ТЕМА 19. Краса врятує світМета: формувати в учнів поняття про зовнішню й внутрішню красу; розвивати естетичне сприйняття соціального, предметного і природного довкілля; виховувати в дітях моральні цінності, потяг до прекрасного. Обладнання: сюжетні картинки відповідно до теми; ілюстрація до використаної казки; «музична скринька», у яку кладуть записки з тематичними запитаннями. ХІД ЗАНЯТТЯ I. Організаційний момент Класовод. Діти, погляньте, будь ласка, довкола. Усюди нас оточують люди, предмети, природа. А ще ми чуємо звуки і відчуваємо запахи. І всі вони, звичайно, різні. II. Розкриття теми заняття Класовод. Тож усе, що ми бачимо довкола, ми сприймаємо по-різному. Одне нам подобається, викликає захоплення та радість, а інше справляє неприємне враження. Але більше, мабуть, у світі гарного, адже в ньому попри все панує краса. III. Повідомлення теми й мети Класовод. На сьогоднішньому заняття ми і поговоримо про те, що таке краса, де та як її можна знайти, відчути й побачити. Мова піде про те, для чого краса потрібна людині та як вона впливає на нас, чого навчає. Тема нашого заняття — «Краса врятує світ». IV. Подання нових знань Бесіда з учнями «Краса і ти» Скажіть, які почуття викликають у нас красиві речі? (Радість, задоволення, захоплення, насолоду.) А бувають красиві вчинки або поведінка? (Так.) Як ви вважаєте, чому їх так називають? (Тому що такі вчинки також викликають радість, вони добрі.) Цінність справжньої краси підкреслює протилежне їй — некрасиве, потворне. Давайте уявимо й порівняємо чистий блискучий сніг із брудом, мелодійну музику з неприємним скрипом дверей, майстерний танець із галасливим тупотінням. Скажіть, що ви вважаєте красивим? А що викликає у нас відразу? Поясніть свою думку. (Учні виконують завдання.) Як ви думаєте, чи змогли б ви бути щасливими, якщо б довкола нас все красиве раптом зникло, а залишилося б тільки відразливе, брудне, бридке та огидне? Як би ви почувалися в такому світі? {Звучать відповіді.) Щоразу, коли ми бачимо або відчуваємо красу, на серці стає радісно й тепло, ми стаємо добрішими. Нам теж хочеться створити щось красиве: виготовити гарну річ, промовити чуйні слова, зробити достойний вчинок. Чи згодні ви з тим, що краса робить людину кращою? Хто спробує це довести? {1-2 учні виконують завдання.) Кожна людина, залежно від своєї вдачі, внутрішнього світу, чеснот і вад, здатна створювати і красиві, і огидні речі. Наприклад, той, хто шанує красу, завжди намагається думати й чинити красиво. А якщо серце людини нечисте, якими скоріше за все будуть її думки, слова, поведінка? {Некрасивими, поганими, огидними, недостойними.) Світ краси — багатий та розмаїтий. Буває краса, яку ми бачимо. Це, наприклад, зоряне небо, квітучий луг, розкішне дівоче волосся, стрункий олень, майстерно вишитий рушник... Подумайте і розкажіть, що ще ви вважаєте зовнішньо красивим. {Учні розмірковують і наводять свбі приклади.) А ще буває краса внутрішня. Вона притаманна людям. Так, одна людина звикла розмовляти з іншими доброзичливо, спілкуватися щиро, дружньо й чемно. А інша звикла грубити, лаятися, дражнитися й насміхатися з оточуючих. Одній людині до вподоби малювати або виготовляти різні корисні вироби, а іншій тільки дай що-небудь зламати, зіпсувати. Тобто внутрішня краса допомагає створювати речі, гарні зовні, чи не так? Як ви вважаєте, чи може краса дружити з потворністю? {Ні.) Справді, якщо ми скажемо комусь багато приємних слів, а потім ще одне погане, то єдине зле слово все зіпсує: від нього стане неприємно і нам, і тому, кому воно було адресоване. Гарне враження від природи лісу може зіпсувати маленька купка сміття. Так само і взагалі хорошу людину може спотворити одна-єдина вада, наприклад жадібність. Тож давайте спробуємо стати трохи красивішими. Адже любов та потяг до краси живуть у серці кожного з нас. Просто у деяких людей ця любов спить, і її потрібно розбудити. Робота з казкою Класовод читає дітям текст казки, супроводжуючи читання показом малюнків-ілюстрацій. Тюльпан і Метелик У гущавині гаю розцвів жовтий лісовий Тюльпан. Він тримав пишну сонячну квітку на своєму тендітному стебельці й дивився в небо. Тюльпану було трохи нудно. Але одного дня на Тюльпан присів незнайомий Метелик. «Який гарний, барвистий Метелик! — подумав Тюльпан.— Я ще не бачив метеликів з такими красивими крильцями!» Метелик також замилувався чарівністю тюльпанової квітки, її витонченістю та ніжним ароматом. Доки Метелик спочивав на квітці, Тюльпан став жалітися крилатому гостю на свою самотність і нудьгу. Метелик був добрим і чуйним. Він вирішив оселитися недалеко від Тюльпана. Відтоді Метелик часто прилітав до свого друга і, присівши на його жовті пелюстки, розповідав Тюльпану цікаві історії про свій політ, свої пригоди та лісові новини. Тюльпан завжди чекав на Метелика з нетерпінням і, гостинно розкриваючи свою квітку, радісно стрічав його. Так тривало доти, доки не стався прикрий випадок. Одного разу, коли Метелик десь літав у своїх справах, лісом прогулювався хлопчик. Він помітив Тюльпан, підійшов до квітки й одразу хотів його зірвати. Тюльпан дуже злякався, затремтів і попросив хлопчика не зривати його. Замість себе Тюльпан запропонував хлопчикові зловити свого барвистого друга — Метелика, який має незабаром сюди прилетіти. Хлопчик радо погодився; він збігав додому за сачком, повернувся до гаю і став чекати. Аж ось у небі з’явився Метелик. Він, певне, збирався пізніше погостювати в Тюльпана, бо кудись поспішав, але Тюльпан заклично розправив свої пелюстки й гукнув: «Агов, Метелику! Лети скоріше до мене! Я тебе чекаю, хочу тобі щось розказати!» Метелик радісно підлетів до Тюльпана і... раптом опинився в сачку. Метелик намагався вибратися з пастки, але йому не вдавалося. Він у розпачі бив крильцями, шукав виходу — і ось вирвався з полону! Метелик злетів угору і побачив, що від змаху сачка стебло Тюльпана з його сонячною квіткою зламалося і жалюгідно лежить серед трави... Хлопчик пішов, а Метелик ще довго сидів біля свого постраж-далого друга. Він гірко плакав і говорив: «Це я винуватий, це з моєї вини зламали Тюльпан! Прости мене, друже!» Учитель спонукає клас обговорити прослухану казку. Запитання і завдання до тексту казки • Хто з персонажів казки був красивим по-справжньому: не тільки зовні, але й душею і серцем? Поясніть свою думку. • Як вчинив Тюльпан зі своїм другом Метеликом? Чому такий вчинок ми вважаємо некрасивим, жахливим? • Хто з вас вважає, що вчинок Тюльпана можна виправдати тим, що він рятував власне життя? • Уявіть себе Метеликом. Ви хотіли б дружити з таким товаришем, як Тюльпан? Чому? • Чи сподобався вам вчинок хлопчика? Можна сказати, що хлопчик ставився до красивого дбайливо, з любов’ю? • Що важливіше — краса зовнішня чи краса душі? Кому можуть сподобатися огидні вчинки? Під час обговорення педагог допомагає школярам дійти правильних висновків, доповнює відповіді дітей, уточнює їхні пояснення. Класовод дістає «музичну скриньку» і ставить її перед дітьми. Учитель звертає увагу класу на естетичне оформлення речі та мелодійність її звучання. Першокласники за допомогою педагога роблять висновок: скриньку створили майстерні руки того, хто здатен розуміти предметну, зовнішню красу. Після цього вчитель пропонує класу цікаву гру. Гра «Як я розумію красу?» Діти по черзі підходять до скриньки і дістають із неї по записці. Кожен учень читає текст запитання (завдання) та дає відповідь. Запитання і завдання до гри • Згадайте і розкажіть: краса чого приносить вам особливу радість і задоволення. • Що в природі ви вважаєте найкрасивішим? Чому? • Де, на вашу думку, можна зустріти красу барв? (Красу звуків? Красу запахів? Красу руху?) • Назвіть якості людини, які можна вважати красивими. • Поясніть вислів: «Від краси до щастя рукою подати». (Або «Краса — сестра любові»), • Що означає вислів «людина, красива душею»? Під час гри всі школярі можуть виявляти ініціативу і висловлювати власну точку зору щодо того чи іншого запитання. Тест «Подорож у світ краси» 1. Яким чином, на твою думку, можна найкраще відчути красу природи? а) Потрібно зупинитися і постояти в тиші; б) слід стрибати й веселитися; в) залізти на високе дерево й поглянути довкола; г) зайнятися на природі якоюсь корисною справою. 2. Яку користь приносить людині краса? а) Вона створює гарний настрій; б) приносить радість; в) робить людину кращою; г) робить все сказане вище. 3. Ви бачите гусеницю, яка викликає у вас відразу, здається огидною, потворною. Як буде правильно вчинити? а) Задавити її, адже гусениця така бридка; б) залишити гусеницю і просто відійти від неї; в) відкинути гусінь подалі, щоб її не було видно; г) скоріше втекти геть. 4. Де вірогідніше побачити красу? а) На виставці картин у музеї; б) в іграшковому магазині; в) на дитячому майданчику; г) на стадіоні. 5. У якій природній місцевості краси найменше? а) У морському підводному світі; б) пустелі; в) горах; г) небі. 6. Чи буває вам соромно за свої некрасиві вчинки? а) Ніколи; б) іноді; в) дуже часто; г) завжди. 7. Яку людську якість ви вважаєте найкрасивішою? а) Розум; б) доброту; в) веселу вдачу; г) силу. 8. Що зробити, щоб вчинки недоброї людини стали красивими? а) Потрібно ошатно й чисто вдягатися і стежити за своєю зачіскою; б) слід бути охайним і любити лад у всьому; в) треба суворо насварити цю людину, і вона виправиться; г) їй слід викинути з голови всі негарні думки. 9. У якому оточенні вам більше хотілося б жити? а) На лоні мальовничої природи; б) серед краси музики і звуків; в) серед красивих людей; г) серед пишних та ароматних квітів. 10. Що визначає істинну людську красу? а) Краса обличчя; б) краса вбрання; в) краса статури, фігури; г) краса душі. V.Підсумки заняття Класовод. Про безмежний та дивовижний світ краси можна говорити нескінченно. Але наше заняття закінчується. Маю надію, що наша розмова допомогла кожному з вас краще осягнути, зрозуміти, побачити й відчути красу — у тому, що навколо вас, та в собі самому. На все добре, діти! | |
| |
Переглядів: 9244 | |
Чемним потрібно бути всюди. У музеї. Запрошуємо до театру |
Право дитини на здоров'я. Як звертатися за порадою та по допомогу у разі ... |
Прикраси для ялинки |
«Журавель», «Перстенець» (дитячі народні ігри). Лічилка |
Порівняння чисел 1 і 2. Знаки «більше», «менше», «дорівнює» |
Всього коментарів: 0 | |