Тема: My familyПідтема: Моя сім’яМета: Ввести і вивчити нові ЛО, вивчити пісню, розвивати навички діалогічного мовлення, виховувати повагу до однокласників та бережливе ставлення до іграшок. Обладнання: підручник, робочий зошит, магнітофон, літери алфавіту, тематичні картинки. Тип уроку: мовленнєвий Хід уроку I ПОЧАТОК УРОКУ 1. Greeting: Hello, friends! 2. Aim: Today we start to learn a new topic "My family” and we will learn some new words . 3. Warming up: What is your name? II ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Point and repeat. 1) Pupils, open your books on page 26 and draw your attention to the picture. Look to each character. Who can you see? Are they happy or sad? 2) And now you are going to listen to a CD. (While Ps are listening to the CD, teacher point to the character on the pictures which are on the blackboard). Pupils, point to the characters, while the CD playing for the second time. I shall play the CD again, pausing after each phrase and you have to repeat each phrase. 2. Point and name. Children, look at the pictures, point and name the members of the family.(Children point on the pictures and name them.) 3. Listen and repeat. Вчитель вмикає діалог, учні слухають, потім повторюють. 4. Physical training. Song "Stand up! Sit down!”. 5. Writing.. Діти письмово виконують вправу , на с. 6. Play a guessing game. Children have to draw a member of the family. Each pupil comes to the front of the class and shows his/her drawing to the rest of the class. The other pupils have to guess which member og the pupil’s family it is, by askind about family members (Is it a father/mother, etc.? – Yes, it is. Or Who is this?) III ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ Summarizing: Let’s sing a Goodbye song! Джерело: noindex | |
| |
Переглядів: 2473 | |
Корисні звички у спілкуванні з однолітками, дорослими людьми, членами своєї р... |
Щоб бути здоровим і все встигати робити |
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ-СВЯТА № 32. |
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ... |
Стібки і шви. ручні стібки. Шов «уперед голку» та його застосування |
Всього коментарів: 0 | |