Культура спілкування. Словник мовленнєвого етикету

УРОК 13

Тема: Культура спілкування. Словник мовленнєвого етикету

Мета: розширювати уявлення про мовлення і культуру спілкування. Розвивати навички етичних норм поведінки під час спілкування, прищеплювати навички мовленнєвого етикету. Виховувати повагу до людей і самих себе.

Обладнання: малюнки, сигнальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Схилились голівки, до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати зумій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.

2. Повторення матеріалу попереднього уроку.

— Згадайте, що означає захищати словами, а не кулаками?

— Як потрібно звертатись до людей, щоб кожному було приємно з тобою розмовляти?

3. Проблемний вступ до уроку.

Сонце землю освітило,

Вже до ліжка мама йде.

— Добрий день, мамусю, мила!

— Про що говориться у вірші?

II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності

1. Повідомлення теми і завдань уроку.

— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо говорити про ввічливість, про культуру спілкування.

2. Гра «Хто більше скаже чарівних слів».

(Діти називають відомі слова ввічливості.)

3. Робота з підручником, с. 38.

(Діти розглядають малюнок і відповідають на питання ):

— Які слова забули сказати діти?

— Як повинна звернутися дівчинка до мами, щоб вона купила їй іграшку?

— Як повинен звернутись хлопчик до перехожого, щоб дізнатися, котра година?

4. Проблемна ситуація.

— Ти запізнюєшся на автобус. Ти поспішаєш. Назустріч дівчинка. Ти випадково її штовхнув. Вона падає і плаче. Як ти вчиниш?

а) Побіжиш далі, адже ти поспішаєш.

б) Скажеш «Вибач» і побіжиш далі.

в) Допоможеш дівчині встати, вибачишся.

5. Гра «Ти чи Ви» (Робота з сигнальними картками).

— З давніх часів на Україні було прийнято звертатись до батьків, старших за віком на «Ви».

• Як ти звертаєшся до батьків?

• Ровесників?

• Вчительки?

• Бабусі?

• Друга?

• Подруги?

Фізкультхвилинка

Струмок серед гаю, як стрічечка.

На квітці метелик, наче свічечка.

Хвилюють, маюють, квітують поля —

Добрий день, Україно моя!

6. Робота з підручником, с. 39, 40.

Читання слів ввічливості та правил поведінки:

— Зустрів знайомих — привітайся.

— Коли вітаєшся, знімай головний убір.

— Не перебивай, коли хтось говорить.

— Не смикай того, з ким розмовляєш.

— Слухай більше, говори менше.

— Пообіцяв щось зробити — зроби.

7. Читання з дошки.

— Народна мудрість говорить:

1. Добре слово краще за цукор і мед.

2. Щире слово, добре діло душу й серце обігріло.

3. Не роби іншому того, що тобі не любе.

8. Бесіда.

— Діти, як ви гадаєте, чи дружні в нашому класі хлопчики й дівчатка?

— Як повинні поводитися хлопчики, щоб дівчатка з ними дружили?

— А що ж вимагається від дівчаток, щоб хлопчики дружили з ними?

III. Формування вмінь та навичок

1. Робота у зошиті з друкованою основою, с 23.

— Які ввічливі слова треба вживати у цих випадках?

— Розфарбуйте малюнок, де говорять «На добраніч».

— Коли ти вживаєш слова: «будь ласка», «вибачте», «дозвольте потурбувати».

— Прочитайте прислів'я. Як ви їх розумієте?



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 2180 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 9
З чистого джерела народної мудрості. Урок позакласного читання
Осінь щедра, осінь золотава. Урок позакласного читання
Запитання до природи. Як економно використовувати воду вдома?
«Україно, ясен мій цвіте...» Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]