Будемо гарними співрозмовниками

Тема. Будемо гарними співрозмовниками

Мета. Вчити будувати діалог на конкретну тему; аналізувати характер розмови, формувати поняття «гарний співрозмовник»,  заохочувати дітей до спілкування, яке відповідає критеріям гарного спілкування; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати повагу до співрозмовника.

Обладнання. Демонстраційний матеріал « Іграшки», « Уроки ввічливості».

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

            Дзвінок вже пролунав,

            Працювати час настав,

            Часу марно ми не гаймо,

             Урок з риторики починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.         Вправа на постановку мовленнєвого дихання

А) на одному видиху промовляємо звуки, спочатку підсилюючи звучання, а потім послаблюючи:

Цвіркун грає на цимбалах:

Ц-ц-ц, ц-ц-ц ( звуки промовляємо злито)

Цвіркунець на бубні виграва:

Ц-ц,ц-ц-ц ( звуки промовляємо відривисто)

Б) промовляючи «ц» , змінюємо положення губ і стежимо, як змінюється забарвлення звучання: розтягуйте їх, ніби посміхаєтесь, витягуйте у трубочку, ніби промовляєте «у»

       2.Уважно прослухайте вірш О.Олеся

Про що в ньому розповідається?

                          Є слова, що білі-білі,

                          Як конвалії квітки,

                          Лагідні, як усміх ранку,

                          Ніжносяйні, як зірки.

                          Є слова, як жар пекучі

                           І отруйні, наче чад…

                           В чарівне якесь намисто

                            Ти нанизуєш їх в ряд.

-           Якими можуть бути слова? Чому?

Гра « Точно і швидко»

-           Як приємно чути ласкаві слова, звернені до вас. Так само приємно чути їх і від вас. Наш настрій стає піднесеним, веселим. Давайте їх пригадаємо якомога більше і нанизаємо велике намисто із чарівних слів. Я кидаю вам м’яч, а ви , спіймавши його,називаєте слова вітання вранці і ввечері, слова пошани, подяки.

ІІІ. Вивчення нової теми.

1. Розповідь вчителя

-Я сьогодні по дорозі до школи  почула, як Дмитрик з 1 А класу розказував Сашкові , який він бачив цікавий мультфільм. Змісту я не зрозуміла, та мабуть і Сашко теж нічого не зрозумів.

- Ух і класний був мультик.

- Що там було класно?

- Та розумієш, спочатку він, а потім вона. Загалом, так би мовити не знає, а вона не розуміє…

І так здорово, що вони нічого не знають. Ну , загалом, класно.. Розумієш?

-           Чи зрозуміли ви що-небудь? Чому?

-           Щоб ви порадили Дмитрикові? ( Відповіді дітей)

2.Робота за підручником. Читання діалогу ( За Є. Майнардусом)

(Навчальний посібник для 1 класу «Риторика»)

Доведіть, що павук,бджілка, метелик – гарні співрозмовники.

2.         Складання правил спілкування

3.         Робота в парах.

Спілкуватися можна не тільки віч-на-віч, а й по телефону. Телефонуючи друзям і починаючи розмову після привітання, поцікавтеся, чи має ваш товариш час на телефонну розмову. Якщо товариш зайнятий, не ображайся, а ввічливо запитай о котрій годині можна пере телефонувати. Пам’ятайте, що закінчує розмову першим той, хто зателефонував. Прощаючись,необхідно подякувати за розмову і побажати здоров’я, успіхів.

Рольова гра « Розмова з другом по телефону»

4.Фізкультхвилинка « Правила для учнів»

Заходить вчитель – треба встать.

( Діти встають)

Коли дозволить, тихо сядь.

( Тихо сідають)

Спитати хочеш – не гукай,

( Пальчиком сваряться)

А тільки руку піднімай.

( Піднімають руку)

У школі парту бережи

(«витирають» кришку парти)

І на парті не лежи.

( Поклали голівки на парту)

Щоб урок минув не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

( Випрямляються, кладуть руки на парту)

Не скрекочи на уроках,

( видають язиком цмокання)

Як папуга чи сорока.

( Махають руками)

ІV. Закріплення матеріалу

1.Розвязання ситуацій морального змісту.

Кожний день ви спілкуєтесь із своїми батьками, товаришами, дорослими. Як ви вчините, коли…

-           Стоять двоє товаришів, розмовляють, а тобі необхідно в одного із них про щось запитати;

-           Тобі  терміново необхідно щось сказати вчительці, а вона говорить з іншою вчителькою;

-           Ти щось розповідаєш, а тебе перебили. ( Діти висловлюють свої думки, доводять їх.)

2. Робота з прислів’ями.

Використовуючи крейду,з’єднайте кінці речень так, щоб вийшло прислів’я. Поясніть їх.

-           Ласкаве слово -……   як три дні хліба не їв

-           Від теплого слова….  Що весняний день

-           Говорить так,…..        лід розмерзає

3.Гра « Згоден – не згоден» ( використовуються сигнальні картки синього і червоного кольорів)

- Співрозмовника завжди необхідно уважно слухати.

- Уміння слухати людину – ознака ввічливості.

- Якщо я не погоджуюся з думкою співрозмовника, то говорю про це відразу, не дослухавши його до кінця.

- Перебивати людину нетактовно.

- До всіх можна звертатися на Ти.

-У будь-якій ситуації не можна замикатися в собі, а необхідно йти до людей.

V. Підсумок

Для того, щоб ви були гарними співрозмовниками, вам необхідно запам’ятати такі правила.

Категорія: Риторика | Додав: SYLER (01.01.2014)
Переглядів: 3235 | Рейтинг: 0.0/0
Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
Марійка Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки. Т. Коломієць «Вітрисько»
Вирощування рослин у закритому ґрунті. Відбір повноцінного насіння (коренів) ...
Безпека на відпочинку
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]