Порівняльна характеристика прислівників і прикметників. Основна граматична ознака прислівників. (Вправи 162-166.)

Тема: Порівняльна характеристика прислівників і прикметників. Основна граматична ознака прислівників. (Вправи 162-166.)

Мета: Закріплювати вміння розпізнавати прислівники в тексті. Розширити уявлення про прислівник на основі порівняння його з прикметником. Ознайомити зі способом творення прислівників від прикметників, формувати вміння розрізняти прислівники та прикметники. Виховувати почуття прекрасного засобами описів природи.

Обладнання: Малюнки перелітних птахів.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— Яка частина мови називається прислівником? Наведіть приклади.

— З якою частиною мови найчастіше зв'язаний прислівник.

— Яка основна ознака прислівника?

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 161.)

— Зачитайте виписані прислів'я, поясніть їх зміст.

— Назвіть прислівники. Доведіть свою думку, користуючись алгоритмом міркування з попередньої вправи (на с. 84).

3. Тренувальний диктант.

— Залишіть один рядок для заголовка.

Біжить лісовий струмочок усе вперед і вперед. Жебонить веселу пісеньку. Не замовкає він ні на хвилиночку. Не відпочиває ні вдень, ні вночі. Радісно співає срібноголосий, поспішає на допомогу всьому живому. Мелодійно розливається навкруги його дзюрчання. Примітка. Підкреслені слова записати на дошці.

— Підберіть і запишіть заголовок.

— Підкресліть у тексті прислівники. Доведіть свою думку.

— Про яку пору року розповідається в тексті?

— Який це текст? (Опис.)

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ознаку дії називає,

а також місце, час, причину

цієї дії визначає,

і кожен цю частину знає.

Бо це прислівник — всім відомий.

Незмінна ця частина мови

і на запитання як? коли?

готова всім відповісти.

Сміється сонце як? — ласкаво,

мандрує небом величаво,

а небо голубіє дивно,

пливуть хмарини тихо, мирно.

Дзвенить кохана мова чисто,

а кожне слово — урочисто.

Земля стрічає вас святково,

сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли? — весною,

улітку — трав моря шовкові,

а восени врожай збирають,

узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

усі яскраві, всі чудові!

Щоб здобути знань основи,

вивчім цю частину мови!

(Л. Лужецька)

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Бесіда про перелітних птахів з використанням ілюстрацій. Розпізнавання ластівки серед інших птахів.

2. Розподільне виписування. (За вправою 162.)

а) Читання вірша, словникова робота.

б) РЗМ. Складання усної розповіді про ластівку.

в) Виписування прислівників за запитаннями.

Коли?   Як?    Де?

зранку   весело   вгорі

привітно

3. Вправа 163 (виконується усно).

а) Творча бесіда за завданнями і запитаннями вправи 163 з підведенням до єдиного висновку: прислівники не змінюються.

б) Проблемна ситуація.

— Яке закінчення у прислівнику мелодійно?

— Пригадайте правило про закінчення слова і відразу знайдете відповідь на попереднє запитання. (Прислівники не мають закінчень, бо це незмінна частина мови.)

в) Ознайомлення з додатковим теоретичним матеріалом, с. 85.

4. Каліграфічна хвилинка.

Н Н й й ene ene впе вперед На на аз аз назад назад назад Не йдеш вперед — ідеш назад.

— Прочитайте прислів'я. Назвіть прислівники.

— Поставте питання до цих прислівників.

— Поміркуйте вголос, чому мовиться «Коли не йдеш вперед — ідеш назад».

Фізкультхвилинка.

5. Порівняльний аналіз прислівників і прикметників (за вправою 164). Колективне виконання послідовно всіх завдань вправи 164. Звернути увагу на правопис прислівника де-не-де.

6. Робота в групах. (За вправою 165.)

а) Складання порівняльної характеристики прислівників і прикметників.

б) Усне творення прислівників від прикметників за допомогою суфіксів -о, -е.

7. Творча вправа.

— Від поданих дієслів утворіть прислівники, сміється — смішно веселиться — весело радіє — радісно сумує — сумно хитрує — хитро мудрує — мудро

V. Підсумок уроку.

— Яка основна ознака прислівника як частини мови? (Незмінна частина мови.)

— За допомогою яких суфіксів утворюються прислівники від прикметників? (-о, -е)

Вибірковий диктант.

Оратором є лиш той, хто в змозі говорити з кожного питання гарно, вишукано, переконливо, відповідно до важливості предметів, на користь часові і для задоволення слухачів.

— Випишіть в колонку прислівники. Напишіть через рисочку відповідний прикметник, від якого утворений цей прислівник.

Гарно — гарний, вишукано — … переконливо — … відповідно —…

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

С. 85, 87 — правила, вправа 166.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (12.09.2015)
Переглядів: 1561 | Рейтинг: 0.0/0
Розпорядок дня учнів і його вплив на здоров'я. Правиль­на організація роб...
Конструювання. Курочка Ряба
Передача просторових явищ. Практична робота «Чарівний ліс уночі»
А. Григорук «Той ще не музика, хто в дудку дме». Підсумок теми
Мовні цікавинки. Народні прислів'я і загадки. Д. Білоус «Загадка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]