Кішка рятує папугу. Детальний переказ тексту

Урок 7

 Кішка рятує папугу

Детальний переказ тексту

Мета: вчити писати детальний переказ тексту, складаючи план; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість, усне і писемне мовлення; виховувати любов до тварин, почуття взаємодопомоги, прагнення бути справжніми друзями.

Обладнання: робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда.

- Прочитайте тему уроку і подумайте, над текстом якого типу ми будемо працювати. Доведіть свою думку.

2. Слово вчителя.

- Сьогодні ми будемо вчитися писати детальний переказ тексту.

- Поясніть значення слова «детальний». Для чого людині треба вміти детально переказувати?

III. Основна частина уроку.

1. Читання тексту вчителем.

- Прослухайте текст. Визначте його тип.

Кішка рятує папугу

В одному будинку жили кішка й папуга - великі приятелі.

Одного разу ввечері господиня пішла чогось на горішній поверх, а в кухні не було нікого, тільки папуга і кішка. Коли це прибігає нагору кішка, дуже стурбована, й починає страшно нявчати. Господиня дивувалась і не розуміла, чого кішці треба. Тоді кішка підстрибнула, вчепилася жінці за фартух і почала тягти її за собою. Здивована жінка пішла на кухню. Що ж вона там побачила? У макітрі з тістом, що стояла на ослінчику, загруз папуга і страшенно кричить та б'є крилами. Він намагався вилізти з тіста, але загрузав ще дужче.

Отож кішка і тягла господиню рятувати свого приятеля.

(За Б. Грінченком)

2. Робота в зошиті.

а) Пояснення значення слів. Запис у зошит. Макітра - глиняна посудина із широким отвором. Горішній - верхній.

Ослін - переносна лава для сидіння.

б) Орфографічна гімнастика.

- Вставте пропущені букви.

Ввеч_рі, г_сп_диня, прият_лі, в_ликі, вч_пилася, кр_чить, ду_че.

в) Добір іншого заголовку, який відповідав би основній думці.

3. Бесіда.

- Про кого йдеться в тексті?

- Куди пішла господиня ввечері?

- Що сталося в кухні, коли господиня була на горішньому поверсі?

- Як поводилася кішка? Чому?

4. Друге читання тексту вчителем.

5. Робота в зошиті.

а) Хто це робив?

Пішла, дивувалась, не розуміла, побачила (господиня). Підбігає, підстрибнула, вчепилась, почала тягти, тягла рятувати (кішка). Загруз, кричить, б'є крилами, намагався вилізти (папуга).

б) Складання плану.

в) Бесіда.

- Скільки частин може бути в цьому тексті?

- Про що йдеться в першій частині? другій? третій?

- Як можна озаглавити кожну частину?

г) Самостійний запис плану.

Орієнтовний план

1. Кішка й папуга - великі приятелі.

2. Вечірня пригода з папугою.

3. Приятеля врятовано.

Фізкультхвилинка

Готуємось, друзі, до нової вправи:

Сплетені пальці за голову ставим.

Ось і готовий дружний наш клас:

Руки вгору підняти на «раз»,

«Два» - опускаєм, видихаєм,

Наче той котик, хребет вигинаєм,

Ну а тепер, як папуга, літаєм.

6. Читання тексту вчителем. Усний переказ учнями за планом.

7. Самостійний запис детального переказу. Самоперевірка.

8. Читання тексту вчителем. Читання написаних учнями пере­казів.

IV. Підсумок уроку.

Бесіда.

- Чого навчає нас це оповідання?

- Чий переказ вам найбільше сподобався? Чому?

V. Домашнє завдання.

- Написати три речення про папугу.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 4568 | Рейтинг: 0.0/0
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
«Україно, ясен мій цвіте...» Урок позакласного читання
Мистецтво навколо нас. Урок-бесіда «Уявлювана подорож містом»
Приголосні мають різний характер
Праця людей у місті (селі)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]