Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. (Вправи 182 - 186.)

Тема: Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. (Вправи 182 - 186.)

Мета: Ознайомити учнів з однорідними другорядними членами речення, вираженими прислівниками. Виробляти вміння визначати прислівники, що виконують роль однорідних членів речення, добирати однорідні прислівники, будувати речення з однорідними прислівниками.

Обладнання: Орфографічні словники, тлумачний словник.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— Скільки частин мови є в українській мові? (10)

— Назвіть, які частини мови ви вже вивчили. Підтвердіть це прикладами.

— Яку частину мови вивчаєте тепер? Чим вона особлива? (Прислівник — незмінна частина мови.)

— На які питання відповідає прислівник? Наведіть приклади.

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 181.)

— Зачитайте утворені словосполучення.

— Назвіть прислівники-антоніми у записаних словосполученнях.

3. Вибірковий диктант.

— Із прочитаних прислів'їв і приказок виберіть і запишіть парами прислівники-антоніми.

Гарно щебече, та погано слухати.

Улітку пісні співає, взимку сльози проливає.

На рідній землі тепло вдень і вночі.

Хто багато говорить, той мало творить.

Бур'ян росте швидко, а добра трава — повільно.

М'яко стеле, та твердо спати.

Поранити легко, загоїти важко.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Робота над текстом. (За вправою 182.)

а) Читання початку казки, з'ясування значень невідомих слів.

б) Розгляд малюнка і підбір заголовка до казки.

в) Складання продовження до казки (усно) з використанням прислівників.

Пригадай! З якою частиною мови прислівники найчастіше зв'язані в реченні? (З дієсловом.)

— Яким членом речення виступає прислівник? (Другорядним.)

г) Відшукування в тексті однорідних прислівників і дієслів, з якими вони зв'язані. (Завдання 2.)

г) Виписування з тексту прислівників з дієсловами, з якими вони зв'язані (за зразком).

Повільно і величаво ховалося. Непомітно і тихо приходила. Ледь чутно і поспішно вибирався. Жваво, обережно підіймав. Постійно і впевнено освітлювали. Крадькома і безшумно ходили.

2. Опрацювання правила-висновку про однорідні прислівники (с.95).

3. Вправа-загадка. (За вправою 183.)

а) Читання і відгадування загадки. (Відгадка — дощ.)

б) Списування загадки, підкреслення прислівників. (Щасливо і дзвінко.)

— З яким дієсловом зв'язані прислівники? (Сміється.)

— Якими членами речення виступають прислівники? (Другорядними.)

— Чи можна їх назвати однорідними членами речення? (Так, бо відповідають на одне і те саме питання (як?) і зв 'язані з одним дієсловом — сміється).

4. Каліграфічна хвилинка.

333 бі бі хв хв еньк есеньк

Зимонько —снігурочко, наша білогрудочко, не верти хвостом.

А труси тихесенько рівненько, гладесенько срібненьким сніжком...

(Леонід Глібов)

— Якою ви уявляєте зиму?

— Відшукайте у вірші прислівники. (Тихесенько, рівненько, гладесенько.)

— З яким словом зв'язані ці прислівники?

— Що можна сказати про ці прислівники? (Однорідні другорядні члени речення.)

— Яка їх роль у вірші? (Живописна роль.)

Фізкультхвилинка.

5. Списування з доповненням. (За вправою 184.)

— Прочитайте текст.

— Що нового ви дізнались із тексту?

— Спишіть текст, вставляючи пропущені прислівники. Якими членами речення вони є?

6. Робота з орфографічним словником.

а) Перевірка правопису прислівників щовечора, щоранку, щохвилини за орфографічним словником.

б) Складання і записування речень із цими прислівниками (на вибір).

7. Творча робота. (За вправою 185.) (Вправа виконується усно.)

— Чи можна всі ці прислівники використати в одному тексті?

— Про що в ньому розповідатиметься?

— Усно складіть такий текст.

8. Лінгвістичний експеримент.

— Прочитайте вірш вголос.

Я охайно, плавно, легко пластилін візьму і стеку.

Розкачаю рухом звичним заготовку циліндричну.

Стисну пальцями злегенька — вийде блюдечко маленьке.

З пластиліну, а чи з глини зроблю конус без вершини.

Візьму стеку в пальці знову — от і чашка вже готова.

Зроблю гарний візерунок — і готовий подарунок.

(Володимир Тименко)

— За тлумачним словником знайдіть значення слова стека.

Стека — дерев'яний або кістяний інструмент, яким користуються скульптори під час ліплення.

— Знайдіть у тексті вірша прислівники.

— Чи є серед них ті, які виконують роль другорядних однорідних членів речення?

— А тепер прочитайте вірш без прислівників. Що втрачається? Зробіть висновок про роль прислівників у мовленні.

IV. Підсумок уроку.

— Які розділові знаки при однорідних членах речення?

Гра «Аукціон».

— Хто останній назве слово, — той виграв.

Я дуже люблю свого тата. Він дуже трудолюбивий. Мій тато працює добре, ...

— До якої частини мови належать слова, які ви дібрали? (Прислівники.)

— Якщо всі ці слова прочитати в одному реченні, що можна сказати про члени речення з перелічувальною інтонацією?

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 186.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (14.09.2015)
Переглядів: 10064 | Рейтинг: 2.4/5
Пластмасові технічні конструктори. Їх призначення
М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм...». Леся Українка «Красо України, По...
Т. Шевченко «Тече вода з-під явора...» І. Франко «Дрімають села...» П. Тичина...
А. М'ястківський «Веселочка». Є. Горева «Кольоровий віршик». Г. Тарасенко...
Правила поведінки за столом
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]