Туве Янсон. «Капелюх Чарівника»

Тема. Туве Янсон. «Капелюх Чарівника»

Мета: відкривати учням цікавий і повчальний світ світової літератури; виховувати інтерес до творчості Туве Янсон; розвивати артистичні здібності учнів; розвивати навички готувати повідомлення краєзнавчого характеру, уявляти почуте.

Обладнання: презентація, плакати, виставка книг, ілюстрації

Тип уроку: урок – екскурсія

 

 Хід уроку

 

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Слово вчителя

Сьогоднішній урок ми проведемо в нестандартній формі. Це буде урок – екскурсія в Мумі – музей. Як відомо, музей – це місце, де зберігають різноманітні пам’ятки історії культури.

Використовуючи вашу читацьку активність, ми поспілкуємося, уявно подорожуючи Мумі місцями.

Наше спілкування почнеться з Мумі – музею. Зазвичай, у музеї працюють екскурсоводи. У нас їх декілька. Оскільки таку відповідальну функцію вони виконують вперше, ми їм допомагатимемо.

ІІ. Робота над темою уроку

Перший учень – екскурсовод

Ми знаходимося з вами в Мумі – музеї. Казковий світ Мумі – дола, породжений чудовою фантазією Туве – Янсон, не схожий ні на який інший. Це райське місце, повне безтурботних веселощів, любові і домашнього затишку, де завжди раді гостям і терплячі до чужих недоліків і слабостей. Істоти, які його населяють, зовсім не схожі на людей, але ведуть себе як люди. «Видуманий світ моїх мумі-тролів – це світ, за яким, мабуть, в глибині душі сумує кожен із нас», - пише Туве Янсон.

Другий учень – екскурсовод.

Джерело творчості Туве Янсон – в її дитинстві. Творча атмосфера в сім’ї, чужій міщанству, трохи безалаберна , але добра, весела, гостинна. І батько й мати, яких дівчина завжди бачила захопленими роботою; фінський ландшафт- узбережжя, море, яке завжди змінює свій колір, високе небо з світанками, чарівний світ казок улюбленого письменника Андерсена. Маленька Туве і її брати малювали і фантазували, одягались в саморобні маскарадні костюми, розігрували придумані сцени, відправлялись з батьками в далекі морські прогулянки, переживали справжні і уявні пригоди.

Учитель

В 1980 – ті роки почалося нове відродження Мумі, яке базується на оповіданнях в картинках, на ілюстраціях до книг про мумі – тролів, який був викликаний європейсько – японським анімаційним телевізійним серіалом. Зараз мумі – тролів по всьому світі можна купити у вигляді іграшок, одежі, солодощів.

Третій учень – екскурсовод

В 1994 році Туве Янсон святкувала свій 80 – річний ювілей. Про творчість, про дитинство письменниці було надруковано багато статей в різних виданнях. Повторювались радіопостановки і телевізійні передачі минулих літ, була проведена художня виставка, науковий семінар, виданий ювілейний альбом і диск.

Четвертий учень – екскурсовод

Померла Туве Янсон в віці 86 років, в 2001 році. Останні роки вона прожила самотньо. Велике значення для письменниці мали розуміння і схвалення близьких і рівних їй людей. Дякуючи їм, вона творила і удосконалювала своє мистецтво.

Учитель

Долина Мумі – тролів єдиний в своєму роді оригінальний музей. Його колекція заснована на оригінальному творчому спадку письменниці і художниці Туве Янсон, яка створила чудових мумі - тролів. Долина Мумі – тролів Художнього музея міста Тампере, де представлена оригінальна експозиція по темі Мумі, була відкрита в травні 1987 року в Тампере. До цього часу в долині Мумі – тролів побувало більше 900000 відвідувачів. За сюжетами книг про Мумі виконані також макети казкових сцен з життя Мумі – тролів.

Шостий учень – екскурсовод

В фонд колекції входить більше тисячі ілюстрацій до казок, з яких тільки частина виставлена в експозиції. При допомозі мультимедійної програми «Первозданний Мумі – дол» відвідувач може познайомитися з усіма оригінальними творами на тему Мумі. Програма була випущена в жовтні 1997 році на чотирьох мовах.

Сьомий учень – екскурсовод

Ілюстрації на тему Мумі і велика кількість деталей в макетах цікава для всіх, хто має почуття гумору. Зібраний в доступну за розмірами експозицію, дає масу незабутніх вражень. Спокійний світ Долини Мумі – тролів захоплює і дорослого відвідувача.

Восьмий учень – екскурсовод

В книзі Туве Янсон «Мумі – троль і комета» розповідається про магазинчик, біля якого рівними рядами росли різні квіти. Магазин мав травяний дах і білі стіни. Коли двері магазину відкривались , дзвенів дзвіночок. І музей «Долина Мумі –тролів» , і Магазин знаходяться в підземному поверсі міської бібліотеки міста Тампере, будівля якої славиться своєю архітектурною неповторністю. Споруду оточують різноманітні рослини, а його дах покритий потемнівшою від часу міддю. Коли відкриваєш двері Магазина, дзвенить дзвіночок…

Учитель

В фінському місті Наанталі – літній резиденції президента – є парк Мумі – тролів. Він розташований на 2 –х островах і і представляє собою класичний парк з дорожками і місточками.

Девятий учень – екскурсовод

Парк Мумі – тролів розташований на острові Кайло. Кожен рік , коли приходить літо, ворота Мумі- дола розкриваються і впускають любителів казок Туве Янсон на чарівну землю. Як відомо взимку Мумі – тролі сплять. Взагалі в парку панують свої закони. Тут немає каруселів і атракціонів. Це не розважальний комплекс , а загадковий світ, в якому живуть милі істоти, до яких ми завітали в гості. Отже, парк Мумі – тролів – це живі картинки з книг Туве Янсон. Письменниця брала активну участь в створенні парку. Можливо, вона намагалась повернути своє дитинство. По парку ходять «Мумі – герої» ростом з людину. Всі конкурси присвячені сюжетам з книг про Мумі – тролів, тому, чим краще діти і дорослі знають зміст, тим цікавіша буде ця екскурсія.

ІІІ. Підсумок уроку

Дякуємо вам, екскурсоводи, що ви так цікаво провели екскурсію. Дякуємо тим, хто влучно доповнював. Це свідчить про вашу небайдужість до літератури. Я думаю, що у нашому музею вам сподобалося. Свої враження від побаченого ви можете записати у «Книгу відгуків».

  1. Творче завдання

Створити рекламу музею «Мумі – тролів». Учні самостійно об’єднуються в групи і готують рекламу музею. Підготувавшись , рекламують музей.

ІV.Домашнє завдання Підготуватись до контрольної роботи

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (30.03.2017)
Переглядів: 1485 | Рейтинг: 0.0/0
Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени
Н. Забіла «Вовк і козенята», М. Підгірянка «Безконечні казочки»
Формування художньо-конструктивних навичок роботи в техніці паперопластики. П...
Будівельні споруди. конструювання з деталей набору «казкового містечка»
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ-СВЯТА № 32.
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]