Пташині серенади. Детальний переказ

Урок 17

Пташині серенади

Детальний переказ

Мета: вчити писати детальний переказ тексту, складати план; вчити звертати увагу на ознаки предметів; замінювати словосполучення більш художніми, образними виразами; розвивати мислення, пам'ять, збагачувати словник учнів; виховувати почуття поваги до слова, вміння відчувати красу слів.

Обладнання: запис голосів птахів, малюнки жайворонка, шпака, солов'я, горобця, сороки, іволги, дятла, ластівки.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація знань і чуттєвого досвіду учнів.

1. Слухання магнітофонного запису співу пташок і бесіда.

- Послухайте магнітофонний запис. Придумайте до нього назву.

Учні дають варіанти назв, вчитель підводить їх до назви «Пташині серенади» і говорить, що це - тема уроку і що на цю тему учні напишуть переказ.

2. Робота за малюнками.

На дошці малюнки пташок.

- Послухайте загадки про пташок, покажіть малюнок пташки, про яку була загадка.

Вірно людям я служу,

їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю.

(Дятел)

 В мене є великий хист,

Я співаю, як артист.

Спів мій радісний усюди

Дуже полюбляють люди.

(Соловейко)

Швидко скрізь цей птах літає,

безліч мушок поїдає,

за вікном гніздо будує,

тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

Перший я приніс весну,

Розбудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Люди звуть мене ....

(Шпаком)

- Чи кожна пташка гарно співає?

- Спів яких пташок ми можемо назвати пташиними серенадами?

- Яка пташка вважається найкращим співаком?

ІІІ. Основна частина уроку.

1. Читання вчителем переказу «Пташині серенади».

- Послухайте текст. Чому текст називається «Пташині серенади»?

Пташині серенади

У травні з небесної блакиті, з дерев і кущів линуть пташині голоси. За синім сосновим бором займається рожева зоря.

Польовий жайворонок дзвіночком вітає народження нового дня.

З ранку до пізнього вечора чути пташині серенади в міських парках.

А увечері в кущах тихої алеї раптом хтось свисне, тьохне. Мине хвилина, друга, і поллється чудесна пісня солов'я.

2. Бесіда і робота в зошиті з розвитку мовлення.

- Чому текст називається «Пташині серенади»?

- Доберіть і запишіть у зошиті вирази, близькі за значенням до словосполучення «пташині серенади». (Пташині співи, дзвінкі пісні пташок.)

- Яка пора року описана в тексті? (Весна.) Назвіть прикмети весни з тексту.

- Яка частина доби описана в першому і другому абзацах? Доведіть. (Ранок. Займається рожева зоря. Жайворонок вітає народження нового дня.)

- Де співають пташки? (У сосновому борі, в полі, в міських парках,)

- Чий спів було чути в кущах тихої алеї? (Солов'я.)

- Замініть вирази, подані в зошиті, виразами з тексту. Запишіть у зошиті.

Голубе небо - небесна блакить.

Звучать пташині голоси - линуть пташині голоси.

Сходить сонце - займається рожева зоря.

Дзвінко співає жайворонок - жайворонок дзвіночком вітає.

Початок дня - народження нового дня.

3. Робота в парах. Орфографічна підготовка.

- Вставте пропущені орфограми. Поясніть.

Пол_вий, народже_я, с_р_нади, пізн_го, увеч_рі, т_хне, по_ється, солов_я, міс_ких.

2-3 учні пояснюють орфограми класу.

Фізкультхвилинка

Полетіли пташки,

Пташки невеличкі.

Все співали, все літали,

Крильцями махали,

На доріжку прилетіли,

Крихти поклювали.

4. Повторне читання тексту вчителем.

- Скільки абзаців у тексті? (Чотири.)

5. Самостійне складання плану до переказу.

6. Перевірка складеного плану. (2 — 3 учні зачитують план, інші дають свої поради щодо його удосконалення.)

Орієнтовний план

1. Ранок.

2. Спів польового жайворонка.

3. Пташині серенади в міських парках.

4. Чудесна пісня солов'я.

7. Усний переказ тексту за планом. (2 — 3 учні переказують текст.)

8. Третє читання тексту вчителем.

9. Самостійна робота учнів. Детальний переказ письмово.

10. Самоперевірка: виправлення помилок, удосконалення речень.

11. Читання переказу окремими учнями. Обговорення і удосконалення текстів.

IV. Підсумок уроку.

- Якими уміннями оволодівали ви сьогодні на уроці?

(Умінням детально переказувати текст; складати план; письмово оформляти висловлювання; перевіряти і удосконалювати текст.)

- Як ви удосконалювали текст?

V. Домашнє завдання.

Знайти вірш про пташку, підготувати виразне читання вірша і усний опис пташки.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 7366 | Рейтинг: 3.0/1
Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці». Б. Вовк «З кого песик прикла...
В. Сухомлинський «Про що думала Марійка». О. Буцень «Новий м'яч»
Елементарне поняття про скульптуру як вид образотворчого мистецтва. Практична...
Правила користування громадським транспортом
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]