Декоративне мистецтво. Декоративне перероблення реальної форми польові квіти

Декоративне мистецтво. Декоративне перероблення реальної форми польові квіти

Мета: навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом; закріплювати знання про декоративну композицію, декоративні елементи; розглядати засоби виразності декоративної композиції; навчати спрощувати та декорувати природну форму; ознайомлювати із поняттям «стилізація»; розвивальна: формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості природної форми; розвивати дрібну моторику руки; виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих майстрів і навчальні роботи з методичного фонду, фотографії польових квітів.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Коментар

Декоративна композиція — яскрава, барвиста, дещо казкова композиція. Художник спрощує, стилізує, декоративно переробляє всі елементи, які використовує.

Декоративний елемент — окремі зображення, з яких складається декоративна композиція.

Стилізація зображення — (у декоративно-ужитковому мистецтві) декоративна зміна природної форми згідно з особливостями матеріалу та технікою виконання виробу.

ХІД УРОКУ

I. організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

• Яке мистецтво називають декоративно-ужитковим?

• Як люди використовують твори декоративно-ужиткового мистецтва?

• Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?

Пояснення вчителя

Твори декоративно-ужиткового мистецтва призначені для прикрашання: архітектурних споруд, одягу, меблів, предметів побуту, житла. А що краще підійде для прикрашання, ніж квіти? Ось про те, як художники використовують квіти під час створення декоративних композицій, ми сьогодні й поговоримо.

Декоративні елементи для своїх композицій художники зазвичай знаходять у природі.

Це можуть бути квіти, листя, плоди, птахи,тварини.

Для того щоб перетворити звичайну квітку на декоративний елемент, потрібно багато попрацювати та звільнити її форму від усього зайвого, випадкового.

Спочатку з багатьох однакових квіточок необхідно відібрати найкращі (як кажуть художники: найхарактерніші).

У цих квітів не має бути пошкоджень або якихось інших вад. М. Врубель «Польові квіти» (1884)

Схеми декорування природної форми

(Для пояснення вчитель може обрати будь-який природний елемент на власний розсуд).

Якщо порівняти декілька колосків жита, ми побачимо в кожному з них одні й ті самі елементи: тонке стебло, вузьке довге листя, округлі видовжені зернятка, що чергуються в колоссі та вкриті лусочками з тонкими довгими вусиками. Однойменні елементи колосків дуже схожі за форму, майже однакові. Але кожна рослина має й свої особливості: в однієї довга тонка стеблина, в іншої товста й коротка; в однієї листя правильне, м’яко вигнуте, в іншої — неправильне, пошкоджене, вкрите цяточками; довге колосся з великими зернятками й коротке, дрібненьке. Для основи декоративного малюнка нам потрібно відібрати ті рослини, що найвиразніше демонструють усі ознаки свого виду (це означає, що подивившись на неї, ми з першого погляду могли б зрозуміти — це жито).

У декоративно-ужитковому мистецтві дуже багато різних технік виконання.

Пригадайте, з якими з них ми вже ознайомлені.

(Учні пригадують техніки з курсу 3-го класу: вишивання, різьблення, плетення, ткацтво.)

Погодьтеся, було б недоречним виплітати, вирізувати, вишивати рослину завжди такою, якою вона є в природі. Тому художники в процесі декорування звільняють природну форму від усього зайвого, несуттєвого, такого, що не можна передати в обраній техніці, або додають деталі, що допоможуть пов’язати малюнок із предметом, який декорується. Таку зміну природної форми художники називають стилізацією.

(Учитель має продемонструвати учням, як стилізується одна й та сама рослина в різних техніках декоративно-ужиткового мистецтва. Учитель пропонує учням роздивитися малюнки та визначити, в який саме спосіб спрощені та декоровані природні форми.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Слово вчителя

Подорожуючи влітку, ви бачили безліч найрізноманітніших квітів і трав. Скромні й непомітні на польовій дорозі, вони постають коштовними прикрасами на малюнках художників.

(Учитель пропонує учням уважно роздивитися зображення польових квітів на фотографіях та репродукціях картин. Пропонує описати квіти за такою схемою: форма, будова, розмір, колір.)

Творче завдання

Слово вчителя

Намалюйте букет польових квітів у техніці декоративного малюнка. Стилізуйте природну форму кожної квітки, спробуйте зробити її виразнішою та декоративнішою.

За бажанням прикрасьте квіти візерунком із різноманітних смужечок та кружечків.

(Учитель нагадує учням правила покрокового малювання від простого до складного. На малюнку має бути зображено декілька квіток, поєднаних у букеті.)

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель допомагає учням проаналізувати правильність виконання стилізування природної форми та декоративної композиції, надає індивідуальну допомогу.

V. підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Під керівництвом учителя учні аналізують виконані роботи анонімно. Щодо кожної роботи слід зазначити, що зроблено правильно, а в чому припущено помилок. Наприкінці за стилем робіт клас намагається визначити, до якого виду декоративно-ужиткового мистецтва можна віднести кожний із малюнків.

Коментар

Під час уроку учні мають засвоїти особливості малювання в техніці декоративного малюнка; вміти спрощувати та декорувати природну форму; демонструвати початкові навички створення декоративної композиції.

VІ. домашнє завдання

Удома учні мають скласти усну розповідь про польові квіти. Це може бути опис, оповідь або казка за вибором учнів. У тексті обов’язково мають бути використані «кольорові описання» (наприклад: «тьмяне сіре небо», «яскраві рожеві пелюстки» та ін.)

Якщо рівень засвоєння матеріалу дозволяє, вчитель може запропонувати учням виконати вдома декоративний малюнок для виконання вишивки, різьблення, плетіння тощо.

Категорія: Образотворче мистецтво | Додав: SYLER (29.11.2014)
Переглядів: 1881 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 7
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ...
Мистецтво оригамі
Зустріч із дитячими журналами. Урок позакласного читання
Плетіння. Спосіб плетіння «косичкою». Створення виробів з плетіння
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]