Збагачення мови новими словами

Тема: Збагачення мови новими словами

Мета: продемонструвати учням, що мова — це живе явище, яке може змінюватися й розвиватися, визначити шляхи збагачення мови; виховувати любов і повагу до слова; розвивати інтерес до вивчення мови, бажання досліджувати мову та різні мовні явища.

Обладнання: таблиця для словникових слів «Пиши правильно», картки із словниковими словами, індивідуальні словнички, тлумачний, словотворчий.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

— Прочитайте висловлювання, які видалися вам найбільш влучними. Як ви їх розумієте?

— Чому книга посідає таке важливе місце у житті людини?

— А для чого слід збагачувати своє мовлення?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Як ви вважаєте, чи можна збагачувати не мовлення, а мову?

— Як?

III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні ми дізнаємось, як і чому відбувається розвиток і збагачення мови.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із підручником (за вправою 6)

Завдання 1, 2, 3 виконати усно колективно. Завдання 4 — за варіантами.

— То як відбувається збагачення мови? (З’являються нові слова.)

2. Створення проблемної ситуації

— А де ж узяти нові слова, щоб ввести їх у мову?

3. Гра «Пошук»

Проводиться за допомогою тлумачного, етимологічного, словотворчого словників.

Перша група досліджує походження слова апельсин.

Друга група досліджує походження слова супутник.

Третя група вивчає утворення слова щодня.

Групи обмінюються одержаними знаннями. За результатами роботи на дошці оформляється схема.

Шляхи збагачення мови

Запозичення Розширення Словотворення

з інших мов відомих слів

V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота зі словниковими словами

— Слово щодня розкрило нам ще не всі свої таємниці. Справа у тому, що це — словникове слово, отже, воно ховає в собі орфограму, «пастку», яка може стати причиною помилки.

— Прочитайте, які нові словникові слова ми сьогодні опрацюємо.

— Поміркуйте, яка орфограма є спільною для цих слів.

— Занесіть слова у словничок, підкресливши орфограми.

— Складіть і запишіть речення зі словами: I варіант — щодня; II варіант — щоденно; II варіант — щогодини.

— Що ви можете розповісти про слова щодня і щоденно?

— Утворіть аналогічне слово для слова щогодини.

— Як ви його запишете?

— Яким шляхом ці слова прийшли у нашу мову?

2. Диференційоване завдання (за вправою 7)

Завдання 7 (1) опрацювати усно колективно. Далі роботу організувати за групами:

• учні з недостатньою підготовкою виконують завдання 7 (2) за допомогою вчителя;

• сильні учні виконують завдання 7 (3): не списуючи тексти, розбирають слова за будовою.

Якщо вони утруднюються, доцільно нагадати алгоритм розбору слова за будовою.

— То як же називається той «трудівник», що утворює нові слова?

— Які частини слова також беруть участь у словотворенні?

3. Інструктаж стосовно виконання домашнього завдання

— Подивіться на вправу 8.

— Прочитайте завдання до вправи. Чи потрібно списувати весь текст?

— А що треба зробити?

— Для допитливих пропоную додаткове завдання — знайти у словотворчому словнику, як утворилося слово подорожник.

VI. Підсумок уроку

— Доберіть спільнокореневі слова до слова читати. (Читання, читач, прочитаний, читав тощо)

— Який зі способів збагачення мови ви зараз використали?



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (08.06.2015)
Переглядів: 1835 | Рейтинг: 0.0/0
Робота з картоном. Настінні сувеніри
Запитання до природи. Звідки береться олія?
І. Франко «Лисичка і Журавель». Прислів'я
Природа Кримських гір
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]