СЛОВА — НАЗВИ ЗВІРІВ (У ЗООПАРКУ)

УРОК 12

ТЕМА: СЛОВА —  НАЗВИ ЗВІРІВ (У ЗООПАРКУ)

Мета: збагачувати й активізувати лексичний запас школярів; удосконалювати мовленнєві навички, уміння будувати висловлювання на основі почутого, малюнків; розвивати мовленнєві вміння і навички, діалогічне мовлення; пам’ять, спостережливість, увагу; виховувати любов до тварин, інтерес до усної народної творчості.

Словник: білка, бобер, ведмідь, вовк, заєць, їжак, кабан, кріт, лев, лисиця, лось, мавпа, олень, рись, слон, тигр, ховрах, змія, жаба, черепаха, ящірка; хутро, роги, хвіст, барліг, нора, дупло, кубло.

Обладнання: предметні та сюжетні малюнки із зображенням тварин; Барвінок (малюнок або лялька); ілюстрації до казки «Рукавичка»; маски казкових героїв; ляльки-«рукавички».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Будем гарно працювати І знання всі здобувати.

II. Мотивація навчальної діяльності

— Діти, до нас на УРОК завітав Барвінок, і він запрошує всіх нас на екскурсію. А куди —  дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Я ходив туди з татом,

Звірів бачив там багато:

Мавпу, лева і слона,

Ще й ведмедя, крокодила.

Всіх запам’ятать несила.

— Куди ж нас запрошує Барвінок?

— Правильно, у зоопарк.

III. Робота над новим матеріалом

1.Ознайомлення зі словами —  назвами тварин

— Уявіть собі, що зараз ви —  у зоопарку, ходите по алеях, дивитесь на звірів.

На дошці вивішені таблиці із зображенням диких тварин.

— Яких тварин ви впізнали? (Діти називають, повторюють хором.)

— У зоопарку багато диких тварин вз різних куточків Землі. Як ви гадаєте, які тварини живуть у лісах України? Які —  ні? (Учні відповідають. За необхідності вчитель виправляє та доповнює відповіді дітей.)

2.Гра «Так чи не так»

Учитель запитує від імені Барвінка.

— Це вовк?

— Так, це вовк.

— Це лев?

— Ні, це не лев. Це тигр.

3.Гра «Хто зайвий?»

— Барвінок пропонує вам зіграти в гру «Хто зайвий?»

Учитель називає слова; діти визначають зайве слово і аргументують

свою думку.

Лисиця, їжак, вовк, заєць, корова, ведмідь. (Зайве слово —  «корова», бо це свійська тварина.)

Олень, борсук, вуж, мавпа, білка, кабан. (Зайве слово —  «мавпа», тому що вона не живе в наших лісах).

Тигр, верблюд, лев, лось, леопард. (Зайве слово —  «лось», тому що тільки він живе в лісах України).

4.Гра «Допоможіть кожному потрапити додому».

На дошці —  малюнки із зображенням тварин та їхнього житла.

Кожна тварина має своє житло. Хто де живе?

Діти переставляють малюнки, утворюючи пари і пояснюють:

— Лисиця живе у норі.

— Білка живе в дуплі.

5.Гра «Кому що?»

— Барвінок пропонує пригостити тварин. А кому що дати?

На дошці записані слова у два стовпчики.

Кабан ожина

їжак горішки

ведмідь банан

білка трава

мавпа жолуді

олень гриб

Діти утворюють пари, складають речення:

— Кабан полюбляє жолуді.

— Білочка гризе горішки.

— Ведмідь ласує ожиною.

6.Гра «У кого хто є?»

— Барвінок хоче вам повідомити, що в багатьох тварин навесні з’являються дитинчата. А у кого —  хто? (Складання речень за малюнками.)

У зайчихи —  зайченятко.

У слонихи —  слоненятко.

У ведмедиці —  ведмежатко.

Фізкультхвилинка

— За тваринами дуже цікаво спостерігати, особливо за малечею. Уявімо себе маленькими ведмежатами.

Ведмежата в лісі жили,

Головою вертіли.

Ось так, ось так —  головою вертіли.

Ведмежата мед шукали, дружно дерево гойдали. Ось так, ось так —  дружно дерево гойдали. Вперевалочку ходили,

Та із річки воду пили.

Ось так, ось так —  та із річки воду пили.

Ну, а потім танцювали, вище лапи піднімали. Ось так, ось так —  вище лапи піднімали. 

7.«Щоб ротик був слухняним»

1)Чистомовка-добавляночка.

Ни-ни-ни —  в зоопарку... (слони).

Ра-ра-ра —  у лисиці... (нора).

Ка-ка-ка —  ми побачили... (вовка).

Жа-жа-жа —  ось кумедне... (ведмежа).

Лю-лю-лю —  я тварин... (люблю).

Діти повторюють склади і продовжують текст, знаходячи останнє слово за змістом і римою.

2)Скоромовка (на вибір).

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

Очиці у вовчиці наче блискавиці.

Лис просив маленьку лиску:

 Лиско, погойдай колиску.

Погойдай колиску, лиско,

Там в колисці менша лиска.

Слухання, промовляння, заучування скоромовки. Конкурс скоромов- ців. До обраної скоромовки слід використати ілюстрацію.

8.Гра-змагання «Ланцюжок слів» (за рядами)

Учитель називає слово —  назву тварини. Перший учень повторює слово, назване вчителем, і називає своє слово —  назву тварини. Другий учень повторює слова, що назвали вчитель і перший учень, а потім додає своє слово.

Наприклад:

Учитель. Вовк.

1- й учень. Вовк, лисиця.

2- й учень. Вовк, лисиця, кабан.

Перемагає той ряд, учні якого назвали найбільше тварин по порядку.

— Усі молодці. Гарно запам’ятали назви тварин. А переможців привітаємо оплесками.

9.Гра «Лісові характери»

— Усі тварини —  живі істоти, і кожна з них має свій характер, звички.

Барвінок хотів би дізнатися, хто в лісі:

• найголовніший;

• найхитріший;

• найсильніший;

• найдобріший;

• найспритніший?

Діти дають відповіді, пояснюючи свою думку.

Наприклад:

— Найдобріший у лісі зайчик, тому що він нікого ніколи не ображає, не лякає.

— Доповніть речення.

Сильний, як...

Хитрий, як...

Злий, як...

Полохливий, як...

Прудкий, як...

Вайлуватий, як...

10.Гра «Упізнай нас»

— Барвінок продовжує екскурсію зоопарком. Ось ми наближаємося до вольєрів, де живуть:

• невеликий полохливий звірок-гризун із куцим хвостиком, довгими вухами, короткими передніми і довгими задніми лапами (заєць);

• хижий звір із сірим хутром, який нападає на свійських та диких тварин (вовк);

• невеликий звір, який живе під землею, живиться дощовими черв’яками, личинками комах (кріт);

• невеличкий руденький звірок із пухнастим хвостом та китичками на вухах, який живе на деревах (білка);

• велика жуйна свійська чи дика тварина з гілчастими рогами й коротким хвостом (олень);

• великий звір родини котячих із шерстю жовтогарячого забарвлення з чорними смугами (тигр).

— Що нового, цікавого дізналися про тварин?

11.Складання речень. Хто? Який? Що робить?

Загадка

Що за дивна непосіда На стежину шишки кида? (Білка)

Робота за малюнком.

— Білочка яка? (Білочка маленька, руда, пухнаста, жвава, спритна, непосидюча.)

— Білочка що робить? (Стрибає, бігає, шукає і запасає їжу, мостить кубло, доглядає дитинчат.)

Складання речень.

Маленька білочка стрибає з дерева на дерево.

Руденька пухнаста білочка гризе горішок.

Загадка

Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами.

Весь, як є, —  жорстока лють,

Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк,

Грізний звір цей, звісно... (вовк).

Робота за малюнком

— Вовк який? (Вовк сірий, злий, лютий, грізний, сильний.)

— Вовк що робить? (Бігає, полює, шукає, ходить, клацає зубами, виє.)

Складання речень Сірий вовк бігає по лісу.

Злий вовк клацає зубами.

12. Складання тексту-опису тварини (їжачка) на основі мовного матеріалу, малюнків та власних спостережень

1) Загадка.

Гостороносий і малий,

Сірий, тихий і не злий,

Вдень ховається. Вночі Йде шукать собі харчі.

Весь із тонких голочок.

Як він зветься? (їжачок).

— Які слова допомогли відгадати загадку? Що нового дізналися про цю тваринку?

2)Вірші.

Купка листя золотого,

Обминувши пень і хмиз,

Прямо з горбика крутого Нишком сунеться униз.

А торкнеш її руками,

Відхиливши гілочки,

І відчуєш під листками їжакові колючки.

В. Скомаровський

— Яку картину ви собі уявили?

— Нащо був схожий їжачок?

— Для чого він збирав листячко?

їжачок-хитрячок Із голок та шпичок Пошив собі піджачок.

А у тому піджачку Він гуляє по садку.

Натикає на голки Груші, яблука, сливки.

І до себе на обід Він скликає цілий рід.

— Чим живиться їжачок?

— Для чого йому колючки?

— Що ви знаєте про цю тваринку?

3)Складання тексту-опису за допомогою питань і малюнка.

— Хто такий їжачок? Де він живе? (їжачок —  невеличка лісова тваринка.)

— Чим укрите його тіло? Які ці колючки? (Його тіло вкрите гострими сірими голочками.)

— Які в їжачка лапки і вушка? (У їжачка маленькі лапки і чутливі вушка.)

— Який у нього писочок? (Писочок витягнутий, із чорним носиком і маленькими вусиками.)

— Які оченята? (Оченята чорні, блискучі.)

— Що робить їжачок під час небезпеки? (Під час небезпеки їжачок згортається в клубок.)

4)Відтворення зв’язного висловлювання.

Кожен учень, давши відповідь на запитання вчителя, виходить до дошки. Учні шикуються в один ряд і кожен із них ще раз повторює своє речення- відповідь. Таким чином діти чують повне зв’язне висловлювання.

5)Повторення зв’язного висловлювання учнями індивідуально. Діти можуть доповнювати текст своїми словами, реченнями.

Фізкультхвилинка

Один-два-три, з нами до зоопарку ходи!

Раз, два, три, чотири, п’ять —  будем по стежці крокувать. Там пташок ми зустрічаєм, разом з ними політаєм,

Разом з зайцем пострибаєм, а від вовка повтікаєм.

Як лисичка, до зайчат підкрадемося.

Як ведмедик клишоногий, потанцюємо.

Ледве чутно тихим зоопарком помандруємо.

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Якими є ваші враження від уроку?

— Що найбільше сподобалося?

— Що нового дізналися? Чому нам потрібні ці знання?

— Продовжте фразу: « Сьогодні на уроці я...»

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (20.12.2013)
Переглядів: 8708 | Рейтинг: 0.0/0
Створення макета предмета для казкового персонажа
«Ой весна, весна...», «Вийди, вийди, сонечко» (українські народні співанки). ...
Україна — моя Батьківщина. Дослідницький практикум. Мандрівка Україною, про я...
Згинання і складання паперу. Виготовлення іграшок із паперу. Жабка
Поняття про композицію як витвір мистецтва. Практична робота «Півник і курочк...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]