Природні угруповання рідного краю: ліс, луки, поле, водойма. Живі організми природних угруповань. Взаємозв'язки між ними

Тема: Природні угруповання рідного краю: ліс, луки, поле, водойма. Живі організми природних угруповань. Взаємозв'язки між ними. Екскурсія до Лісопарку

Мета: знайомити дітей із природними угрупованнями рідного краю; вчити вести спостереження за живою і неживою природою у лісі; розрізняти види дерев, кущів, трав'янистих рослин; встановлювати взаємозв'язки у природі; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиці, малюнки дерев і кущів.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Колективна робота.

Повторення правил поведінки у лісі.

1. Не зривай листя з дерев!

2. Не ламай гілки!

3. Не губи квітів!

4. Не здіймай шуму!

5. Не зачіпай гнізд!

6. Не залишай сміття!

7. Не витоптуй ґрунт!

8. Не руйнуй мурашника!

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя з елементами бесіди.

Харківська область лежить у двох природно-кліматичних зонах — лісостеповій і степовій. Річки області переважно невеликі (їх усього близько 200). Головна річка — Сіверський Донець — тече протягом 370 км. До нього впадають Оскіл, Уди, Лопань, Харків, Мжа. В області близько 100 озер.

Найкрупніші — Лиман, Чайка, Світличне, Коми-шувате. Створено 2 водосховища — Печенізьке і Червонооскол ьське.

— Хто з вас побував на водоймах у Харківській області?

Зелена зона Харкова — Люботинське, Бабаївське, Рокитненське, Мереф’янське, Васищевське, Водо-лазьке лісництва та інші.

Найбільше господарство степової зони Харківщини — Куп’янський лісгоспзаг.

— Розкажіть, як змінилася погода порівняно із зимою? Які зміни відбулися у неживій і живій природі?

III. Сприйняття і засвоєння матеріалу

Учитель. Ви повинні з’ясувати, до якого лісу ми потрапили: хвойного, листяного чи мішаного. Визначити, які рослини складають флору цього лісу. Поспостерігати за птахами, комахами, звірами.

Слово вчителя з елементами бесіди.

— Які дерева ви бачите?

— За якими ознаками ви здогадалися, що це ялина, сосна, дуб, модрина і клен?

— Який висновок можна зробити про тип цього лісу? Так, це мішаний ліс.

Переважаюча порода — це дуб звичайний. Вік багатьох дерев перевищив 100 років. Це і клени, і липи, і тополі, і ясени; берези, горобина, ліщина.

— Ми спостерігали за деревами. Які ще види рослин ви знаєте? Які ж кущі можна знайти в Лісопарку? Сокольниках? (Калина, бузок, глід, терен).

— Які трав’янисті рослини? (Мати-й-мачуха, медунка, первоцвіт, проліски).

Лісопарк — це природне угруповання, на відміну від парку Сокольники.

— Послухайте уважно! Спів яких птахів ви чуєте?

— Від чого залежить життя птахів? (Пригадати способи живлення лісових птахів).

— Де можна побачити комах?

— Які ще представники фауни живуть у лісах? Чому?

— Встановіть зв’язок між ялиною, шишкарем, білкою.

— Чому мурахи — санітари лісу?

IV. Підбиття підсумків уроку Бесіда.

— У якому лісі ми сьогодні побували?

— Чому це мішаний ліс?

— Які рослини ростуть у ньому?

— Які водяться тварини?

V. Домашнє завдання

1. Підготувати розповідь за матеріалами екскурсії.

2. Підготувати повідомлення про живі організми природних угруповань Харківщини.

Вести спостереження за природою.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (29.01.2015)
Переглядів: 2204 | Рейтинг: 0.0/0
Стібки і шви. ручні стібки. Шов «уперед голку» та його застосування
Дикі та свійські тварини
Цирк! Цирк! Цирк! Складання розповіді за серією малюнків
Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність
З Елзіком по планеті
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]