Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів. (Вправи 177-181.)

Тема: Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів. (Вправи 177-181.)

Мета: Ознайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті. Виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах.

Обладнання: Прислів'я, загадки, тлумачний словник.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 176.)

— Зачитайте дібрані до фразеологізмів прислівники-синоніми.

— Які із фразеологізмів викликали труднощі у доборі синонімів?

III. Актуалізація опорних знань учнів.

— З'єднайте синонімічні вислови з відповідними синонімами. (Завдання завчасно записані на дошці.)

Прийде, як рак свисне. повільно

Працює, як віл у ярмі. ніколи

Знає, як свої п'ять пальців добре

На дворі, хоч в око стрель. мало

Дав, як кіт наплакав. багато

Працює, як сонна муха. дуже темно

Не бачити, як своїх вух. невідомо коли

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Творча вправа з елементами дослідження. (За вправою 177.)

а) Читання вірша, з'ясування значень невідомих слів.

— Назвіть прислівники, вжиті у вірші Д. Білоуса «Українські прикмети». (Сьогодні, завтра, знаменно, наперед, достеменно, зроду, незабаром, невдовзі.)

— З якою метою вжито прислівники? (З метою уточнення.)

— Які з названих прислівників є словами з протилежним значенням?

— Як називають такі прислівники? (Антонімами.)

— Назвіть прислівники-синоніми у двох останніх строфах. (Незабаром, невдовзі.)

б) Виконання письмового завдання вправи.

— Визначте, до якої частини мови належать слова ясний, гострий, рівний. (До прикметників.)

— Утворіть від цих прикметників прислівники, а до утворених прислівників доберіть антоніми.

Ясний — ясно — темно. Гострий — гостро — тупо. Рівний — рівно — криво.

2. Робота в парах. (За вправою 178.)

а) Відновлення і записування розділених прислів'їв.

б) Відшукування і підкреслення прислівників-антонімів.

— З якою метою вжито прислівники у прислів'ях?

3. Каліграфічна хвилинка.

А А А ай го ор лиць горілиць

Останні айстри горілиць зайшлися болем.

(Л. Костенко)

— Як ви розумієте зміст речення?

— Визначте граматичну основу речення.

— Поясніть значення слова горілиць, словосполучення зайшлися болем.

Горілиць — догори обличчям, навзнак.

Зайшлися болем — відмирають, бо осінь, і вони останні.

— Назвіть звуки у слові останні. ( о, с, т, а, н, і.)

— Назвіть частини мови у реченні.

— Підберіть антоніми до прислівника горілиць. (Ниць.) Ниць — обличчям вниз; долілиць, протилежне горілиць.

Фізкультхвилинка.

4. Творча вправа. (За вправою 179.)

— Спишіть речення, використовуючи прислівники з довідки.

5. Самодиктант-загадка. (Текст записаний на дошці.)

а) Робота над віршем-загадкою.

— Прочитайте і відгадайте загадку.

Зранку, вдень і ввечері

я облітаю ліс уздовж і вшир.

Занесу своє яєчко

у чуже гніздечко,

легко всівшись на суку,

я роки лічу: ку-ку.

(М. Романченко)

— Розкажіть, що ви знаєте про зозулю.

— Назвіть всі прислівники, використані в тексті.

— Які серед прислівників є антонімами? (Зранку — ввечері, уздовж — вшир.)

— До яких прислівників можна дібрати антоніми? (Вдень — вночі, легко — важко.)

б) Заучування вірша напам'ять.

в) Самодиктант з наступною самоперевіркою.

6. Робота з кросвордом. (За вправою 180.)

а) Розгадування кросворда.

Мало — багато. Раніше — пізніше. Всерйоз — жартома. Дешево — дорого. Уночі — удень. Швидко — повільно. Влітку — взимку.

б) Складання і запис речень з двома парами прислівників-антонімів (на вибір).

7. Творчий словниковий диктант.

— До названих прислівників доберіть і запишіть тільки антоніми. Високо, широко, назад, праворуч, далеко, вдень, тихо, багато, швидко, прямо, глибоко, вгорі, вперше.

V. Підсумок уроку.

— Яка частина мови називається прислівником?

— Як називають прислівники, протилежні за значенням? (Антоніми.)

— Впізнайте прислівники в усмішці.

Не відкладай

— Ніколи не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні, — сказала мама синові.

— Добре, мамочко, — весело відповів хлопчик і побіг до сусідньої кімнати.

— Що ти збираєшся робити?

— Хочу з'їсти завтрашню порцію халви.

— Назвіть серед прислівників антоніми. (Сьогодні — завтра.)

— Підберіть антонім до прислівника легко. (Важко.)

— Чи погоджуєтесь ви з рішенням і діями хлопчика? Чому?

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 181.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (13.09.2015)
Переглядів: 1746 | Рейтинг: 0.0/0
Таблиці додавання й віднімання чисел 4 і 5. Нумерація чисел у межах 20. Задач...
А. М'ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання»
Розмітка за зразком, клітинками та лінійкою
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 14
Згинання та складання паперу. Виготовлення іграшки складанням. Декоративна кв...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]