Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово». (Вправи 152-155.)

Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово». (Вправи 152-155.)

Мета: Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички правопису не з дієсловами та особових закінчень. Удосконалювати вміння розпізнавати часові форми дієслова та вміння правильно вимовляти дієслова з -ться, -шся. Розвивати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: Таблиця «Почуття».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

— Яку частину мови ви вивчаєте?

— Як називається початкова форма дієслова?

— На які питання відповідає неозначена форма дієслова?

— Які часові форми дієслова ви знаєте?

— Як змінюються дієслова минулого часу? теперішнього? майбутнього?

— Коли можна визначити рід дієслова?

— Як визначити дієвідміну дієслова?

— Яким членом речення найчастіше є дієслово?

III. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Повторення ролі дієслів у реченні. (За вправою 152.)

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

б) Висловлення почуттів від прочитаного тексту.

в) Виписування граматичних основ з речень.

1-ше речення. Лукаш майстрував.

2-ге речення. Він вистругував, склеював, натягував.

3-тє речення. Скрипонька вийшла.

4-те речення. Лукаш пофарбував.

г) Креслення схеми першого речення.

Учора вранці Лукаш майстрував собі скрипку.

 

2. Повторення про дієслово як частину мови. (За вправою 153.)

а) Читання вірша, визначення його головної думки.

б) Виписування з вірша дієслів. Визначення дієвідміни.

в) Розбір одного з дієслів вірша (на вибір) як частини мови за поданим планом.

1. Аналізоване дієслово.

2. Початкова форма.

3. На яке питання відповідає?

4. Час.

5. Число.

6. Особа (у дієслів теперішнього і майбутнього часу).

7. Рід (у дієслів минулого часу однини).

8. Дієвідміна.

9. Яким є членом речення?

Наприклад.

Сяє — сяяти, що робить? Теперішній час, однина, 3-я особа, І дієвідміна, присудок.

Фізкультхвилинка.

3. Робота над реченнями. (За вправою 154.)

а) Читання речень, з'ясування значень невідомих слів.

б) Опрацювання першого, третього і п'ятого речень за алгоритмом. (Додаток 7.)

в) Креслення схем речень.

Перше речення. Назустріч сонцю золотому усмішка радісна летить.

П'яте речення. Два хлопчики на ставочку ловлять рибку в холодочку.

4. Повторення правопису дієслів на -ся. Вибірковий диктант.

Якщо ти випадково знайдеш гніздо пташки, зразу ж тихенько відійди від нього. Річ у тім, що коли з'являється біля гнізда людина, пташка вилітає з нього і не повертається, поки людина не відійде. Якщо ти довго знаходитимешся біля гнізда, то пташенята у яйцях можуть загинути.

Особливо небезпечно брати яйця в руки, бо після цього птахи, можливо, зовсім не повернуться до гнізда.

— Випишіть дієслова на -ся. Поясніть правопис цих дієслів.

IV. Підсумок уроку. (За запитаннями на с. 81.)

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 155.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (10.09.2015)
Переглядів: 1670 | Рейтинг: 0.0/0
Робота з папером. Предметна аплікація. Прапор та герб України
Казка Н. Забіли «Вовк і козенята». Прислів'я
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Уроки чемності
Картини природи початку зими. М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм». О. Ту...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]