Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами. (Вправи 218 - 223.)

Тема: Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами. (Вправи 218 - 223.)

Мета: Узагальнити знання учнів про речення. Закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами. Розвивати навички інтонаційного читання окличних речень.

Обладнання: Тлумачний словник української мови.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 217.)

— Про що розповідається у тексті домашньої вправи? (Про ліс.)

— Який це тип тексту? (Розповідь з елементами опису.)

— Прочитайте текст, називаючи вставлені закінчення прикметників.

— Прочитайте, які спільнокореневі слова ви дібрали до слів затих, життя. Назвіть корені кожного ряду спільнокореневих слів.

III. Самостійна робота на повторення вивченого про префікс.

Джерельце

Уночі над степом прошуміла злива.

Гомінке джерельце

в балці замулила.

Ми взяли лопату,

шлях йому звільнили,

ще й малу вербичку поруч посадили.

Виростай, вербичко, буйною, рясною.

Задзвени, джерельце, бистрою рікою.

(А. Качан)

— Прочитайте вірш, дотримуючись правильної інтонації, пауз.

— Випишіть з тексту слова з префіксами. Префікси виділіть.

— Розкажіть про джерело, якщо бачили у лісі чи біля річки.

IV. Виконання вправ на розрізнення речень, різних за метою висловлювання та інтонацією.

1. Диктант-інформація. (На матеріалі вправи 218.)

— Чи подобається вам це правило? Якщо так, то чому?

— Чи хотіли б запозичити таке правило для себе? Чим воно може допомогти?

2. Вправляння в інтонаційному читанні речень, різних за метою висловлювання. (За вправою 219.)

— Прочитайте текст спочатку мовчки, а потім — уголос, але з відповідною інтонацією.

— Знайдіть серед речень розповідні, питальні та спонукальні.

— Яке із цих речень є окличним? Доведіть це своєю інтонацією.

— Прочитайте запитання цікавого хлопчика; здивованого; доброго хлопчика.

3. Каліграфічна хвилинка.

Н Н Н няй няй зай айц ем ем ешся ешся

Не ганяйся за зайцем — утомишся, не грайся з вогнем — обпечешся.

— Прочитайте приказку з відповідною інтонацією.

— Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, неокличне.)

— Чого навчає ця приказка?

Фізкультхвилинка.

4. Вправа-дослідження. (За вправою 220.) Прочитайте уважно всі висловлювання.

— Які із висловлювань є реченнями? Доведіть.

— Це речення, бо висловлюють закінчену думку.

— Закінчіть висловлювання, які не є реченнями.

— Запишіть ці речення так, щоб вийшла зв'язна розповідь. Поставте розділові знаки. Доберіть заголовок.

5. Розподільне списування. (За вправою 221.)

а) Повторення про однорідні речення у завданні 1 вправи 221.

б) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів. Баришник — перекупник.

Гармонія — тут: музичний інструмент. Захряс: заповнився вщерть.

в) Розподільне списування дієслів за дієвідмінами.

І дієвідміна ІІ дієвідміна

дихає курить

лається говорить

мукає кричить

ірже крутиться

позіхає

кувікає

пахне

кудкудакає

грає

п'є

лускає

— Назвіть серед записаних:

а) слово, у якому найменше звуків (п'є);

б) слово, у якому тільки один склад (п'є);

в) слова, в яких звуків менше, ніж букв (курить, говорить, кричить).

6. Вчимося редагувати. (За вправою 222.)

а) Читання речень, розпізнавання помилок у вживанні однорідних членів речення.

б) Списування речень за зразком.

Зразок. З вирію повернулися птахи: ластівки, лелеки, солов 7 / шпаки.

7. Тренувальний диктант.

Весна

З початком весни пробуджуються ведмеді, борсуки, їжаки. Змінюється колір шерсті в зайців і білок. Густа, пухнаста зимова шерсть навесні у звірів стає рідшою.

Наприкінці зими і на початку весни у звірів народжуються малята. Дорослі звірі оберігають їх, вчать добувати їжу. Птахам потрібна допомога цілий рік.

Навесні у корів, свиней, овець, коней народжуються малята. Як тільки зазеленіє трава, дорослих тварин переганяють на пасовища. Качок, гусей випускають на ставки. Сонце і свіже повітря корисне тваринам.

«Журавлика»)

— Підкресліть у тексті головні однорідні члени речення, виражені іменниками.

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 223.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (18.09.2015)
Переглядів: 1754 | Рейтинг: 0.0/0
С. Жупанин «Грайте, грайте голосніше...». В. Гринько, А. Камінчук, Д. Чередни...
П. Тичина «Де не глянь — колоски». Т. Коломієць «Хліб»
Українські дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику». Дитя...
Олександр Олесь «Два хлопчики». М. Рильський «Річка». Підсумок із теми
Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]