Вправи на визначення роду дієслів минулого часу. (Вправи 141-144.)

Тема: Вправи на визначення роду дієслів минулого часу. (Вправи 141-144.)

Мета: Виробляти вміння визначати рід дієслів минулого часу. Розвивати навички грамотного письма, виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави.

Обладнання: Словник синонімів української мови.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 140.)

Один учень читає початок діалогу з підручника, а інший продовжує складену розповідь.

III. Повторення вивченого матеріалу і підготовка до вивчення нового матеріалу.

— Спишіть текст з дошки, ставлячи дієслова, що в дужках, в минулому часі.

Я (понести) мале пташеня додому і (посадити) його всередину подвійного вікна. Воно не (літати), а тільки (бігати) вздовж шибок. Я (покласти) йому хліба, (поставити) води і (піти) геть. Коли ввечері я (повернутися) додому й (зазирнути) по пташеняти, то (побачити), що воно не (зачіпати) поживи, тільки (сидіти) в кутку і (дивитися) крізь вікно надвір.

(За І. Франком)

— Визначте число дієслів минулого часу.

— За допомогою питань і особових займенників визначте рід цих дієслів.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Вибіркове списування. (За вправою 141.)

а) Читання тексту, з'ясування значень незрозумілих слів.

б) Добір заголовка до тексту.

в) Висловлювання учнями почуттів від прочитаного тексту.

г) Вибіркове списування.

— Випишіть виділені речення. Підкресліть дієслова-присудки. (Завдання 2.)

— За допомогою питань і особового займенника визначте рід дієслів-присудків.

2. Вивчення правила-висновку про визначення роду дієслів минулого часу (с. 75).

Фізкультхвилинка.

3. Колективне виконання вправи 142.

— Прочитайте. Відшукайте речення з однорідними членами.

— Знайдіть дієслова-присудки, зв'язані з виділеними підметами. Випишіть їх.

(Дівча прийшло, брало, заспівало. Мати повила, співала, переливала.)

— Визначте ознаки цих дієслів, час, число, рід.

— Назвіть із записаних дієслова, що виражають завершену дію. (Прийшло, заспівало, повила.)

4. Каліграфічна хвилинка.

X X X х х х хе іх хи

Усміхнувся усміхнувся усміхнувся

Вийшов травень з гаю,

нивам усміхнувся,

потім на стежині,

як хлопчик, роззувся.

(М. Сицгаївський)

— Які слова, вирази вжито у переносному значенні?

— Визначте граматичну основу речення.

— Пригадайте, яка частина слова називається префіксом. Знайдіть слова з префіксом, поясніть правопис.

— Пригадайте правила переносу слів. Поділіть для переносу слово «вийшов». (Вийшов.)

— Запишіть синонімічний ряд: йшов, ступав, прямував, мандрував, топав, крокував, чимчикував. (Варто зачитувати цей синонімічний ряд зі словника синонімів української мови.)

5. Словничок. (Тепер.)

— На яке питання відповідає слово тепер? (Коли?)

— Чому це слово введено у словничок? (Тому що тут орфограма — ненаголошений звук [е].)

6. Творче списування (за вправою 143).

а) Колективне списування тексту із заміною слів в дужках дієсловами минулого часу.

б) Підбір спільнокореневих дієслів в неозначеній формі. (Завдання 2, вправа 143.)

шум — шуміти брязкіт — брязкати тупіт — тупотіти удари — ударяти

в) Бесіда за змістом вправи (за запитаннями учнів.)

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 144.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (09.09.2015)
Переглядів: 2763 | Рейтинг: 0.0/0
Мистецтво навколо нас. Урок-бесіда «Уявлювана подорож містом»
Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях
Знайомтесь — клавіатура
Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед крас...
Стібки і шви. ручні стібки. Шов «уперед голку» та його застосування
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]