Відпочинок на морі. Творчий переказ тексту

Урок 12

Відпочинок на морі

Творчий переказ тексту

Мета: вчити логічно оформляти свої думки, викладати їх письмово; правильно будувати речення, дотримуватись послідовності подій; творчо сприймати зміст тексту; розвивати творчу уяву і уміння створити опис моря відповідно до змісту тексту; розвивати уміння образно передавати свої думки.

Обладнання: робочий зошит, малюнки з пейзажем моря (в різні пори доби).

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація чуттєвих уявлень.

1. Бесіда.

- Хто з вас був на морі, пригадає, а хто не був - почує.

- Послухайте запис шуму морського прибою. Закрийте очі і включіть уяву.

(Учні слухають запис шуму морського прибою.)

- Які картини навіяв вам цей запис? Розкажіть в парах. (2-3 учні розповідають.)

- Погляньте на малюнки на дошці. Що на них зображено?

Можливо, якийсь малюнок відображає ваш спогад. Розкажіть.

(2-3 учні розповідають, описуючи малюнки.) НІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Ви пригадали чи уявили свій відпочинок на морі. Сьогодні ми будемо писати переказ, який називається «Відпочинок на морі».

Ви вже вмієте логічно передавати думки, правильно будувати речення, добирати точні слова і образні вирази. Ви навчились складати тексти-описи. Сьогодні ви будете писати творчий переказ. У переказі відсутній опис моря. Вам треба скласти опис моря відповідно до змісту переказу і записати його.

IV. Робота над переказом.

1. Читання вчителем тексту.

Відпочинок на морі

Влітку ми з батьками відпочивали на узбережжі Чорного моря в Криму. Природа краю зачарувала мене своєю пишною і незвичайною красою.

Та найбільше мені запам'яталися прекрасні вечори, дивовижний захід сонця над морем. Ось жовтогаряча куля сонця, як той рум'яний колобок, повільно зникає між морем і небом. Вона фарбує їх у різні кольори. Пропливають різнобарвні хмари на вечірньому небі. Вони схожі на казкових тварин. І хвилі теж переливаються багатьма кольорами. Я милувався морським заходом сонця і мріяв стати художником.

2. Послухайте вірші.

- Що спільного в текстах переказу і віршів? Чим вони відрізняються?

Літній вечір... Гори в млі,

В золоті вершини...

А під ними ллється десь

Пісня України.

Гасне вечір... Сон обняв

Гори і долини...

А між горами літа

Пісня України.

Ніч давно... Заснуло все,

Тільки море плине,

Та щебече понад ним

Пісня України.

- Які б малюнки ти намалював до вірша О. Олеся?

Тиша морська

В час гарячий полудневий

виглядаю у віконце:

ясне небо, ясне море,

ясні хмари, ясне сонце.

Тиша в морі... Ледве-ледве

колихає море хвилі,

не колишуться од вітру

на човнах вітрила білі.

З тихим плескотом на берег

рине хвилечка перлиста;

править хтось малим човенцем,

в'ється стежечка злотиста.

Править хтось малим човенцем,

стиха весла підіймає,

і здається, що з весельця

щире золото спадає.

(Леся Українка)

- Яка пора доби описана в цьому вірші?

- Де відбуваються події?

- Поясніть вислови «хвилечка перлиста», «стежечка злотиста».

Плине білий човник

Плине білий човник, хвилечка колише,

Хвилечка гойдає;

Плине білий човник, вітер ледве дише,

Ледве повіває.

Білії хмаринки, лебедині крила

Угорі гуляють,

Довгою сягою, що зорю покрила,

Місяця сягають.

Місяченько світло, і рожеве, й срібне,

Кида-розсипає,

І ряхтить, і сяє світло теє дрібне,

Як вогонь палає.

(Леся Українка)

- Що спільного у вірші і в тексті переказу?

- У яку пору доби відбувалися події, описані у вірші? (Вночі.)

- Образ якої ночі створено у вірші? (Тихої, місячної.)

- З чим порівнюються хмари, світло місяця? (Лебедині крила, вогонь.)

- Як ви думаєте, де плив човник: на морі чи на річці?

3. Повторне читання тексту вчителем.

4. Бесіда за запитаннями.

- Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту?

- Де пройшов літній відпочинок оповідача?

- Що запам'яталося хлопчику більш за все?

- Як він описав захід сонця?

- Як ви гадаєте, яку картину намалював би хлопчик, якби став художником?

- Перекажіть опис заходу сонця.

5. Робота в зошиті.

- Прочитайте текст, поділіть на абзаци. Доберіть до них заголовки. Запишіть план.

- Прочитайте план. Перекажіть текст.

- Яке речення відноситься до опису моря? Обведіть. (І хвилі переливаються багатьма кольорами.)

- Яким ви уявляєте море в той час, коли заходить сонце?

- Запишіть опорні слова для опису моря під час заходу сонця.

- Якого кольору хвилі в цей час?

- Море спокійне чи штормове?

- Чи бачили ви доріжку від Сонця на морі під час заходу? Якого вона кольору?

6. Орфографічна підготовка до переказу. Робота в зошитах.

- Впишіть пропущені орфограми. Поясніть їх.

Узбере_і, запам_яталися, в_чори, д_вовижний, рум_яний, м_лувався, морс_ким.

- Запишіть власні назви.

- Розкрийте дужки. Поясніть.

(З)батьками, (на)узбережжі, (за)чарувала, (най)більше, (про)пливають.

7. Лексична підготовка.

- Поясніть значення слова «зникати». (Стати непомітним, невидимим.)

- Запишіть синоніми до слів.

- Незвичайні - дивовижні, прекрасні.

- Художник - маляр, пейзажист.

- Зачарувала - привабила.

8. Читання опорних слів до опису моря під час заходу Сонця.

  1. Складання і розповідь опису моря.

Фізкультхвилинка

Раз, два - піднімається гора.

Три, чотири - це крутії гірські схили.

П'ять, шість - це орли дивний танець завели.

Сім, вісім - це смерічки похилилися до річки.

Дев'ять, десять - це вода з водоспаду витіка.

10. Третє читання тексту вчителем.

11. Переказ тексту з описом моря.

Орієнтовний опис моря

Хвилі переливаються багатьма кольорами. Блискуча доріжка на морі проміниться то золотими, то червоними пелюстками. Хвилі стеляться тихо, спокійно, ласкаво, ніби пестять морський берег.

12. Самостійна робота.

Запис тексту з описом моря.

  1. Перевірка написаного, виправлення помилок.

Фізкультхвилинка

Повіяв сильний-сильний вітер,

Нахилив додолу квіти.

Квіти нахиляються,

у росі вмиваються.

Сонечко встало, квіточки підняло.

Гаєм літають бджоли,

все цвіте довкола.

Пташки в вишині літають.

А діти тихенько за парти сідають.

14. Зачитування учнями тексту переказу (2 — 3 учні).

15. Аналіз прослуханих переказів, поради щодо їх удосконалення.

V. Підсумок уроку.

- Чий опис моря вам запам'ятався?

- Як ви гадаєте, чому?

- Хто використав у тексті порівняння?

- Коли опис стає красивим?

- Який висновок ви зробили?

VI. Домашнє завдання.

Знайти вірші - пейзажні описи. Підготувати виразне читання. Вміти переказати вірш як розповідь.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 4988 | Рейтинг: 0.0/0
Вибір друзів. Уміння товаришувати й спілкуватися в класі та сім'ї. Практи...
Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання тран...
Весняні свята. Мамин день
Хай буде сад. Складання і записування підписів під серією малюнків, що можут...
Запитання до природи. Чому підстрибує м'яч?
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]