Вимова і написання дієслів на -ся (-сь). (Вправи 149-151.)

Тема: Вимова і написання дієслів на -ся (-сь). (Вправи 149-151.)

Мета: Розвивати вміння правильно вимовляти, писати і вживати у мовленні дієслова із -ся (-сь). Виховувати почуття любові до рідної мови, розвивати інтерес до вивчення української мови.

Обладнання: Орфографічні словники (для роботи на індивідуальних картках).

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 148.)

1. Прочитайте речення. Назвіть, які букви були пропущені у словах.

— Які перевірні слова допомогли вставити пропущені букви?

— Прочитайте підкреслені дієслова минулого часу, назвіть рід і число підкреслених дієслів.

2. Індивідуальні картки.

 Недавно ще гула метел...ця,

 іще л...жав в н...зинах сніг,

 а вже барвінку листя стел...ться

 з...леним кил...мом до ні (г,х).

 Воно під снігом і під кригою

 всю зиму зел...нь берегло

 і перше стрінуло з відлигою

 в…сняне сонце і т…пло

 

1. Встав пропущені букви.

2. Простим олівцем підкресли словникові слова.

3. Над дієсловами минулого часу скорочено познач рід.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.

— Як треба вимовляти і писати дієслова на -ся.

Закон письма і вимови вивчай:

написано -ться, а ти [ц': а] вимовляй.

Хто рано прокидається,

зарядкою займається,

роботи не боїться,

той з двійками не знається,

від трійок відцурається і

завжди добре вчиться.

Закон письма і вимови вивчай:

написано -шся, а ти [с' : а] вимовляй.

Раненько прокидаєшся,

зарядкою займаєшся,

водою обмиваєшся,

швиденько одягаєшся,

в дорозі не спиняєшся.

Так, друже мій, ніколи

не спізнишся до школи.

2. Вивчення правила правопису і вимови -шся, -ться (с. 78).

3. Каліграфічна хвилинка-загадка.

Вд ві роз бивається розбивається

Вдень вікно розбивається, а вночі само вставляється.

(Ополонка)

— Відгадайте загадку.

— Якою частиною мови є слово-відгадка? ,

— Відшукайте в загадці слова на орфограму, яку ми сьогодні вивчаємо.

— Яка це частина мови?

— Визначте час, особу і число дієслів загадки.

4. Колективне виконання вправи 149.

а) Запис новоутворених слів за зразком.

б) Складання речень з двома дієсловами за схемами у підручнику.

Наприклад.

Схема 1. Ти привітаєш Івася з Днем народження.

Схема 2. Ти привітаєшся з Івасем у школі.

Фізкультхвилинка.

5. Робота з прислів'ями. (За вправою 150.)

а) Читання прислів'їв і пояснення їх змісту.

б) Списування прислів'їв, розкриваючи дужки.

— Поясніть написання не з дієсловами.

в) Вправляння у у правильній вимові дієслів на -шся, -ться.

— Виберіть два прислів'я і прочитайте їх так, ніби виступаєте на сцені театру.

г) Визначення часу і особи дієслів на -ся.

6. Конкурс редакторів. (Текст для редагування записаний на дошці.)

— Діти, оголошено конкурс на кращого редактора шкільної газети. Перший етап конкурсу передбачає участь всіх учнів. Для цього потрібно самостійно й правильно виконати завдання.

— Спишіть текст, замінюючи дієслово засвітиться, де потрібно, близькими за значенням дієсловами в минулому часі.

На море та землю спустився тихий вечір. Засвітилися вікна будинків приморського міста. На маленькому острівку засвітився ліхтар маяка. Високо в небі засвітилися зорі, а між ними засвітилися зелені й червоні вогники літака. На всіх пароплавах, що стояли в порту, засвітилося електричне світло.

Слова для заміни: заблищати, засяяти, спалахнути, загорітися, заблимати, заіскритися.

IV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 151, правило на с. 78- 79.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (10.09.2015)
Переглядів: 3191 | Рейтинг: 0.0/0
Ми — українці
Виконання шва «уперед голку». Оздоблення виробів ручним швом
Охорона рослин
У колі рідної сім'ї. Урок позакласного читання
Інформація. Як людина сприймає інформацію
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]