Промисловість рідного краю. Зумовленість її природними умовами рідного краю

Тема: Промисловість рідного краю. Зумовленість її природними умовами рідного краю

Мета: розкрити поняття «промисловість»; ознайомити з промисловими об'єктами Харківщини; удосконалювати уміння роботи в групах, самостійної роботи; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, мислення, мовлення; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: ілюстрації, таблиці, карта.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Робота з зошитом.

Повідомлення учня про стан погоди і зміни у природі.

2. Перевірка домашнього завдання.

1) Фронтальне опитування з використанням ілюстрацій тварин.

Назвати тварину. До якої групи тварин вона належить? Де мешкає? Чому? (Як пристосувалася ця тварина до життя у лісі (степу, водоймі)?) Скласти ланцюжок живлення з цією твариною.

2) Слухання повідомлень учнів за групами. Під час слухання діти складають ланцюги живлення тварин: борсука, кабана, зозулі, тритона, вужа, коників, жайворонка, хом'яка, жаби, черепахи, бабки, крижаня, сома.

Орієнтовні повідомлення

1 група

Тварини лісів Харківщини

З Далекого Сходу до нас був завезений єнотоподібний собака і добре акліматизувався. Це невеликий звір, що має вигляд кудлатого собачки. Забарвлення бурувато-сіре з чорним. Живиться найрізноманітнішою тваринною їжею: дрібними гризунами, жабами, рибою, яйцями. Інколи їсть ягоди і плоди. Тримається густих заростей на берегах річок і озер.

Борсуки — типові мешканці лісів. Тіло товсте, приземкувате. Характерно забарвлена морда — біла з темною широкою смугою. Живуть у глибоких норах недалеко від води. Нора борсука дуже охайна. Живиться борсук різноманітною тваринною і рослинною

їжею: дрібними гризунами, жабами, пташенятами та яйцями, комахами, молюсками, червами, ягодами, плодами, бульбами і кореневищами. Взимку залягає в сплячку. Борсуків треба охороняти.

Дикі кабани мають міцне тіло, вкрите жорсткою щетинистою шерстю. Забарвлення — від чорного і рудувато-бурого до сірого. Поросята смугасті. Полюбляють жити в дубових лісах, заростях, очеретах, болотах. Живляться різноманітною їжею: кореневищами, бульбами, плодами, їдять також черв’яків, комах, інколи ловлять дрібних гризунів. Основний ворог кабана — вовк.

Зозуля має темно-сіре або буро-рудувате (у самок) забарвлення. Знизу забарвлення сірувато-біле з темними поперечними смугами по білому череву. Найчастіше зозулю можна зустріти там, де гніздиться багато співучих пташок. Зозулі підкладають свої яйця в гнізда інших пташок. Пташеня зозулі голе, росте дуже швидко. Наступного дня після вилуплення у зозуленяти починає виявлятися рефлекс викидання.

Вільна від клопоту будування гнізда й висиджування яєць зозуля летить туди, де є багато шкідників лісу. За годину вона може з’їсти більше 100 гусениць. Зозуля — єдиний птах, що знищує волохату гусінь шовкопрядів — дуже небезпечних шкідників лісу, також споживає личинки пильщиків, хрущів, кобилок. Зимують в Африці або Індії.

Великий строкатий дятел має гарне забарвлення: зверху чорне з білими плямами на крилах, а знизу біле. Підхвістя і потилиця у самця червоні. Щороку дятел видовбує нове гніздо. Самка відкладає 5-6 яєць, які висиджують і самець, і самка близько двох тижнів. Рано навесні дятел інколи продовбує на корі берези чи клена дірочки і, коли з них потече сік, п’є його.

У листяних і мішаних лісах, а також у лісостепу мешкають тритони. Майже все літо тритони проводять у водоймах, переселяючись потім на сушу. У воді тритони живляться личинками комарів, бабок, жуків-плавунців, рачками. На суші їдять кліщів, дощових черв’яків, гусінь.

У вологих лісах, на берегах річок, ставків, боліт мешкає вуж звичайний. По боках голови розташовані

дві великі світлі плями. Довжина тіла вужа у середньому 1,5 м. Звичайний вуж — активна, рухлива змія, що може швидко повзати, лазити по деревах і плавати. Живляться вужі жабами, ропухами, дрібними птахами та їх пташенятами, також дрібною рибою. Вороги вужів — орли-змієїди, лелеки, єнотоподібні собаки, лисиці, норки.

Найбільший і найкрасивіший жук наших лісів — жук-олень. Весь жук темно-коричневого кольору, дуже блискучий. Любить ласувати соком дерев, часом починає битися за місце, де соку більше. Жуки-олені відкладають яйця, з яких виходять личинки. Личинки живляться деревною трухлявиною.

У травні біля беріз, кленів та інших дерев найчастіше зустрічається хрущ травневий. Якщо травневих хрущів багато, вони можуть завдати великої шкоди деревам, особливо березам, дубам, кленам, осикам, тополям. Шкодять лісу їх личинки. Вони великі, товсті, жовтувато-білі з жовто-коричневою головою. Три роки вони живуть у землі і підгризають корінці дерев, багатьох рослин. Тільки на четвертий рік личинки перетворюються на лялечок. Вночі хрущів ловлять сови, летючі миші, вдень — граки, шпаки.

Непарний шовкопряд — багатоїдний шкідник, гусінь якого може розвиватися майже на 300 різних рослинах, а особливо на дубі, тополі тощо. Непарний шовкопряд розмножується у великих кількостях і завдає значної шкоди лісам і садам.

2 група

Тварини степу

Забарвлення польового жайворонка бурувато-сіре, непоказне. Воно допомагає птахові бути зовсім непомітним на землі. Впізнають цю пташку за чудовою дзвінкою піснею. Живиться жайворонок переважно різними комахами, передусім шкідливими. Гніздо мостить на землі у ямці. Під час вигодовування птахи знищують багато комах, рано навесні і восени поїдають насіння бур'янів. П'ють росу з трави. Відлітають на південь пізньої осені.

Пізнати коників легко за довгими задніми ніжками та за вусами, які більші, ніж тіло коників. Коники люблять жити серед трави, на луках, і по-

мітити їх там нелегко, бо їхнє зелене забарвлення зливається з травою і добре їх маскує. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається навкруги, відчувають запахи. І вдень, і вночі можна почути, як голосно цвіркоче коник. Це він тре одне крило об інше. Так коники «перемовляються» між собою. їдять вони листки рослин, м'яке насіння, стиглі ягоди і дрібних комашок.

Ящірка зелена зустрічається в лісостепу, степу. Ховається в глибоких нірках, іноді в дуплах дерев. Забарвлення має яскраво-зелене з чорними і жовтими плямами. Зелена ящірка полює на комах, зрідка їсть плоди (наприклад, калини). Захищає ящірку її зелене забарвлення, через яке її важко побачити. А ще вона рятується від ворогів швидким бігом. Якщо ворог хапає ящірку за хвіст, він легко відламується, та через деякий час виростає новий. Цікаво, що хвіст, відкинутий ящіркою, продовжує рухатися і цим самим відволікає переслідувача.

На ділянках степового типу оселяються ховрахи. Активні ховрахи у ранкові і вечірні години. Живляться вони насінням злаків, поїдають бульби і цибулини деяких рослин. Ховрахи вважаються шкідливими тваринами, оскільки поїдають цінні кормові рослини, переносять збудників хвороб. Водночас ними живляться деякі хижі птахи, звірі.

Хом'як — гарний господар. Він будує добротні і складні нори до 2,5 м завглибшки з численними «коморами», де запасає їжу. Ближче до осені звірок старанно заповнює свої комори різними припасами: зерном, картоплею, кукурудзою, морквою та іншими продуктами. Ними звірок живиться взимку, коли прокидається від сплячки, а також навесні до появи потрібної кількості їжі. Влітку хом'як поїдає зелень трав, різне насіння, кореневища, комах, дрібних гризунів, пташині кладки і пташенят.

Цікавий рідкісний гризун — бабак. Розміри його від 40 до 70 см, маса від 2,5 до 3 кг. Більшість життя бабаки проводять у норах, які мають різне призначення: є захисні нори — невеликі, з одним виходом, є вивідкові, зі складною системою ходів і кількома виходами, є нори для зимівлі. У спеціальних від-норках бабак влаштовує «туалети». Живляться

бабаки різними трав’янистими рослинами, молюсками, гусінню. Бабаки стали рідкісними тваринами і охороняються.

Тхір степовий — найбільший серед тхорів. Має світло-жовте з коричнюватим відтінком забарвлення. Живиться переважно ховрахами, хом’яками та іншими гризунами, рідше птахами, жабами, ящірками.

З група

Тварини водойм

Жаба озерна — найбільша серед жаб, 15-17 см завдовжки. Має зелене забарвлення. Населяє будь-які водойми — від великих річок і озер до струмків. Живиться комахами, слимаками.

Черепаха болотяна полюбляє жити у ставках, болотах, озерах, тихих річкових заводях, де є відкриті місця, зручні для приймання сонячних ванн. Черепахи добре пірнають, можуть довго залишатися під водою. Під час небезпеки швидко зариваються у мул. Здобиччю черепах є різні водяні тваринки, яких вони добувають у воді: личинки плавунців, бабки, черви, молюски, риба.

Плавунець — хижий жук. Живе у ставках, тихих заводях річок. Він нападає на комах, рачків, пуголовків. Верхні крила у нього темно-коричневі з жовтою смужкою по краях. Тіло жука овальне, сплющене, а задні ноги вкриті волосками-щетинками. Підгрібаючи ними, ніби веслами, жук швидко пливе.

Бабки — чудові літуни. Це ненажерливі хижаки, які у польоті наздоганяють свою здобич — різних комах. Наздогнавши і сівши на рослину, бабка починає їх поїдати. Влітку бабки відкладають яйця або просто у воду, або на стебла і листя водяних рослин.

Лелека білий селиться в місцях, де є сирі луки, болота, стоячі водойми. Живиться жабами, ящірками, комахами, в тому числі сараною, молюсками, мишоподібними гризунами тощо.

Крижень — річкова качка. Найулюбленіші місця оселення — лісові болота, плавні по берегах річок і озер, де можна ховати каченят. Крижні добре плавають, пірнають лише під час небезпеки, добре літають, ходять перевальцем. Живляться водяними рослинами, насінням, комахами, молюсками тощо.

Сом — риба-хижак. Поїдає дрібну рибу, жаб, молюсків. Соми можуть нападати на водоплавних

птахів, собак, що перепливають річку. Тіло сома голе, не вкрите лускою, вага сомів може досягати 300 кг, а довжина — 5 м.

3) Перевірка складених учнями ланцюгів живлення.

II. Мотивація навчальної діяльності Бесіда.

— Як ви розумієте поняття «промислова риба»?

— А як ви розумієте слово «промисловість»?

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Словникова робота.

Промисловість — галузь виробництва, яка охоплює переробку сировини, розробку надр, створення засобів виробництва і предметів споживання.

2. Слово вчителя з елементами бесіди. Водночас опрацьовується таблиця та карта.

 Промисловість Харківської області

Гірничодобувна

Харчова промисловість

Хімічна та нафтохімічна промисловість

кам’яне вугілля, газ, нафта, залізні руди, фосфорити, кам'яна сіль, гіпс, вапняк, крейда, піски, гравій, глина, цегельно-черепична сировина

морозиво, олія, масло, хлібобулочні та макаронні вироби, кондвироби, шампанське, пиво, ковбаси

Харківська бісквітна фабрика АТЗТ «Хладохлор, каустична сода, вапно, смола, бензин, дизельне паливо, парфумерно-косметичні вироби, фарби, емалі, пластмаси

«Хімпром»

«Андріївський газо бензиновий завод»

ТОВ «Пірана» «Юсі», АТ «Ефект»

 ЗАТ Харківський лакофарбовий завод «Червоний хімік»

 ВАТ «Харківський автогенний завод»

Будівництво

 Машинобудування

цемент, керамічні вироби, стінові матеріали, залізобетон, шифер, лицювальні плити, керамзит, труби, скло

Медична та фармацевтична промисловість

парові та газові турбіни, літаки, трактори, велосипеди, підшипники, скло, крани, електромашини

лікарські препарати, діагностичні засоби, ветеринарні засоби, клапанні системи, зубопротезні матеріали

 АТ «Балцем»

АТЗ «Будянськийфаянс»__________

 ВАТ «Мереф’ян-ський склянийзавод»__________

Виробничо-комерційна фірма «Лоск»

«Харківський завод механічної та тепличної об-робки скла»

 Завод ім. В. 0. Ма-лишева

АТ «Турбоатом»

 ЗАТ «Укроргста-нінпром»

 ВАТ «Харвест»

«Харківський інструментальний ______завод»______

ВО «Комунар»

 «Харківський державний приладобудівний завод ім. Шевченка»

ВАТ Гідропривід ПЕМЗ

ВАТ «Чугуївська паливна апаратура»

ЗАТ Харківський велосипедний завод

 Харківське державне авіаційне підприємство ЗАТ «ІІів д енкабел ь »

 АТ «Стома» ВАТ Хіміко-фармацевтичний завод «Червона зірка» Харківське державне фармацевтичне підприємство «Здоров’я народу»

На території Харківської області розвідані родовища кам’яного вугілля (Петровське й Лозівське), газу (39 газових та газовоконденсатних родовищ. Найбільше — Шебелинське), нафти (Козіївське і Дружелюбівське), залізних руд (для металургії), фосфоритів та кам’яної солі (для хімічної промисловості), гіпсу, вапняку, крейди, пісків, гравію, глин, цегельно-черепичної сировини (для будівельної індустрії).

— Прочитайте у таблиці, які підприємства займаються видобувною промисловістю.

— У кого з вас працюють батьки або знайомі на якомусь із цих підприємств?

— На машинобудівних підприємствах Харкова виробляють парові турбіни, трактори, підшипники, крани мостові електричні.

На «Заводі ім. В. О. Малишева» виготовляють спеціальну техніку та двигуни, тягачі, бульдозери, шляхоукладачі, крани на гусеницях, міні-трактори, дизелі, сільськогосподарські машини.

— Прочитайте у таблиці інші машинобудівні підприємства. Як ви вважаєте, що на них виготовляють?

— Користуючись таблицею, розкажіть, що виробляють на заводах і фабриках хімічної та нафтохімічної промисловості.

— Чим займається медична та фармацевтична промисловість?

На Харківщині виробляють багато будівельних матеріалів: цемент, керамічні вироби, залізобетон, шифер, скло.

— Якими виробами заводів ми користуємося?

— Які ви знаєте фабрики, комбінати харчової промисловості? Що на них виробляють?

3. Самостійна робота в зошитах.

IV. Підбиття підсумків уроку

Завдання учням.

Гра «Так чи ні».

1) Ліки виробляються на заводах харчової промисловості. (Ні)

2) До складу промисловості будівельних матеріалів належить виробництво скла. (Так)

3) Управління «Харківгаз» — газопромислове. (Так)

4) «На заводі ім. В. О. Малишева» виготовляють олію. (Ні)

5) Скляний посуд виготовляють на Мереф'янсько-му скляному заводі. (Так)

6) Підприємство «Здоров'я народу» — представник хіміко-фармацевтичної промисловості. (Так)

7) Завод ХТЗ виготовляє фарби, цемент. (Ні)

V. Домашнє завдання

1. Спостереження за погодою.

2. Повідомлення про заводи і фабрики Харківської області.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (31.01.2015)
Переглядів: 1567 | Рейтинг: 0.0/0
Комбінована аплікація
Створення макета предмета для казкового персонажа
Об’ємні вироби з паперу. Виготовлення ялинкових прикрас. Новорічна гірлянда
С. Жупанин «Грайте, грайте голосніше...». В. Гринько, А. Камінчук, Д. Чередни...
Елементарне поняття про декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ). Практична робот...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]