Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу

Тема: Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу

Мета: актуалізувати знання дітей про державні символи України, поглибити знання про мову як святиню українського народу і найважливіший засіб спілкування: виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе й бережливе ставлення до мови; спонукати дітей до вивчення мови; розвивати індивідуальне мовлення кожного учня.

Обладнання: плакати «Гімн України», «Герб України», «Прапор України», аудіозапис Гімну, щоденники читача.

ХІД УРОКУ

I. Вступне слово вчителя

Вчитель вітає учнів з початком навчального року, висловлює задоволення з приводу того, що всі зібралися у класі, добре відпочили влітку.

Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько —

Тільки камінь має.

(С. Воробкевич)

II. Ознайомлення з підручником «Рідна мова» (М. С. Вашуленка,

С. Т. Дубовик, О. І. Мельничайко, Л. В. Скуратівського)

1. Дослідницька робота (проводиться з опорою на текст «Читанки»

«З чого складається книга»)

— Про що може розповісти обкладинка (форзац, титульна сторінка)?

— А для чого потрібен зміст?

2. Робота з текстом Гімну

1) Бесіда.

— Зверніть увагу, що надруковано на сторінці 3.

— А що таке Гімн?

— Які ще символи держави ви знаєте?

— Зверніть увагу на плакати. Розкажіть про Прапор і Герб України.

— Прочитайте прізвища авторів Гімну України.

2) Читання Гімну вчителем.

— Чи зустрілись вам слова, значення яких ви не розумієте?

— Спробуйте пояснити їх значення шляхом добору синонімів.

3) Повторення правил поведінки під час слухання Гімну.

4) Слухання Гімну (аудіозапис).

— Які почуття охопили вас?

III. Мотивація навчання

— Прочитайте прізвища авторів підручника. Які з них вам добре знайомі? Де ми з ними зустрічались?

— Як ви вважаєте, чому такі серйозні науковці доклали зусиль до укладання підручнику для 4 класу? Про що це може свідчити?

— Тож давайте з вами продовжимо вивчати, пізнавати рідну мову, збагачувати своє мовлення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективне усне виконання вправи 2

— Про які види мовлення йдеться?

— Чим відрізняється усне мовлення від писемного?

— Які засоби виразності використовуються у мовленні?

— Підготуйте стислий переказ ексту.

(Вислухати декількох учнів.)

2. Розвиток мовлення (за вправою 3)

— Прочитайте текст вправи ланцюжком.

— Знайдіть спільнокореневі слова, вжиті в тексті. (Мова — мовлення)

— Чим різняться ці слова? (Мова — це всі слова, які тільки існують у мові; мовлення — наш особистий запас слів, яким ми вільно володіємо.)

— Яке поняття ширше?

— Чи можна вважати освіченою й культурною людину, якщо запас її слів обмежений?

— Тому давайте вдосконалювати своє мовлення, і для цього вико-наємо завдання 3 (2).

3. Робота із «Щоденниками читача»

Діти, спираючись на власні записи, розповідають про прочитані влітку книжки, діляться враженнями, заохочуючи товаришів до читання.

4. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

V. Підсумок уроку

— Що нового ви дізнались сьогодні?

— У чому різниця між мовою та мовленням?

— Чому мову називають живою скарбницею історії народу?

VI. Домашнє завдання

Вправа 5.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (08.06.2015)
Переглядів: 1922 | Рейтинг: 0.0/0
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Загадка — цікава розумова задача. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?»
Догляд за одягом та взуттям. Послідовність дій під час зав’язування шнурків н...
Елементарне поняття про будову людської фігури, її складових частин. Практичн...
Ліплення. композиція «Будиночок равлика»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]