Краса осіннього парку. Твір на основі власних спостережень

Урок 1

Краса осіннього парку

Твір на основі власних спостережень

Мета: закріплювати уміння добирати синоніми, епітети, порівняння; повторити частини мови; вчити складати план та художній текст за власними спостереженнями; розвивати спостережливість, увагу, фантазію, усне й писемне мовлення; виховувати почуття прекрасного, любов і дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: запис музики П.І. Чайковського «Пори року. Осінь», робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Відгадування загадки.

Мандрує вона гаєм,

Дарунки роздає,

Ось жовтий лист спадає,

І холодніш стає.

(Осінь)

- За якими ознаками ви відгадали пору року?

2. Бесіда.

- Пригадайте якомога більше рослин, які ви побачили в осінньому парку. -Пофантазуйте, про що розповідала берізка (дуб, клен, ялинка, сосонка, горобина...).

- Про що співали пташки?

- На що скаржилася земля? -Поміркуйте, чому зникли комахи.

- Що вас найбільше вразило в осінньому парку?

- Визначте тему нашого уроку.

З. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми будемо складати твір за темою «Краса осіннього парку». Підготуймося.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Проведення гри «Хто більше?».

- Хто за хвилину запише якнайбільше слів, що означають дії осені? (Одягає, звеселяє, походжає, малює, зриває, вплітає, чарує, милує.)

- Поясніть вислів «осінь чарує» (осінь малює, осінь походжає).

2. Робота над тлумаченням слів.

- Поясніть значення слів, добираючи синоніми.

Гай - ліс.

Багряний - густо-червоний, пурпуровий.

Розмаїтий - багатобарвний, кольористий, різнобарвний.

3. Доберіть до поданих дій потрібні слова.

Торкнулася лісу (осінь).

Співають журні пісні (птахи).

Стелить багатобарвну ковдру (осінній ліс).

Жовтіють (берези, липи}.

Вкривається багрянцем (клен).

Обвисає розкішними червоними гронами (горобина).

Розчісує коси берізкам (лагідний вітерець).

Перестукуються (дятли).

4. До поданих іменників доберіть по 2 — 3 найбільш виразних, на вашу думку, прикметників (завдання 3).

Наприклад.

Осінь - чарівна, золота, кольориста.

Вітер - лагідний, легенький, бадьорий, холодний, злий, поривчастий.

Птахи - дзвінкоголосі, перелітні, зимуючі.

Берізки - довгокосі, золотокосі, стрункі, білостанні.

Дерева - різнокольорові, багряні.

5. Придумайте порівняння до поданих слів. Запишіть.

Віти беріз, мов (золоті стрічечки).

Осінь, як (добра чарівниця).

Листочок клена, наче (гаряча червона зірочка).

Листя беріз, мов золоті монети.

Горобина палає, мов вогонь.

6. Орфографічна гімнастика. Пригадайте написання поданих слів. Впишіть пропущені букви.

Віт_рець, л_стівки, ч_рвоніє, з_мля, д_влюсь, ст._жина, дят_л, с_ничка, г_р_бець, зв_селяє, ч_рвоний, кл_нове.

Фізкультхвилинка

Ми - берізки і кленці.

В нас тоненькі стовбурці, (встати)

Ми в стрункі стаєм рядочки,

випрямляєм гілочки! (руки перед собою)

Ледь зіп'явшись з корінців,

Дістаємо промінці, (руки вгору)

Ми стискаєм їх вогонь

в зелені своїх долонь, (стискання кулаків)

Хилять свіжі вітерці

вліво-вправо стовбурці, (нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд

нахиля вперед-назад. (вправи для шиї)

IV. Робота над написанням твору.

1. Повторення структури тексту.

- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка.)

2. Робота в групах. Складання плану розповіді «Краса осіннього парку» на основі власних спостережень.

Орієнтовний план

1. Осінній день. Погода.

2. Мої відчуття.

3. Рослини парку восени.

4. Зустріч із пташками.

5. До зустрічі взимку!

3. Обмірковування тексту твору під музику П.І. Чайковського «Пори року. Осінь».

Складання усної розповіді «Краса осіннього парку».

4. Самостійне написання твору.

5. Самоперевірка.

6. Читання творів у класі (3 — 4 учні). Аналіз текстів.

V. Підсумок уроку.

- Про яку пору року ми говорили на уроці?

- Назвіть пори осені.

- Яку пору осені ви описували у своїх творах?

- Послухайте речення.

Щодня сіє похмуре небо дрібним дощиком, набігає злий вітер, кидається на всі боки, торкає оголені дерева.

- Яка пора осені описана? (Пізня осінь.)

- Який осінній місяць відповідає золотій осені, а який - пізній?

VI. Домашнє завдання.

Складіть три речення про осінні місяці.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 7692 | Рейтинг: 2.0/1
Рослини, їх будова. Практична робота. Вивчення будови рослин
Тема. Казки народів світу. Урок позакласного читання
Смішинки-веселинки. М. Хоросницька «Матусин заповіт», «Дві душі», «Обіцянка»
Екскурсія до водойми (до лісу). Правила поведінки поблизу водойми (у лісі)
Узагальнюючий урок із теми «Рукотворна краса». Колективна робота «Сонячні кві...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]