Мир і злагода в родині – запорука щасливого життя

Тема: Мир і злагода в родині – запорука щасливого життя

Мета: ознайомити з поняттям щастя, щаслива родина; розвивати в учнів почуття обов’язку перед родиною, старшими і молодими членами сім’ї; вміння слухати і підтримувати мир і злагоду в родині; розвивати зв’язне мовлення, поповнити словниковий запас учнів; виховувати повагу до родини, любов до батьків, братів і сестер.
Хід уроку
I. Оргмомент
Емоційне налаштування на урок
Дзвоник всім нам дав наказ -
До роботи швидко в клас!
Попрацюємо всі старанно,
Щоб пройшов урок цей гарно.
II. Актуалізація опорних знань учнів
( На дошці ребус 7 Я )
Вчитель: - Діти, розгадайте ребус.
Учні: – Сім’я
Вчитель: - В слові сім’я ми чуємо  два слова «сім» і «я».
- Що це означає?
Учні:
- Раніше сім’ї були великими
Читання 1 учнем вірша «Моя родина»
Раз – турботлива матуся,
Два – до татка пригорнуся,
Бабуся – три, дідусь – чотири,
П’ять – сестричку полічили.  
Ось така моя родина:
І привітна, і гостинна.
Вчитель:
- Мати – берегиня домівки, роду
Батько – господар дому, захисник і годувальник.
- Як раніше зверталися діти до батьків?
Учні: - На Ви.
Вчитель: - Чому?
Учні: - Поважали.
Вчитель: - Слово батьків було законом.
- Яким словом можна замінити слово сім’я?
Учні: - Сім’я = родина
(На дошці плакат «Родина». Дітям треба називати членів сім’ї.)
Читання 2 учнем вірша «Сім’я наша невеличка …» з народного.
Сім’я наша невеличка – Тато, мама і сестричка,А в селі поблизу міста – Дід Панас і баба Христя
Вчитель: - У дружній родині всі знають і поважають один одного. А ви, діти, добре знаєте свою родину?
Вікторина «Моя родина»  ( Метод «Мікрофон» ).
1) Назвіть ім’я та по батькові мами, тата, бабусі, дідуся.
2) Яку бабусину казку ви запам’ятали найкраще?
3) Чи знаєте ви номер домашнього телефону?
4) Яке улюблене заняття дідуся?
5) Яка улюблена страва тата?
6) Назвіть дату народження мами?
Фізхвилинка
Заглянуло сонечко
У наше віконечко.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали - сіли, встали - сіли,
Бачте, як розвеселили.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
Вчитель: - Сьогодні на уроці ми з’ясуємо що таке «щастя», яку сім’ю можна назвати щасливою: як треба будувати для цього стосунки в родині.
IV. Сприймання та усвідомлення нових знань
Бесіда з елементами розповіді.
Вчитель: - Діти, як ви думаєте, що таке щастя?
(Відповіді дітей)
Вчитель: - Щастя – це почуття і стан повного, найвищого задоволення.
В.Сухомлинський говорив, що щастя – це не чудесна жар-птиця, яку можна спіймати. Це реальна будова, яку треба спорудити.
А зараз, діти, я розкажу вам легенду про те, як з’явилася щаслива і дружна сім’я.
Легенда  
Дуже давно жила сім’я, в якій було 100 людей, але не було між ними згоди. Втомилися вони від сварок і роздорів. І ось вирішили члени сім’ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружньо. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: «Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя, напишіть, якою ви хочете бачити свою сім’ю». Зібралася вся велика сім’я на сімейну нараду і вирішили вони, щоб сім’я була дружньою, треба відноситись один до одного, дотримуючись цих якостей.
(На дошці слова)
Розуміння
Повага
Турбота
Допомога
Любов
Довіра
Дружба
Доброта
Діти читають слова
Вчитель: - Діти, запам’ятайте цю легенду. Якщо кожен член сім’ї буде дотримуватись цих правил, то в сім’ї будуть  мир, злагода, і всі будуть щасливі.
Гра «Перекладач» (вчитель разом з дітьми перекладають російською мовою слова, пояснюють їх значення)
Бесіда з елементами розповіді. Метод «Мікрофон»
Вчитель: - Діти, чи завжди ви розумієте і виконуєте з першого разу
 прохання батьків?
- За що ви любите своїх батьків?
- А як ви вважаєте, за що батьки люблять вас?
- За що ви поважаєте своїх батьків?
- А вони вас?
- Довіряєте ви своїм батькам?
- Кому довіряєте секрети?
- Чи можуть батьки довірити вам якусь справу?
- Як батьки турбуються про вас?
- А ви про них?
- У кого є молодший братик, або сестричка?
- Чи дружите ви? Не сваритесь? Поступаєтесь один одному? Не б’єтеся?
Вчитель: - Доброта – прагнення робити щось гарне, корисне.
- Як батьки допомагають вам?
- А ви їм?
А зараз послухайте вірш А.Костецького «Домашній твір»,
(вірш читають вчитель і два учня)
А.Костецький «Домашній твір».
Автор:             Вітько-бідак страждає так,
Аж здригує ногами!
Він – за столом, він пише твір:
«Я помагаю мамі».
Старанно олівець гризе
Та супить брови грізно,
Але нічого  - хоч умри! –
До голови не лізе…
Та ось тихесенько зайшла
В його кімнату мама.
Мама:               Вітько, будь-ласка, в магазин
Сходи за сірниками
Син:                  Ідея!
Автор:              А мамі…
Син:                  Ну й морока!
Сама іди! Я твір пишу –
Роблю важкі уроки.
Автор:              І мама вийшла…
А Вітько швиденько пише в зошит…
Син(пише):     «Я в магазин завжди ходжу,
           Коли мене попросять.»
Автор:              Хвилин за десять мама знов
З’являється у дверях.
Мама:               Вітюнь, картопельки почисть,
А я зварю вечерю
Син:                 Сама почисть!
Автор:              Кричить Вітько
Та так, що ледь не трісне.
Син:                 Я твір пишу! Я – зайнятий!
                         Сама звари нам їсти.
Автор:              Виходить мама, а синок
Писати знов сідає.
Син(пише):     «Я мамі сам варю обід,
Вечерю та сніданок!...»
Автор:              Радіє син:
Син:                  Не твір, а люкс,
Оцінка буде гарна!
Автор:              І геть не думає про те,
Що він радіє марно.
Вчитель: - Чи допомагав хлопчик мамі?
-    А про що він писав у творі?
Висновок: Він допомагав їм на словах.
Є прислів’я «Роби не словом, а ділом»
Фізхвилинка
Вже стомилися ми трішки.
Вийдем, дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три!
Наші ніжки: раз, два, три!
Ось голівонька стомилась,
Вліво – вправо похилилась:
Раз, два, три!
Ось до парти ми прийшли
І тихенько сіли.
Вчитель: - Щаслива родина – це найбільша цінність кожного з нас. Коли в родині спокій, любов і взаєморозуміння, ми відчуваємо себе щасливими.
Послухайте про це вірш «Татко і матуся»
Учень:   А у мого татка широченні плечі:
Зручно тут сидіти,
Видно вдаль малечі:
Дружні і міцнющі татко руки має.
А в матусі ручки лагідні й тепленькі
Пригортають ніжно до свого серденька.
Усмішка ласкава, очі волошкові,
Сповнені терпіння, доброти, любові.
Як візьму за руки татка і матусю,
То нічого в світі  більше не боюсь я.
Вчитель: - Сім’я – це єдине ціле. Всі повинні допомагати один одному, дбати про інших, більше часу проводити разом.
Учень: - Тра-ля-ля! Тру-лю-лю!
Я усіх і все люблю.
Дуже весело мені
В ці ласкаві літні дні.
Мама – тут, і тато – тут,
На прогулянку ідуть.
Тато братика несе.
От і все!
Вчитель: - Діти, чи можете ви пригадати випадок із свого життя, коли вам було радісно і добре у колі своєї родини як хлопчику із вірша А.Костецького «Весело».
У нас в класі зробив зупинку цікавий потяг. (В вікнах потягу родинні фотокартки. Діти розповідають про свою родину)
V. Закріплення та осмислення вивченого.
Вчитель: - Родина, родинні стосунки, виховна роль родини – усе це покладено в основу багатьох наших українських прислів’їв про родину.
Гра «Закінчи і поясни прислів’я»
1) При сонці тепло, при матері …(добре)
2) Мати однією рукою б’є, а другою…(гладить)
3) Нащо клад, коли в сім’ї…(лад)
4) Добре в тій родині, де усі…(єдині)
Проблемна ситуація
Діти, якщо б вам запропонували вибрати дуже велику кількість грошей, або щастя, спокій, здоров’я у великій родині, щоб ви вибрали?
Вчитель: - Висновок, «Усе купиш, лиш маму і тата ніколи»
Гра «Доскажи словечко»
1) Матуся і тато для мене є ….
2) Я довіряю свої таємниці ….
3) Я люблю бабусю за те ….
4) Свою сім’ю я вважаю ….
5) Рідним я хочу побажати ….
Учень: Вірш «Родина»
Тато, мама, брат, сестричка мила –
Це і є мої рідні, моя родина.
Вранці, ввечері, щодня,
Благаю бога я,
Щоб в щасті прожила
Родина моя.
Вчитель: - Бажаю всім щастя, здоров’я, злагоди у родинах!
Сподіваюсь, що і в нашій шкільній родині теж завжди пануватиме щирість і взаєморозуміння.
Повторимо девіз нашого класу (діти тримаються за руки)
Ми всі одна сім’я,
Неповторні – ти і я,
Будемо всі дружити,
В мирі і злагоді жити.
VI. Підсумок уроку
- Що сподобалось на уроці?
- Що таке щастя?
- Яку сім’ю можна назвати щасливою?
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (31.12.2013)
Переглядів: 5889 | Рейтинг: 0.0/0
Я. Щоголів «Зимовий ранок». М. Рильський «Зима». Леся Українка «Сніг з морозо...
Різання паперу ножицями по прямій лінії. Способи нанесення зображення на папі...
Узагальнюючий урок із теми «Мова живопису й графіки». Колективна робота «Хто ...
Прикраси для ялинки
Аплікація з кольорового паперу «квітка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]