Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді»

Урок 21

Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді»

Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого англійського письменника Джеймса Метью Баррі; сприяти зацікавленню його творами; розвивати навички виразного читання; розширювати словниковий запас; розвивати вміння характеризувати дійових осіб, стисло відтворювати послідовність подій, формулювати провідну ідею твору; виховувати уважність.

Обладнання: мапа світу; портрет Джеймса Метью Баррі, виставка книг Джеймса Баррі, ілюстрації до казки «Пітер Пен і Венді»; картки-«блискавки»; підручник; робочий зошит.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Вправи на розвиток читацьких навичок

 1 Гра «Точно і швидко. Хто?»

— До іменника — назви неістоти доберіть спільнокореневий іменник — назву істоти.

Поезія — ... (поет)

Байка — ... (байкар)

Гумор — ... (гуморист)

Казка — ... (казкар)

— Що ж таке казка?

— Чи ви колись замислювалися над тим, чому так довго живуть казки? (І дорослі, й діти хочуть вірити в диво, у те, що добро перемагає зло і все буде гаразд.)

 2 Гра «Пройди лабіринт — прочитай слова» (робота в зошиті)

— Пройшовши лабіринт, ви прочитаєте назву країни, де народився письменник, із твором якого ми сьогодні ознайомимося, та його ім’я.

Відповідь: Шотландія; Джеймс Баррі.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Чи чули ви це прізвище?

— Які книги казкаря ви читали?

— Сьогодні ми ознайомимось із життям і творчістю Джеймса Баррі, прочитаємо уривки з його казки «Пітер Пен і Венді».

IV. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменника

 1 Розповідь учителя. Демонстрування портрета

 2 Опрацювання статті підручника

— Прочитайте статтю про казкаря і скажіть що ви дізналися ви про казкаря, чого не чули раніше.

Діти читають текст мовчки. Після цього дають відповіді на запитання.

— Де народився Баррі? У якій сім’ї?

— Як минули його дитинство та юність?

— Як люди вшановували пам’ять Д. Баррі?

V. Опрацювання твору Джеймса Баррі «Пітер Пен і Венді»

 1 Підготовка до читання

 1) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

Напрочудзневажаластуденцях

мрійливаоблямівкоюпринагідне

насмішкуватими щиросердноїкоцюба

гаялаприслужитисявидряпатись

— Прочитайте слова «буксиром» разом із сусідом по парті.

— Поясніть значення незрозумілих, нових слів.

 2) Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова — на картпках-блискавках: Дарлінг, Венді, Нена, Майкл, Джон, Джордж, Пітер Пен

 2 Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

 3 Аналіз казки з елементами вибіркового читання

— У якій країні відбуваються події? Які слова та вирази допомогли вам це зрозуміти?

— Хто головний герой твору? Які ще персонажі діяли в оповіданні?

— Чим сподобалась вам нянька сім’ї Дарлінг?

— Як місіс Дарлінг вперше дізналася про Пітера Пена?

— Що ви дізналися про чарівний острів Небувальщину? Якою вам уявляється Небувальщина?

— Що стривожило місіс Дарлінг?

 4 Вправи на розвиток швидкості читання

 1) Гра «Кидок — засічка» (читання від початку твору — тричі, по ЗО секунд).

 2) Гра «Найуважніший читач».

— Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими фразами:

 • «Мабуть, не було ні в кого так дбайливо доглянутої дитячої кімнати»;

 • «Не знаю, чи не бачили тої дитячої кімнати»;

 • «Не знаю, чи не бачили ви схему людських думок»;

 • « Проте воно не минулося » ?

 3) Гра «Розвідники».

— Назвіть, скільки разів у творі зустрічаються імена Пітер Пен і Венді?

 5 Різновиди читання

 1) Виразне читання уривка твору про острів Небувальщина.

— Які речення переважають? Які в тексті ще є речення за метою висловлювання?

— Знайдіть речення, яке пояснює, для чого потрібні нічники.

 2) Читання за особами діалогу Венді та місіс Дарлінг.

— Яким тоном слід читати слова Венді?

— Як слід передати слова мами?

— Прочитайте діалог, передаючи почуття співрозмовників.

 6 Стислий переказ твору (диференційовано)

1-ша група. Стисло переказати казку від імені Венді.

2-га група. Стисло переказати казку від імені місіс Дарлінг.

 7 Висновок-узагальнення після прочитаного

— Що збагнула Венді, коли зірвала квітку?

— Який хлопчик завжди залишиться малим?

— Чи хотілося б вам зустрітися з ним?

— Який епізод казки найбільше сподобався? Чим саме?

VI.  Підсумок уроку

— Казка «Пітер пен і Венді» належить до чарівних чи фантастичних казок?

— Якщо ви захочете дізнатися, що трапилося далі, прочитайте самостійно оповідання «В далеку дорогу».

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (08.05.2014)
Переглядів: 3539 | Рейтинг: 3.0/3
Шкільними стежками. Урок позакласного читання
Згинання і складання паперу. Виготовлення іграшок із паперу. Жабка
Складові дороги. Основні відомості про організацію дорожнього руху
Сонце — джерело світла і тепла
Приголосні мають різний характер
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]