньої і наступної сторінок.

 3 Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Продовжте ряд чисел.

3; 4; 5; 11; 12; 13; 18; ?; ?.

 4 Математичний диктант

 • Записати число, яке складається з 1 дес. 6 од.; (16)

 • число, в якому 2 од. 1 дес. (12)

 • у розряді десятків 1, у розряді одиниць 3; (13)

 • число, попереднє числу 16; (15)

 • число, в якому кількість одиниць 4, а десятків — на 3 менше; (14)

 • 2 десятки; (20)

 • найменше двоцифрове число; (10)

 • 3 послідовних числа, починаючи з найбільшого 19; (19; 18; 17)

Самоперевірка.

III. Вивчення нового матеріалу

 1 Підготовча робота

— Коли предметів мало, то їх рахують по одному, коли предметів багато, їх групують при лічбі, наприклад, парами, п’ятірками, десятками.

На столі має бути заздалегідь приготовлені 100 паличок і 10-12 резинок для зв’язування десятків. Учитель ставить питання: «Як швидше дізнатися, скільки на столі паличок?» — і, якщо не підкажуть діти, пропонує зібрати палички в пучки-десятки. Цю роботу виконують два-три учні, які відлічують по 10 паличок і зв’язують десятки за допомогою резинок. Потім учитель показує, а всі учні хором лічать десятками: 1 десяток, 2 десятки і так далі — до 10 десятків.

 2 Пояснення нового матеріалу

 1) Бесіда.

— Десять — нова одиниця лічби. Що рахують десятками? (Яйця, ґудзики, овочі і т. ін).

— Скільки десятків кісточок відкладено на рахівницях? (2)

— Прилічуємо по 1 десятку і називаємо результат. (3 десятки, або 30; 4 десятки, або 40, і т. ін.)

— Відлічуємо по 2 десятки і називаємо, скільки залишилося. (Залишилося 8 десятків, або 80; 6 десятків, або 60,..., 2 десятки, або 20, тепер не залишилося жодного десятка, або 0 десятків.)

 2) Робота з демонстраційним матеріалом.

Використовуючи різний демонстраційний матеріал для лічби (палички, олівці, кубики, ґудзики,різні предметні картинки), учитель вправляє дітей у лічбі десятків, порівнянні, складанні і відніманні десятків.

Наприклад:

— Скільки десятків ґудзиків на одному картоні? (Малюнок на дошці.)

— А на двох, на трьох картонах?

— Скільки це окремих ґудзиків? (20; 30)

Учитель пропонує завдання.

 • Спочатку купили 3 десятки ґудзиків, а потім ще 2 десятки.

Скільки всього десятків ґудзиків купили? Скільки це ґудзиків?

 • Було 5 десятків ґудзиків, 1 десяток пришили до наволочок. Скільки десятків ґудзиків залишилося?

 • Перший покупець купив 3 десятки ґудзиків, а другий — два. Хто купив ґудзиків більше і на скільки?

 3)Практична робота з дидактичним матеріалом (смужки з кругами або палички).

— Візьміть 2 десятки і ще 8 кружечків. Скільки всього кружечків узяли?

— Додайте ще 1 десяток кружечків. Скільки стало кружечків?

— Зобразіть смужками й окремими кружечками число 42 (51).

— Візьміть декілька десятків кружечків і стільки ж окремих кружечків; скажіть, яке число ви зображували кружечками.

 3 Первинне закріплення

1) Полічити десятками до 100.

2) Назвати число, у якому: 3 дес. 5 од.; 5 дес. 8 од.; 8 дес. 3 од.; 9 дес.

3) Назвати всі числа четвертого десятка.

4) Назвати всі числа першої сотні, у яких число одиниць 6.

● Фізкультхвилинка

Раз — підняли руки вгору.

Два — схилилися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкнетеся підлоги.

Раз, два, три, чотири —

Треба знову прямо стати,

П’ять, шість, сім, вісім —

І спочатку починати.

IV. Розвиток математичних знань

 1 Розв'язування задач

 1) Творча робота над задачею.

На дошці — малюнок: 2 гаманця, у першому 2 монети по 10 к. и 1 монета 5 к.; у другому — 3 монети по 10 к. и 1 монета 2 к.

— Скільки всього копійок у кожному гаманці?

 2) Розв’язування задачі.

У перший день хлопчик прочитав 5 сторінок, у другий — на 2 сторінки більше. Третього дня він прочитав 6 сторінок. Скільки сторінок прочитав хлопчик за другий і третій день?

На дошці записується коротка умова задачі.

— Чи можемо ми одразу відповісти на питання задачі? Чому?

— Як дізнатися, скільки сторінок прочитав хлопчик за другий день? Якою дією треба відповісти на питання задачі?

Після запису розв’язання учні складають задачу, замінивши слово «більше» словом «менше».

— чи змінився план розв’язування задачі?

 2 Офтальмологічна пауза

 3 Розв'язування логічних завдань

 • Закреслити всі букви, що зустрічаються більше одного разу, а букви, що залишилися, з’єднати. Яке число вийде?

ТРИ СІК М’ЯЧ МІРКА. (Тисяча)

 • Виберіть потрібний малюнок з шести пронумерованих.

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Чого навчалися на уроці?

— Оцінить свою роботу смайликом.



Джерело: noindex
Категорія: Математика | Додав: SYLER (22.12.2013)
Переглядів: 4549 | Рейтинг: 0.0/0
Столи бувають різні
Вправи та задачі на засвоєння таблиць множення й ділення. Задачі на дії різно...
Складові дороги. Безпечний перехід проїжджої частини дороги
Н. Забіла «Древній Київ», М. Познанська «Зацвіли каштани»
Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед крас...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]