За добро добром платять

Тема: За добро добром платять

Матеріал до уроку. Українська народна казка «Кривенька качечка».

Мета: вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб, членувати текст для складання плану; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; виховувати доброту і чуйність.

Обладнання: малюнки до казки; таблиця складів; картки зі словами.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Розчитування.

За складовою таблицею №1 стовпчик з голосним «а»(вниз).

a) Читання «луною»;

b) Читання «День і ніч»;

c) Читають дівчатка;

d) Читають хлопчики.

2. Перед вами складовиця-приказка сестриця.

до   пла   бро   За   до   тять   бром

( За добро добром платять)

a) Читаємо хором;

b) Як ви розумієте ці слова?

3. Вікторина   «  З якої це казки пісенька » ?

- Відгадайте, з яких казок ці пісеньки.

a) Я по коробу метений,

на яйцях спечений.

Я від баби втік,

і від діда втік,

так і від тебе втечу. («Колобок»).

b) Гуси, гуси, гусенята,

візьміть мене на крилята.

 та понесіть до батенька…(«Івасик- Телесик»).

c) Мій котику, мій братику,

несе мене лиска

за круті гори,

за бистрії води.

Порятуй мене! («Котик і півник»).

- Які з цих казок про тварин? Яка належить до чарівних?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Ознайомлення з казкою.

1. Словникова робота.

Починочок  - пряжа, намотана на веретено.

Галочка – пестливе звертання до дівчини.

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка.

Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.

Полинули – полетіли.

Жалувати – жаліти.

2. Самостійне мовчазне читання казки учнями.

- Хто дійові особи казки?

3. Перевірка первинного сприймання казки.

- Чи сподобалась вам казочка?

- Якими подіями вона закінчується?

ІV. Читання учнями казки за логічною кінцівкою.

а) 1-а частина – до слів «…а самі знов пішли».

Читання «Дощиком».

б) 2-а частина – до слів «Так і зробили».

Читання «День і ніч».

- З чого дивувався дід і баба?

- Кого помітили сусіди?

в)3-а частина – до слів «Не плач, галочко!»

Читання «ланцюжком».

- Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?

- Де взялася ця кривенька дівчина?

- Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?

г)4-а частина.

- Прочитайте мовчки тільки пісеньку дівчинки і каченят.

Читання частини в особах.

д)Написати план в правильному порядку.

1. Дід і баба спалюють гніздечко. (3)

2. Таємнича помічниця. (2)

3. Незвичайна знахідка в лісі. (1)

4. Дівчина не схотіла залишитися. (4)

V. Стислий переказ казки за планом та малюнками.

- Розгляньте малюнки до казки, що у підручнику. До якої частини казки немає ілюстрації?

VІ. « Сенкан »   до слова « добро ».

1. Добро.

2. Світле, щире, радісне (прикметники).

3. Допомагає, лікує, рятує (дієслова).

4. Ввічливість, любов (синоніми).

VІІ. Узагальнення прочитаного.

- Чому дівчина більше не захотіла залишитися у діда і баби?

- Що у цій казці народ схвалює, а що - засуджує?

Прочитайте прислів’я, що після казки.

- Чи виражає воно головну думку твору казки?

VІІІ  Підсумок уроку.

- До якої групи казок можна віднести цю казку?

- Які ознаки чарівності є у ній?

- Чи сподобалась вам казка?

Не лінуйтесь робити добро,

Лише зла не бажайте нікому,

Бо воно, як велика гора,

Стане вам на шляхові земному.

І заступить навколишній світ,

Зробить серце жорстоким, холодним.

Ви з любов’ю живіть з юних літ,

Будьте чуйним, веселим і добрим.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (31.12.2013)
Переглядів: 5766 | Рейтинг: 5.0/1
Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для пис...
МУЗИЧНА ПОДОРОЖ
Фрукти та овочі виліплені із пластиліну
Свято здоров'я (урок проводять два вчителі)
Інформація. Як людина сприймає інформацію
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]