Охорона природи в Україні. Контроль навчальних досягнень

УРОК 22

Tема: Охорона природи в Україні. Контроль навчальних досягнень

Мета: ознайомити дітей із природними багатствами України; формувати поняття заповідник; навчати охороняти природу рідного краю; розвивати уяву дітей про навколишній світ; розвивати пам’ять, мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи та почуття патріотизму.

Обладнання: ілюстрації, плакати, фізична карта України.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Учитель

Батьківщини рідні сади Нахилились до води.

Кожна гілка у сонці, у теплі Щедро пахне соками землі.

Батьківщини рідні гаї Кличуть в серце затінки свої,

Зупинись і слухай солов’я,

І відчуй, що це землі твоя.

(М. Сингаївський)

II. Актуалізація опорних знань

Робота в групах.

1. Щедра, багата, різноманітна природа України (розповідають учні 1 групи).

2. Краса України в поетичному слові. Вірші, прислів’я, оповідання, пісні (розповідають учні 2 групи).

III. Повідомлення мети і завдань уроку ІV Вивчення нового матеріалу

На дошці прикріплена квітка-семиквітка. Кожна пелюстка — це відповідне завдання до ходу уроку.

Розцвітай, чарівна Квітко,

Всіма барвами сіяй,

Розкажи, чарівно Квітко,

Чим багатий рідний край.

Чим багатий, чим він щедрий,

Розкажи не тільки це,

А ще як охороняєм Ми його і бережем.

Діти зривають пелюстки за годинниковою стрілкою.

Перша пелюстка (1 група)

Що завдає значної шкоди довкіллю?

Учні складають за прочитаним у підручнику опорну схему.

Друга пелюстка (2 група)

Розповісти про закони і програми, що спрямовані на охорону і збереження природи України, та розробити свою програму охорони природи.

Третя пелюстка — для вчителя

Навчити розрізняти, що таке національний природний парк, заказник, заповідник.

Фізкультхвилинка Четверта пелюстка (1 група)

Міжнародна Червона книга. З якою метою було створено цю книгу?

П’ята пелюстка (2 група)

Червона книга України. Розповісти про чорні та зелені сторінки цієї книги. Чому вони мають таку назву?

Шоста і сьома пелюстки. (Завдання виконати одночасно в двох групах.) Назвати найбільше заповідників, національних парків України. Розповісти про найдавніший заповідник — Асканія-Нова — у нашій країні, а також — про наймолодший — Медобори.

Учитель

Я зірвав квітку — і вона загинула,

Я спіймав метелика — і він помер У мене на долоні.

І тоді я зрозумів,

Що торкнутися краси можна тільки серцем.

— Ось чому нам всім потрібно навчитися жити в мирі та злагоді із природою.

V. Узагальнення та систематизація знань

1. Хвилинка-цікавинка (розгляд ілюстрацій).

Рослини, що занесені до Червоної книги:

1) дерева — береза Клокова, береза темна;

2) кущі — бруслина карликова, вовчі ягоди пахучі, таволга польська;

3) трав’янисті рослини — анемона розлога, беладона звичайна, зозулині черевички справжні, ковила волосиста, ковила периста, лілія лісова, любка дволиста, молочай волинський тощо.

Тварини, які занесені до Червоної книги:

4) комахи — шовкопряди березовий та кульбабовий, бражник дубовий, мертва голова та Прозерпіна, Аполлон, махаон і т. д.;

5) риби — стерлядь, марена звичайна, вирезуб, рибець малий;

6) плазуни — полоз лісовий, мідянка;

7) птахи — лелека чорний, лебідь-шипун, беркут, змієїд, шуліка рудий, орел-карлик, орлан-білохвіст, балабан, скопа, пугач;

8) звірі — кутора мала, підковоніс малий, пічниця триколірна, широ-ковух європейський, сліпак подільський, перегузня, горностай, тхір степовий, видра річкова, борсук, кріт лісовий.

2. Робота з підручником.

3. Робота в зошитах із друкованою основою.

4. Тестування за темою.

1) В якій природній зоні знаходиться заповідник Асканія-Нова?

а) У Карпатах;

б) на Поліссі;

в) у степовій зоні.

2) Яка тварина потребує охорони?

а) Заєць;

б) зубр;

в) лисиця.

3) Яка рослина занесена до Червоної книги?

а) Підсніжник;

б) барвінок;

в) кульбаба.

VI. Підсумок уроку

— Що нового ви почули на уроці?

— Що станеться, якщо природу не охороняти?

VII. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про особисту участь в охороні природи.

додаток

ТЕСТИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «НАША БАТЬКІВЩИНА — УКРАЇНА»

1. Україна — це:

а) незалежна самостійна держава;

б) область;

в) край.

2. Україна знаходиться на материку:

а) Австралія;

б) Євразія;

в) Африка.

3. За площею Україна у Європі:

а) найменша;

б) найбільша;

в) середня.

4. Україна межує з державами:

а) п’ятьма;

б) сімома;

в) десятьма.

5. Протяжність усього кордону України:

а) 7 640 км;

б) 7 641 км;

в) 7 643 км.

6. На території України знаходяться височини:

а) Волинська, Подільська;

б) Волинська, Подільська, Придніпровська;

в) Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська.

7. Ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівнинами:

а) яри;

б) гори;

в) балки.

8. На території України є гори:

а) Альпійські;

б) Карпатські та Кримські;

в) Кавказькі.

9. Найвищими вершинами Українських гір є:

а) Тиса;

б) Говерла і Роман-Кош;

в) Синевір.

10. Найбільшою рікою України є:

а) Дніпро;

б) Десна;

в) Дністер.

11. Дніпро бере початок на території:

а

б

в

12

а

б

в

13 а б в

14 а б в

15 а б в

16 а б в

17 а б в

18 а б в

19 а б в

20 а б в

21

а

б

в

України;

Росії;

Білорусі.

До великих річок України належать:

Волга;

Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець;

Псел, Ворскла.

На території України є близько:

30 тисяч озер;

20 тисяч озер;

5 тисяч озер.

Найбагатшою на озера низовиною є:

Придніпровська;

Поліська;

Причорноморська.

Знаменитими озерами України є:

Сиваш і Чорне;

Світязь, Синевір, Кагул, Ялпуг, Сиваш;

Світязь і Кагул.

Частина океану, що врізається в сушу — це:

озеро;

море;

болото.

На території України є моря:

Охотське та Біле;

Каспійське та Азовське;

Чорне та Азовське.

Зона мішаних лісів займає: західну частину; північну частину; східну частину.

На території природної зони мішаних лісів заходиться водосховище: Київське;

Хмельницьке;

Миколаївське.

У зоні мішаних лісів переважає:

хвойне дерево — сосна звичайна і листяне — дуб звичайний; ялиця та ясен; дика яблуня.

У зоні мішаних лісів водяться травоїдні тварини: зубр, лось, олень, козуля; вовк, лисиця; тхір, куниця.

22. У зоні мішаних лісів створені заповідники:

а) Поліський;

б) Медобори;

в) Асканія-Нова.

23. Територія, на якій чергуються ділянки лісу і степу, називаються зоною:

а) степу;

б) лісостепу;

в) лісу.

24. Степова зона має найродючіший ґрунт:

а) глина;

б) чорнозем;

в) пісок.

25. У степовій зоні тваринний світ:

а) багатий;

б) середній;

в) бідний.

26. У степовій зоні знаходиться найдавніший заповідник:

а) Луганський;

б) Асканія-Нова;

в) Медобори.

27. Смуга суші завширшки від 1 до 12 км між Кримськими горами і Чорним морем — це:

а) Південний берег Криму;

б) Північний берег Криму;

в) Східний берег Криму.

28. Рослинний і тваринний світ Південного берега Криму:

а) дуже різноманітний;

б) бідний;

в) дуже бідний.

29. Для збереження та охорони природи Південного берега Криму створено заповідники:

а) Подільський;

б) Карадазький і мис Мартьян.

30. Щоб зберегти природу Карпат, створені заповідники:

а) Карпатський і Горгани;

б) Медобори;

в) Поліський.

31. Для збереження Кримських гір створені заповідники:

а) Кримський та Ялтинський;

б) Подільський;

в) Луганський.

32. В Україні, крім українців, живуть понад:

а) 20 інших народів;

б) 50 інших народів;

в) 100 інших народів.

33. В Україні є... областей:

а) 20;

б) 10;

в) 24.

34. Чисельність народу України:

а) близько 28 мільйонів;

б) близько 50 мільйонів;

в) близько 47 мільйонів.

35. Природа в Україні є:

а) багатою та різноманітною;

б) бідною;

в) ніякою.

36. Значної шкоди довкіллю завдає:

а) насадження лісів;

б) раціональне використання природних багатств;

в) недбайливе видобування корисних копалин, вирубування лісів.

37. Вирубування лісів спричиняє:

а) ями;

б) глибокі котловини;

в) вивітрювання ґрунту, його зсуви в горах, утворення ярів та боліт.

38. В Азовське і Чорне моря потрапляє:

а) чиста вода;

б) нафта, бензин, отруйні речовини, побутові відходи;

в) питна вода.

39. Від чого гинуть рослини і тварини водойм?

а) Від переохолодження;

б) від отруйних речовин;

в) від переїдання.

40. Непоправної шкоди всій природі України завдала:

а) Чорнобильська АЕС;

б) Хмельницька АЕС.

41. У нашій країні прийнята низка:

а) документів;

б) методів і форм;

в) законів і програм.

42. В якому році створений Міжнародних союз охорони природи?

а) У 1950;

б) у 1948;

в) у 1960.

43. В якому році вперше була видана Міжнародна Червона книга?

а) У 2000;

б) у 1900;

в) у 2001.

44. Як називається міжнародна організація, яка бореться за збереження лісів, океанів, рослин і тварин на Землі?

а) Спілка;

б) Гренпіс;

в) партія зелених.

45. В якому році була видана Червона книга України?

а) У 1990;

б) у 1980;

в) у 1970.

46. Велика територія, на якій охорона природи поєднується із відпочинком людей і залученням їх до екологічного навчання, називається:

а) лісопарк;

б) аквапарк;

в) національний природний парк.

47. Відомі такі природні парки України:

а) Чорноморський;

б) Карпатський, Швацький, Азово-Сиваський, Синевір;

в) Поліський.

48. Територія, на якій охороняється природний об’єкт, називається:

а) парк;

б) заказник;

в) лугопарк.

49. Територія, на якій забороняється господарська діяльність людей, а також здійснюється робота зі збільшення кількості тварин, вирощуються різноманітні рослини, називається:

а) національний парк;

б) заповідник;

в) заказник.

50. У різних куточках України заповідників є:

а) 15;

б) 13;

в) 20.

51. Який найдавніший заповідник є на Україні?

а) Луганський;

б) Асканія-Нова;

в) Поліський.

52. Наймолодшим заповідником України є:

а) Канівський;

б) Медобори;

в) Дунайські плавні.

53. У Червоній книзі, крім червоних сторінок, є:

а) жовті;

б) білі;

в) чорні та зелені.

54. Рослини і тварини, яким загрожує зникнення, заносять у:

а) Червону книгу;

б) енциклопедію;

в) книгу Гіннеса.

55. До Червоної книги заносять тварин:

а) із гарним хутром;

б) які виводять велике потомство;

в) яким загрожує зникнення.

56. Збираючи ягоди, необхідно:

а) зривати їх разом із кущем;

б) збирати тільки плоди.

в) висмикувати рослину із коренем.

57. Зриваючи багато лісових квітів, ми:

а) збагачуємо природу;

б) знищуємо природу.

58. Шкідливі відходи виробництва потрібно:

а) закопувати у землю;

б) зберігати у спеціальних сховищах;

в) скидати у водойми.

59. Природні ресурси:

а) обмежені;

б) нескінченні;

в) постійно відновлюються.

60. Яке висловлювання ви вважаєте правильним?

а) «Людина — цар природи»;

б) «Людина — розумний господар природи»;

в) «Охороняти природу — означає охороняти Батьківщину».

61. Охорона природи — це., раціональне. і. природних.

Природа і. нерозривно пов’язані між собою.

Слова для довідки: багатство, збереження, відтворення, використання, людина.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (03.12.2014)
Переглядів: 2151 | Рейтинг: 0.0/0
Фантастичні герої, виліплені з пластиліну
Жива і нежива природа. Що належить до природи
Дослідницький практикум. Чим славиться моє місто (село)
Симетрія в природі. Згинання паперу. Вирізування деталей симетричної форми
У колі рідної сім'ї. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]