Тема, мета, заголовок тексту

Тема: Тема, мета, заголовок тексту

Мета: відновити та систематизувати знання про зв’язне висловлювання; актуалізувати уявлення про характерні ознаки тексту; розвивати вміння визначати тему й мету тексту, добирати заголовок згідно з темою тексту; розвивати діалогічне мовлення дітей; виховувати любов до читання, художньої літератури.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. «Тест-контроль»

Дві пари отримують завдання створити можливі варіанти діалогів у магазині, бібліотеці. Їм надається час на обговорення.

2. Робота із вправою 22

— Виберіть і прочитайте поради, які, на вашу думку, найбільш актуальні для учнів нашого класу.

— Як ви їх розумієте?

— З якою орфограмою ви працювали, вставляючи пропущені літери? Поясніть.

3. Індивідуальне опитування Картка 1

Запиши правила культури мовлення.

Картка 2

Наведи зразки можливих форм ввічливого звертання.

 4.Продовження роботи «Тест-контроль»

Пари представляють складені діалоги. Учні обговорюють й оцінюють результати роботи.

— Що правильно зробили наші друзі?

— Чи всіх вимог до усного мовлення дотримались друзі при складанні діалогів?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Робота у творчих групах

Клас ділиться на групи. Кожна із груп обирає собі питання із записаних на дошці, на яке вона буде складати відповідь.

— Що таке текст?

— Які ознаки тексту?

— Наведіть зразок висловів, які не можна вважати текстом.

— Складіть коротеньку зв’язну розповідь про свої іграшки.

2. Обговорення результатів роботи груп

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми присвятимо урок поглибленню та розширенню наших знань про текст. Які проблеми ви хотіли б висвітлити на уроці?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Фронтальна робота

— Ознайомтеся з правилом на С. 13.

— Порівняйте його зі складеною нами схемою.

— Що ми не врахували?

— А що таке тема тексту? А мета?

— Який заголовок можна дібрати до тексту, складеного учнями однієї із груп?

— На які свої питання ви отримали відповіді?

2. Колективна робота

Усне опрацювання вправи 23.

3. Хвилинка каліграфії (з дошки)

Книги — джерело знань.

— Проаналізуйте та оцініть свою роботу, порівнявши її зі зразком на С. 13.

— Як ви розумієте зміст цього вислову?

— Якою може бути тема тексту із такою назвою? А мета?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота за варіантами

Сильні учні виконують вправу 24.

Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 25. Додаткові завдання

I варіант — розібрати за членами речення останнє речення. Пояснити вживання великої літери.

II варіант — усно визначити частини мови в другому реченні. — Якої частини мови із вивчених немає в цьому реченні?

2. Колективна творча робота За вправою 25 (3) — усно.

3. Коментар до домашнього завдання

VI. Підсумок уроку

Вчитель заздалегідь готує дошку до цього етапу уроку, але не відкриває завдання до кінця заняття.

Прийшла осінь. Пожовкли дерева. Дні стали коротшими, а ночі — довшими. Відлетіли перелітні птахи.

Верби сумують над водою. Спить земля під глибоким снігом. Дівчинка хитро посміхається.

— Виберіть і прочитайте текст.

— Чому другий запис не є текстом?

— Визначте характерні ознаки першого тексту.

— Доберіть заголовок.

VII. Домашнє завдання

С. 13, правило; впр. 26 (3, 4, 5).



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (10.06.2015)
Переглядів: 1913 | Рейтинг: 4.0/1
Природа Українських Карпат
Елементарна будова тварин і птахів. Практична робота «Силуети тварин і птахів...
Чеська народна казка «Собака, коти та миші». Творчий переказ за кадром фільму
Д. Павличко «Школа». В. Фетисов «Хто чого вчиться»
Техніка виконання розпису пензлем. Виконання візерунків
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]