Змінювання дієслів за числами. (Вправи 95—98.)

Тема: Змінювання дієслів за числами. (Вправи 95—98.)

Мета: Виробляти в учнів вміння визначати число дієслова і змінювати дієслова за числами. Вдосконалювати навички роботи з текстом.

Обладнання: Таблиця часів дієслова.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— Яка частина мови називається дієсловом?

— Як називається початкова форма дієслова? Наведіть приклади.

— Як змінюються дієслова?

— Які часи може мати дієслово?

— На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?

— Дієслово в неозначеній формі змініть за часами. (Усно.) Малювати — малював, малює, малюватиме (буде малювати).

Бігти — Сумувати — Формувати — Радіти —

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 94.)

— З якої казки взято цей уривок? (Л. Українка «Біда навчить».)

— Про що в ній розповідається?

— Яка головна думка цієї казки?

— Зачитайте окремо дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу.

— Поясніть пропущені розділові знаки у виділених реченнях

3. Творчий диктант з фронтальною перевіркою.

— Дієслова в неозначеній формі змініть і запишіть: в минулому часі — 1-й ряд, в теперішньому часі — 2-й ряд, в майбутньому часі — 3-й ряд.

Збирати, ходити, горювати, розливати, радіти, балакати, працювати, складати, літати, смішити, плавати.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.

— Що означає, або що випливає з такого питання:

«Як змінюються дієслова за числами?» (Це означає, що дієслова таки змінюються за числами).

— Які є числа як граматична ознака? (Однина і множина).

Висновок. Якщо дієслова змінюються за числами, значить — вони

можуть вживатись в однині і множині.

— Давайте переконаємось у цьому.

2. Вибіркове коментоване списування. (За вправою 95.)

а) Читання тексту, словникова робота.

Марево — 1. Оптичне явище а атмосфері, яке полягає в тому,

що невидимі предмети, які знаходяться за горизонтом, відбиваються в переломленій формі в повітрі, міраж.

Переносне зн. 2. Привиди, примари, уявне видіння.

3. Миготливий шар теплого повітря біля поверхні землі (особливо в спеку).

б) Виписування з кожного речення головних членів речення за зразком:

Краєчок (що зробив?) сховався.

в) Визначення числа кожної пари головних членів.

3. Робота над правилом (с. 52) з використанням таблиці часів дієслова.

4. Вибіркове списування. (За вправою 96.)

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

б) Добір заголовка до тексту.

в) Визначення речень з однорідними присудками і записування їх у зошит. (Чайки знімались з одиноких берегових скель, припадали грудьми до хвиль і плакали над морем. Море стемніло, змінилось. Дрібні хвилі зливались докупи і непомітно підкрадались до берега, падали на пісок і розбивались на білу піну.)

г) Визначення числа дієслів у записаних реченнях.

— Поміркуйте, який це текст. Розповідь, опис чи міркування?

5. Робота з текстом. (За вправою 97.)

— Прочитайте кінцівку казки і назвіть невідомі слова.

— Якщо б це була ваша казка, про що ви написали б в зачині та основній частині?

— Який заголовок був би у казки?

— Знайдіть у наведеному тексті однорідні присудки, виражені дієсловами.

(...Сіло пташеня матері на спину, вчепилося ніжками й дзьобиком за пір 'я. Полетіла мати, принесла своє дитя у гніздо й питає:

— Будеш тепер з гнізда виглядати?

— Не буду, — сказало радісне пташеня й підняло голівку, щоб виглянути з гнізда).

— Чому у цьому тексті дієслова вжито в однині? (Вони означають дію одного предмета).

IV. Підсумок уроку.

— Яку частину мови ви тепер вивчаєте?

— Які граматичні характеристики дієслова вже знаєте?

— Які знаєте часи дієслів?

— В якому числі може вживатись дієслово?

— Як називається початкова форма дієслова і на які питання відповідає?

Усмішки

1. Впізнайте дієслово, вжите у множині.

Який час...

— Я миюся, Ти миєшся...

Який це час, Федоте?

— Ну, раз ми з вами миємось — виходить, що субота.

(В. Слюсар)

— Чи правильно відповів Федот? Доведіть.

2. Впізнайте дієслова, вжиті в однині.

— Який це час: я бігаю, ти бігаєш, він бігає, вони бігають?

— Велика перерва.

— Чи погоджуєтесь з відповіддю учня? Чому?

4. Вчитель: — Який буде минулий час від дієслова «прокидатися «?

Учень: — Спати!

— Чи правильно відповів учень? Доведіть.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

С.52, правило, вправа 98.

— Оголошується конкурс на кращий твір-фантазію «Якби птахи і звірі вміли говорити».

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (04.09.2015)
Переглядів: 2083 | Рейтинг: 0.0/0
Шестиногі сусіди. Добирання заголовка до тексту
Що можна робити з інформацією
Узагальнюючий урок із теми «Рукотворна краса». Колективна робота «Сонячні кві...
Безпека на відпочинку
Російська народна казка «Лисичка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]