СЛОВА — НАЗВИ ПОСУДУ (ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ МАЛЬВІНИ)

УРОК 4

ТЕМА: СЛОВА — НАЗВИ ПОСУДУ (ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ МАЛЬВІНИ)

Мета: ознайомлювати учнів зі словами — назвами посуду; активізувати лексичний запас учнів; удосконалювати вміння будувати зв’язне висловлювання українською мовою; формувати комунікативну компетентність молодших школярів; розвивати мовленнєву активність, пам’ять; прищеплювати навички культурної поведінки за столом.

Словник: ложка, виделка, ніж, тарілка, миска, склянка, чашка, каструля, черпак, пательня, чайник, глечик, горщик, кухоль, макітра, пляшка, серветка, скатертина, рушник.

Обладнання: предмети посуду, предметні малюнки із зображенням посуду, сюжетні малюнки, лялька або малюнок Мальвіни, книга «Лисичкаі Журавель» (українська народна казка), сигнальні картки.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плегцуть долоньки,

Тупають ніжки,

Працюють голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я!

II.Мотивація навчальної діяльності

—Діти! Сьогодні у нас на уроці незвичайний гість. Хто це? Упізнали?

Учитель демонструє ляльку або малюнок із зображенням Мальвіни.

—У Мальвіни — День народження. До неї завітає багато гостей, її друзів-ляльок. Допоможемо Мальвіні накрити святковий стіл?

Діти. Так, із задоволенням!

III.Опрацювання нового матеріалу

1.Ознайомлення зі словами-назвами посуду

Учитель вивішує сюжетний малюнок «На кухні».

—Ось ми у Мальвіни на кухні. У шухляді стола — ложки, виделки, ножі. На поличках — тарілки, миски, чашки, склянки, глечик. У шафі — каструлі, пательні, горщик, кухоль. На столі — чайник. На гачку висить чистий рушник. Дівчинка приготувала білосніжну скатертину і серветки.

Свою розповідь учитель супроводжує демонстрацією малюнків.

—Як можна назвати одним словом ці предмети?

2.Гра «Так чи не так?»

—Чи запам’ятали ви назви предметів посуду?

—Це склянка?

—Так, це склянка.

—Це глечик?

—Ні, це не глечик. Це миска.

—Що для чого використовують?

—Суп наливають у чашку?

—Ні, суп наливають в тарілку.

—Котлети їдять ложкою?

—Ні, котлети їдять виделкою.

3.Розповіді учнів «У мене на кухні»

—А який посуд є у вас на кухні?

Розповідають 2-3 учнів.

4.Гра «Відгадай словечко»

—Мальвіна завершує приготування до свята і просить вас подати їй:

•пристрій для їжі, що має форму ручки з кількома зубцями (виделка);

•металеву посудину для приготування їжі (каструля);

•глибоку металеву, дерев’яну або глиняну посудину у вигляді широкої чашки для страви (миска);

•пристрій із ручкою, за допомогою якого їдять рідку страву {ложка)',

•велику ложку, якою розливають рідку їжу {черпак) тощо.

5.Гра «Що в чому?»

—Кожен посуд має своє призначення. Що в чому готують або зберігають?

Каша глечик

молоко пательня

сік каструля

яєчня горщик

борщ пляшка

 

—Складіть зі словами словосполучення, речення.

6.Фізкультхвилинка

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Разом будем спочивать.

Взяли дружно руки в боки:

Повороти, два прискоки.

Сіли, встали, потяглись,

Вправо, вліво нахились.

Пострибали, відпочили,

До роботи тихо сіли.

7.Гра «Накрий святковий стіл»

В кімнаті стіл накритий вже,

Для кожного готові:

Стілець, виделка із ножем Й серветка паперова.

—Хто з вас допомагав мамі накривати на стіл?

—Допоможімо й Мальвіні. Який посуд необхідно поставити на стіл? З якого боку покласти виделку, ніж, ложку? Що ще кладуть біля кожної тарілки?

8.Правила поведінки за столом

—Можна сідати за святковий стіл. Ой, що це робить хлопчик? Учитель декламує вірш.

Мама супу із каструлі налила,

Мама ложку вередулі подала.

— Нащо ложка? Забери ти!

Хочу суп з тарілки пити! —

І руками обома Він тарілку підніма.

—Чи правильно робить хлопчик?

—Як необхідно поводитись за столом?

9.Гра «Хвости»

У правій руці тримаю... {ложку, ніж)', у лівій руці тримаю... {виделку)', чай або каву розмішую... {чайною ложечкою)', розмішавши, ложечку кладуть на... {блюдце); ложку, виделку, ніж після завершення обіду кладуть... {на тарілку).

10.Гра «Можна чи не можна»

—Буратіно, друг Мальвіни, хоче знати, що можна, а чого не можна робити за столом.

Діти піднімають сигнальні картки: зелений колір — можна, червоний — не можна.

•Розхитуватися на стільці, коли їси;

•виделку тримати в лівій руці, а ніж — у правій;

•класти лікті на стіл;

•їсти з ножа;

•руками брати їжу зі спільної тарілки;

•помити руки перед тим, як сісти за стіл;

•підпирати щоки руками;

•розмовляти під час їжі;

•не вибирати, брати те, що лежить ближче до тебе,

•подякувати за обід.

11.Опрацювання української народної казки «Лисиця і Журавель»

—Мальвіна хоче розважити гостей і розповісти українську народну казку «Лисиця і Журавель».

Учитель розповідає казку.

—Хто є героями казки?

—Як Лисичка зустрічала Журавля?

—Чим і як частувала?

—Чи сподобалося частування Журавлеві? Чому?

—Як він готувався до званого обіду?

—Чи сподобалося частування Лисиці? Чому?

—Чого навчає казка? Як потрібно зустрічати гостей?

—Який посуд використала Лисичка? А Журавель?

—Чи був цей посуд зручним для них обох?

IV. Підсумок уроку

—Що найбільше сподобалось на уроці?

—Було найцікавішим?

—Які нові слова запам’ятали?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (20.12.2013)
Переглядів: 3973 | Рейтинг: 5.0/1
О. Буцень «На вулиці». В. Струтинський «Сідайте, будь ласка»
Об’ємні вироби із природних матеріалів. Виготовлення виробів із каштанів та ж...
Розповідь Мудрунчика або інформаційні процеси
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ № 25
Конструювання із сірникових коробок. Човник
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]