Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах. (Вправи 187 - 195.)

Тема: Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах. (Вправи 187 - 195.)

Мета: Вдосконалювати вміння розпізнавати прислівники в усному і писемному мовленні. Розкрити роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах. Формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах і визначати їх роль.

Обладнання: Орфографічні словники, словники синонімів української мови, індивідуальні картки.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 186.)

— Прочитайте речення з однорідними членами, вираженими прислівниками.

— Поясніть розділові знаки при однорідних членах речення.

2. Робота з індивідуальними картками (4 — 5 учнів).

1. Запиши речення, вибравши в дужках потрібний прислівник.

(Повільно, спокійно) сходило сонце і світло (похмуро, щедро) осяяло землю, що прокидалася. По небу (легко, тяжко) пливли невеликі хмари. Старий ліс (глухо, таємниче) шумів. Могутні ялини і сосни стояли (мовчазно, величаво). Берізки (завзято, радісно) шелестіли листочками.

2. Підкресли прислівники разом з дієсловами, з якими вони пов'язані в реченні.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Робота над текстом. (За вправою 187.)

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

чимчикувати — йти кривулякою — дорогою наскипидарює — наповнює

— Який це текст — художній чи науковий? Доведіть свою думку. (Художній.)

б) Добір заголовка до тексту.

в) Списування тексту з визначенням у ньому прислівників і їх ролі в тексті.

г) Робота зі словником синонімів української мови.

— Підберіть синоніми до прислівників:

інколи — іноді, часом, зрідка, час від часу, деколи, вряди-годи, порою.

приємно — прихильно, приязно, люб'язно, мило, втішно.

— Як називають прислівники ліворуч — праворуч?

2. Вибіркове списування з граматичним завданням. (За вправою 188.)

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

— Доведіть, що текст є науково-популярним.

— Назвіть вжиті у тексті прислівники.

(Дружно, назустріч, навздогін, завзято, завжди, влітку, взимку.)

б) Виписування з тексту словосполучень дієслово + прислівник (за зразком).

Рушає (коли?) завжди

3. Творче списування з добором потрібних прислівників. (За вправою 189.)

а) — Спишіть речення, добираючи влучні прислівники з довідки.

— Якими однорідними членами доповнили речення?

б) Розвиток зв'язного мовлення (за завданням 3).

— Спробуйте усно скласти висловлювання за поданим початком.

Під час розмови не можна

— На що наштовхують слова «не можна»?

Під час розмови не можна бездумно і абияк добирати слова, ...

4. Розгадування ребусів. (За вправою 190)

а) Розгадування ребусів.

Назад.

Попереду.

Ліворуч.

Праворуч.

— До якої частини мови належать слова-відгадки? Доведіть. (До прислівників.)

б) Розмірковування про використання відгаданих прислівників — у художньому чи науковому тексті? (Художньому.)

5. Самостійна робота (диференційовано).

Для учнів з високим рівнем знань — вправа 190 (завдання 3).

Для учнів з нижчим рівнем сприймання — вправа 191 (завдання 2).

6. Колективне виконання вправи 192.

7. Робота з орфографічним словником. (Перевірка за словником правопису прислівників спереду, ззаду.)

Фізкультхвилинка.

8. Розвиток зв'язного мовлення. (За вправою 193.)

а) Усне складання розповіді про те, як треба поводитись в гостях. (На допомогу «Пам'ятка гостеві», «Пам'ятка господареві» — записати на дошці.)

Пам'ятка господареві

Будьте привітними господарями — доброзичливо зустріньте гостя, допоможіть йому роздягнутися, запросіть в кращу кімнату, спробуйте розважити.

Будьте уважними господарями — знайдіть час поговорити з усіма гостями, більше уваги приділіть сором'язливій людині та тому, хто в гостях у вас уперше.

Будьте тактовними господарями — не звертайте уваги на помилки гостя, не говоріть на неприємні для нього теми.

Будьте вихованими господарями — незважаючи ні на що, не показуйте гостям свого незадоволення чи поганого настрою.

Будьте щедрими господарями — не жалкуйте часу, зусиль на те, щоб гарно прийняти гостей, зі смаком сервіруйте (накрийте) стіл.

Пам'ятка гостеві

Як поводитися під час їди:

сидіти треба, злегка нахилившись уперед і на всьому стільці, а не на його краєчку;

розмовляти з сусідом праворуч, не повертаючись спиною до того, хто сидить ліворуч;

сидіти треба прямо, під час розмови повертати тільки голову;

ноги перед собою не витягувати, а тримати біля стільця;

на столі можуть бути лише кисті рук, аж ніяк не лікті;

жувати треба з закритим ротом, не плямкати;

з повним ротом не розмовляти; розмовляючи, не треба «жувати жуйку» — нудно й настирливо повторювати те саме;

намагатися, щоб тарілка була якомога менше забруднена — хрящики, кісточки покласти на край тарілки;

класти на тарілку стільки, скільки зможете з'їсти.

 

б) Запис прислівників, вжитих у розповіді. Розбір цих прислівників за будовою.

9. Розгадування ребусів. (За вправою 194.)

а) Розгадування ребусів. Відгадки: Восени. Влітку. Взимку.

б) Спроби складання ребуса, відгадкою до якого було б слово навесні.

в) Складання тексту з використання усіх слів-розгадок ребусів. Підбір заголовка.

IV. Підсумок уроку.

Зіграти хочеться мені з тобою, друже, в «так» чи «ні». Тобі питання задаю, готуй же відповідь свою. Відгадай, коли мастак

НІ чи ТАК?

— Прислівник — це незмінна частина мови. (Так.)

— Прислівники в реченні виступають головними членами речення. (Ні.)

— Прислівники в тексті найчастіше зв'язані з дієсловами. (Так.)

— Різні форми прислівників утворюються за допомогою зміни їх закінчень. (Ні.)

— Слова вчора, сьогодні, завтра — це прислівники-синоніми. (Ні.)

— Прислівники у художніх текстах надають текстові більшої емоційності і виразності. (Так.)

— Прислівники у наукових текстах надають текстові більшої образності. (Ні.)

— Чи вживаються прислівники в наукових текстах? (Так.)

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 195, с. 100 — завдання для повторення.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (14.09.2015)
Переглядів: 2608 | Рейтинг: 0.0/0
У царстві букв і звуків
Об’ємні вироби з природного матеріалу. Виготовлення із природних форм фігурок...
Обговорення можливостей і демонстрація режимів роботи комп’ютера. Складові ча...
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
Тарас Шевченко. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]