Культура мовлення й спілкування

Тема: Культура мовлення й спілкування

Мета: активізувати отримані знання з мовної культури; познайомити з основними характеристиками культурного мовлення; виробити уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно й колективно; виховувати культуру мовленнєвого спілкування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання (вправа 16)

Вислухати загадки, складені учнями.

— Назвіть кількість звуків і букв у виділених словах.

— Назвіть можливі варіанти переносу слів колосся, цвітіння.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Прочитайте прислів’я.

• Що маєш казати — наперед обміркуй.

• Не хочеш почути поганих і дурних слів — не кажи їх сам.

• Умієш говорити — умій слухати.

• Дав слово — виконай його.

— Чого навчають нас ці прислів’я?

— Як назвати це одним словом?

— А що таке культура мовлення?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні поговоримо про культуру мовлення, її характеристики, з’ясуємо, як досягти високої культури мовлення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

 1.Усне виконання вправи 16

— Що ми розуміємо під культурою мовлення?

— Як досягти високої культури мовлення?

— Доповніть схему.

Культура мовлення

(чистота) (правильність) (виразність) (точність)

— Поясніть, що мається на увазі під точністю (чистотою, правиль-ністю, виразністю мовлення).

2. Вибіркове списування (за вправою 18)

3. Гра-рефлексія «Чи вмію я?»

Виконання вправи 21.

— Яких помилок припускаєтесь ви у спілкуванні з іншими людьми?

— Як запобігти цим помилкам?

— Наведіть приклади правильного й неправильного спілкування.

— Яка різниця між культурою мовлення і культурою спілкування?

— Яке з цих понять ширше?

— Для чого потрібно використовувати у спілкуванні наведені у вправі слова?

— Складіть у парі діалог, дотримуючись правил культури спілкування.

4. Робота зі словниковим словом

— Зверніть увагу на виділене слово на С. 12. Коли його слід вживати?

— А на що треба звернути увагу при написанні цього слова?

— Занесіть слово у свій словничок.

— Складіть і запишіть у зошит речення із цим словом.

— Порівняйте написане вами слово із зразком. Хто записав його безпомилково?

— Пропишіть рядок цього слова, звіряючись із зразком.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективна робота із вправою 20. Інсценізація діалогу

2. Практична робота у парах (за вправою 19)

— Які правила культури мовлення були порушені?

 3.Хвилинка чистопису Добре слово — як музика.

— Що мається на увазі під «добрим словом»? (Як ввічливе, так і красиве, правильне, виразне слово.)

— Які ознаки характеризують культурне мовлення?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Чому мову називають безсмертним скарбом народу?

— Яким має бути мовлення?

— Що таке культура мовлення й культура спілкування?

— Як зробити своє мовлення культурним?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VI. Домашнє завдання

Вправа 22, питання на С. 12.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (10.06.2015)
Переглядів: 1469 | Рейтинг: 0.0/0
Техніка виконання розпису пензлем. Виконання візерунків
Колірний і тональний контраст як засіб виділення об’єкта зображення. Малюнок ...
Свійські тварини рідного краю
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ...
Казка «Сильніше за силу». Прислів'я. Підсумок з теми
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]