Н. Шейко-Медведєва «Лисиця, що впала з неба» (дія друга)

Тема: Н. Шейко-Медведєва «Лисиця, що впала з неба» (дія друга)

Мета: продовжити ознайомлення учнів із жанром п'єси; вчити інсценізувати п'єсу, передавати інтонацією почуття дійових осіб; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, що характеризують дійових осіб; розвивати творчі здібності дітей.

Обладнання: маски для інсценізації п'єси.

ХІД УРОКУ

I. Мовна розминка. Гра «Здогадайся: хто це?»

- Відгадайте, про кого я говорю.

o Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця - ... (дівчина).

o Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий - ... (вовк).

o Ходить, жує, бекає - ... (вівця).

o Літає, плаває, клює, ґелґоче - ... (гуска).

II. Повторення знань учнів про п'єсу як літературний жанр

- Прочитайте деформований текст і пригадайте, що таке п'єса.

саП'є - ец трів, який знапринийче дял аральтетної тависви. У тексіт с'єп є осипи міцьс, де бувавідтьсяє ідя, свола дувегочо. (П'єса - це твір, який призначений для театральної вистави. У тексті п'єс є описи місць, де відбувається дія, слова ведучого.)

- Із чого починається п'єса? (Із переліку дійових осіб)

- Із чого починається кожна репліка діалогу? (З назви дійової особи, яка промовляє ці слова)

- Що зазначається у дужках? (Дається вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.)

- Про що йдеться у словах автора? (У них вміщено опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.)

III. Опрацювання другої дії п'єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»

1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Прочитайте уривок із вірша, роз'єднавши слова.

Затихнувгомін. Взалізгаслосвітло, Івраз,заполонившивсічуття, розсунуласьзавіса...

Ірозквітложиття - мовказка, йказка - мов життя.

- Пригадайте, як називається вірш. Хто його автор?

- Що показують у театрі?

- Що таке п'єса? Чим вона відрізняється від творів інших жанрів? Які особливості побудови п'єси?

- Продовжте речення: «Щоб показати п'єсу на сцені, потрібно...».

- Сьогодні ми дочитаємо до кінця п'єсу Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба» і дізнаємось, чи змогли люди і тварини розпізнати підступи і хитрощі Лисиці.

2. Словникова робота.

- Щоб вам було легше читати, потренуйтесь у читанні слів.

Діти читають слова в парі «луною».

Дрижитьополонканаставляє

шановніпаморозьнатомість

укинутизлодійказамислила

фортецясільчанипозбутися

завившипропонуєпобачивши

- Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні. Яку колонку читати було легше? Чому?

Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у тлумачному словнику.)

- Доберіть синоніми до слів замислила (задумала), натомість (замість), злодійка (крадійка).

3. Первинне ознайомлення з текстом (мовчки). Перевірка сприймання.

- Де відбуваються події другої дії?

- Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?

- Чи з'явилися нові дійові особи?

4. Аналіз змісту другої дії п'єси. Вибіркове читання.

- В яку пору року відбувається друга дія казки? Чому ви вважаєте саме так? Доведіть свою думку словами тексту.

- Що виробляла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?

- Хто допомагав Лисиці в її злочинах?

- Чому вона вирішила позбутися Вовка? Як вона хотіла це здійснити?

- Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів «чорна справа».

- Як усі разом перехитрили Лисицю?

- Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?

5. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Гра «Чиї це слова?»

- Пригадайте, кому з дійових осіб належать слова, дочитайте їх до кінця.

o «Нащо мені той візок...» (Лисиця);

o «А мені оте...» (Овечка);

o «Втікай, Вовче!..» (Ворона);

o «Чого ж ти мовчав?» (Сірко);

o «Не впіймати вам її...» (Вовк);

o «Мій кожух!» (Дівчина);

o «Шановні сільчани!..» (Заєць);

o «Ну, що ж!..» (Чумак).

2) Знайти у тексті і прочитати усі окличні, питальні й спонукальні речення.

6. Спостереження за мовою дійових осіб.

- Хто з дійових осіб не має слів? Хто має дуже мало реплік? Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.

- Які зміни настрою слід передати словами Вовка?

- З якою інтонацією потрібно читати слова Сірка, Ворони, Лисиці, Зайця?

7. Інсценізація п'єси.

Діти у групі обирають уривок казки для інсценізації (той, що найбільше сподобався). Читають, передаючи характер, настрій дійових осіб за допомогою голосу, міміки, жестів.

IV. Підсумок уроку

- Хто автор прочитаної п'єси-казки? Хто головний герой твору? Яке ваше ставлення до нього?

- Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?

- Вчинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого - схвалюєте? Чому саме?

- Яку роль хотіли б зіграти у п'єсі? Чому?



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (26.03.2015)
Переглядів: 2948 | Рейтинг: 4.0/1
І. Франко «Лисичка і Журавель». Прислів'я
Родина, рідня, рід. Сімейний календар
Брати наші менші. Робота з деформованими текстами
Як людина сприймає інформацію
З чого все почалося
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]