Вправи на визначення головної думки тексту. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Усне переказування змісту тексту

Тема: Вправи на визначення головної думки тексту. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Усне переказування змісту тексту. Добір заголовків. Порядок розбору слів за будовою. (Вправи 200 — 208.)

Мета: Закріпити вміння визначити головну думку тексту. Повторити порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова, розбору слова за будовою. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: Схема звуко-буквеного аналізу слова, орфографічні словники.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— Що таке текст?

— Назвіть основні ознаки тексту.

— Які типи текстів ви знаєте?

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 199.)

— Прочитайте виписаний уривок.

— Це розповідь, опис чи міркування? Доведіть.

— Чим вразив вас цей уривок?

— Прочитайте підкреслені іменники з прикметниками, назвіть їх число.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Списування з граматичним завданням. (За вправою 200.)

а) Читання тексту, словникова робота.

— Який це тип тексту? (Розповідь.)

— Яка його основна думка? (Кожна мова по-своєму прекрасна, а рідна мова — наймилозвучніша.)

б) Коментоване списування тексту «Рідна мова».

— Підкресліть слова з буквами я, ю, є, ї. Поясніть їх звукове значення.

— Зробіть звуко-буквений аналіз слів самоцвіт, вміння. (Додаток 6.)

Самоцвіт — [самоц'в'іт] Вміння — [вм'ін':а]

2. Колективне виконання вправи 201.

— Прочитайте виразно вірш. Визначте його основну думку. (Добро творити можна скрізь і всюди.)

— Які речення за метою висловлювання переважають у тексті? ( Спонукальні.)

— Назвіть звуки і букви у виділених словах.

 

— Спишіть вірш. У словах останнього речення позначте наголос.

3. Робота з орфографічним словником. (За вправою 202.)

4. Робота над текстом. (За вправою 203.)

а) Прочитайте текст, назвіть незрозумілі слова.

— Які почуття викликає зміст цього оповідання?

Перекажіть текст, виражаючи інтонацією свої почуття і ставлення до змісту тексту.

б) Робота з орфографічним словником. (Завдання 2.)

— Перевірте за словником наголос у виділених словах.

Жайворонок, стрімголов, добридень, безтурботно.

в) Виписування слів, які є формами одного й того самого слова, позначення в них закінчення.

Фізкультхвилинка.

5. Розбір слів за будовою. (За вправою 204.)

— Складіть коротку «квіткову» розповідь, використовуючи подані слова.

6. Самостійна робота. (За вправою 205.)

7. Розвиток зв'язного мовлення. (За вправою 206.) а) Читання тексту, словникова робота.

б) Висловлення почуттів від прочитаного тексту.

— Який це тип тексту? (Розповідь з елементами опису.) Підберіть заголовок до тексту.

в) Стислий переказ тексту.

г) Розбір виділених слів за будовою.

8. Коментоване списування. (За вправою 207.)

а) Читання тексту, словникова робота.

— Який це текст — художній, чи науково-популярний? (Науково-популярний.)

б) Коментоване списування з поясненням усіх орфограм.

в) Добір споріднених слів.

Спека — пекучого, спекотно, пекти, запечений. День — щоденно, днювати, денний.

г) Тренувальне аудіювання за текстом «Найбільша пустеля».

Тестові завдання

1. Сахара — це... а) найбільше місто;

 б) найбільша гора;

 г) найбільша пустеля.

2. Тушканчик ховається в норі від... а) звірів;

 б) дощу;

 в) спеки.

3. Пустельний їжак виходить з нори. а) влітку;

 б) в дощову погоду;

 в) вночі.

4. Верблюда від спеки захищає... а) тінь;

 б) ніч;

 в) вовняна шуба.

IV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 208. Під час виконання домашнього завдання користуйтесь орфографічним словником.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (16.09.2015)
Переглядів: 2296 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 20
Значення природи для життя людини
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Урок-повторення. У комп’ютерному класі
Практична робота: розучування ігор, які сприяють весе­лому настрою
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]