СЛОВА — НАЗВИ ЯГІД (ДАРУНКИ ЛІТА)

УРОК 8

ТЕМА: СЛОВА —  НАЗВИ ЯГІД (ДАРУНКИ ЛІТА)

Мета: ознайомлювати учнів із тематичною групою слів —  назвами ягід; активізувати лексичний запас школярів, уміння будувати висловлювання українською мовою; удосконалювати мовленнєві навички; розвивати естетичний смак, спостережливість, пам’ять; виховувати любов до природи.

Словник: аґрус, вишні, черешні, смородина, порічка, суниці, полуниця, малина, ожина, абрикоса, слива, чорниця, журавлина.

Обладнання: предметні малюнки із зображенням ягід, муляжі, кошик, малюнки Незнайка та Буратіно, призи —  вирізані з картону чи виготовлені у вигляді аплікації зображення ягід.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

1.Загадка-добавляночка

В небі ластівка летить,

В лісі листя шелестить,

Воду п’є лелека.

Сонце палить. Спека.

Дозріває жито,

Вже настало... (літо).

2.Слухання грамзапису. Створення емоційного настрою

Учитель умикає грамзапис твору П. І. Чайковського «Пори року. Літо»; відкриває дошку, на якій прикріплені малюнки лісу, саду влітку; зображення дерев, кущів із плодами, ягодами.

— Ось ми і потрапили в гості до літа.

3.Слово вчителя

— Протягом року ми ходили в гості до Осені, Зими, Весни. Тільки з Літом не зустрічалися, бо це щаслива пора канікул, цікавого відпочинку дітей на селі, в лісі, біля річки, моря.

Кожна пора року має свій колір:

• зима —  ...(білий)',

• осінь —  ... (жовтий, золотистий)',

• весна —  ... (зелений).

— А якого кольору літо?

Літо вчора я зустрів:

— Скільки в тебе кольорів?

— Не лічило я ніколи.

Запитай колосся в полі,

У берізки, квітів, річки,

У пташат, у дня, у нічки...

А найкраще —  в дітвори,

Та полічить кольори!

— Цікаво, скільки ж у літа кольорів? Якого кольору олівці ви взяли б, щоб намалювати літо?

Відповіді учнів:

— Зелений, адже зелена трава, листя на деревах.

— Жовтий, бо яскраво світить і зігріває землю сонечко.

— Синій, червоний, жовтогарячий, тому що скрізь цвітуть різнокольорові квіти.

— Блакитний, як небо і вода в річці.

— Якого ж кольору літо? Як сказати одним словом? (Різнокольорове, барвисте) 

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми більше дізнаємось про одну з найчудовіших пір року —  літо, вивчимо нові слова, виконаємо багато цікавих вправ.

IV. Робота з мовним матеріалом

1. Розгадування ребуса

— Яку назву має перший місяць літа? Чому?

2.Ознайомлення зі словами —  назвами ягід

— У червні визрівають перші ягоди. І майже всі вони червоного кольору.

Учитель виставляє на набірному полотні предметні малюнки із зображенням ягід, чітко промовляє їхні назви, учні хором повторюють.

(Червень)

Полуниця, суниця, малина, черешні, вишні, порічка, смородина, аґрус...

— Як назвати одним словом? (Ягоди)

3.Гра «Незнайко»

— Це вишні?

— Так, це вишні.

— Це аґрус?

— Ні, це не аґрус. Це малина.

4.Гра «Слова у колі»

Діти (5-7 учнів) утворюють коло. Кожна дитина називає слово —  назву ягоди і «передає» його тому, хто стоїть поряд. Наступний учень називає своє слово, повертаючись до третьої дитини. Так всі діти повинні сказати по одному слову. Повторювати слова не можна.

5.Гра «Пригости Незнайка та Буратіно»

— Ви любите ласувати ягідками?

— А чим вони корисні?

— Незнайко та Буратіно також полюбляють ягоди. Покладіть у кошик кожному з них тільки ті ягоди, назви яких містять стільки ж складів, скільки й імена казкових героїв.

Не-знай-ко (3 склади): суниця, малина, черешні...

Бу-ра-ті-но (4 склади): смородина, полуниця... 

6.Гра «Зберемо урожай»

— Діти, Незнайко і Буратіно хотіли б самі назбирати ягід, але вони не знають, де вони ростуть. А ви знаєте? (Ягоди ростуть у лісі, в садочку.)

— Спасибі за підказку! І ось Буратіно вирушив до лісу, а Незнайко —  в садочок. Яких ягід вони можуть там назбирати?

Відповіді учнів:

— Буратіно у лісі назбирав суниць, ожини, журавлини.

— Незнайко в садочку нарвав полуниць, вишень, смородини, аґрусу, порічки.

7.Фізкультхвилинка

— Наш друг Буратіно запрошує вас відпочити разом із ним.

Буратіно потягнувся.

Раз! —  нагнувся, два! —  нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик той дістати,

Треба нам навшпиньки стати!

8.Відгадування загадок

— Вирушимо й ми з вами по ягоди, але не звичайною стежиною, а загадковою.

За правильну відповідь учні отримують призи —  ягідки, вирізані з картону або у вигляді аплікації.

У зеленому лісочку,

Під мережаним листочком Червоніє невеличка Спіла ягідка... (суничка).

Низенький та колючий,

Солодкий, не пахучий.

Ягідку зірвеш —

Руку обдереш. (Аґрус)

За хатиною в садочку,

У зеленому віночку

Та в червоних намистинах

Стоїть дівка молода.

І збігаються всі дітки,

Щоб на неї поглядіти,

За намисто кожен —  смик!

Та й укине на язик. (Вишня)

Червоний колір,

Кисло-солодкий смак.

Кам’яне серце.

Чому це так? (Вишня)

Червона, солодка, духмяна.

Росте низько, до землі близько. (Суниця або полуниця)

— Які слова допомогли відгадати загадки?

— Молодці! Багато ягід назбирали! А що з ними можна зробити?

9.Продовження речень

Мама зварила смачний компот з...

Бабуся зварила солодке варення з...

10.«Щоб язичок був слухняним»

1)Чистомовка.

Иця, иця, иця —  визріла суниця.

Ешні, ешні, ешні —  виблискують черешні.

Ина, ина, ина —  солодка в нас малина.

Ишні, ишні, ишні —  зірвали з гілки вишні.

Ичка, ичка, ичка —  в садочку полуничка.

Рус, рус, рус —  не їж зелений аґрус.

2)Скоромовка.

Промовляння, заучування однієї зі скоромовок на вибір. Конкурс скоромовців. (Приз —  ягідка.)

Біжить стежина поміж ожини,

Вже у Жені ожини жменя.

Оля, Тоня і Марина Обірвали всю ожину.

Поприносили додому Лиш по кошику пустому.

Аґрус, аґрус, аґрустинка —

Як зелена намистинка.

Аґрус коле, як зривати,—

Швидше мамі помагати!

Аґрус, аґрус, аґрустинки —

Вже нарвали пів корзинки!

11.Гра «Упізнай ягідку»

Маленька, червона, солодка, духмяна. (Суниця)

Кругла, маленька, чорна, солодка. (Смородина)

Зелений, довгастий, кисленький, волохатий. (Аґрус) Невеличка, червона, кругла, кисло-солодка, соковита. (Вишня)

12.Гра-змагання «Хто більше?»

Учні змагаються по рядах.

Перший учень, який сидить за першою партою, отримує «естафетну паличку» (м’ячик, кубик тощо).

Завдання: назвати слово-ознаку предмета (ягоди), яку пропонує вчитель, і передати «естафетну паличку» сусідові по парті, а той —  учням, які сидять за наступною партою тощо.

Учитель лічить, скільки слів-ознак назвала кожна команда. Визначаються переможці, які отримують призи.

1ряд —  малина;

2ряд —  смородина;

3ряд —  полуниця. 

13.Гра «Хто я?»

Один з учнів виходить до дошки і дістає з кошика картку із зображенням ягоди. Не називаючи, описує її за зразком, запропонованим учителем.

— Я —  лісова ягода, виростаю на кущику. Я маленька, солодка, всередині маю дрібні насінини. Дуже схожа на малину, тільки темно-синього кольору. Хто я? (Ожина)

Учень, який точно описав ягоду і той, хто її першим упізнав її, отримують призи.

14.Гра «Слова розсипалися»

рі по чка жи о на шні ви

Робота в групах ни су ця піні ре че

ро на смо ди рус аґ

ли на ма лу ця по ни

— Що ви знаєте про ці ягоди?

15.Гра «Спіймай зайве слово»

Почувши слово, що не є назвою ягоди, діти плескають у долоні. Вишні, аґрус, диня, малина, кульбаба, ожина, суниця, цибуля,

огірок, смородина, черешні, перець, полуниця.

16.Складання зв’язної розповіді за сюжетним малюнком та запитаннями.

— Яка настала пора року?

— Які ягоди визріли у садочку? У лісі?

— Які вони?

— Що з ними зробила Наталка? Мама?

IV. Підсумок уроку

— Що нового дізналися?

— Що було найцікавіше?

— Про що розповісте вдома?

Гра «Перекладач»

Учитель називає слова російською мовою, а діти —  українською.

• Клубника —  полуниця.

• Ежевика —  ожина.

• Крьіжовник —  аґрус.

• Смородина —  смородина тощо.

— Які ще дарунки приносить нам літо?

— Чим прикрашені влітку лісові галявини, луки, садочки?

— Про те, які бувають квіти, де вони ростуть, як виглядають, яку користь приносять людям, ми дізнаємось на наступному уроці. 

Удома разом із батьками намалюйте ягідку, яка вам найбільше до смаку, складіть про неї загадку або віршик, розповідь.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (20.12.2013)
Переглядів: 5561 | Рейтинг: 0.0/0
Збирання квітів різних видів місцевих рослин. Виготовлення квіткової абетки
Хай буде сад. Складання і записування підписів під серією малюнків, що можут...
Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації ...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ № 26
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]