М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі»

Тема: М. Слабошпицький «Чудасія на балконі». В. Юрченко «Друзі»

Мета: удосконалювати навички виразного правильного читання, вміння працювати з текстом; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картки із словами.

ХІД УРОКУ

І. Удосконалення навичок читання

1. Складання найбільшої кількості слів зі складами: ра, ма, мі, во, ли, лк, де, ві, се, та, ра.

2. Читання піраміди слів.

 3. Скласти слово.

 К Т А П Л С Н І М В А И Е Я — З яких творів ці герої? Що ви про них запам’ятали?

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Розповідь за малюнком.

2. Читання тексту.

3. Переказ тексту за складеним планом.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Ще одну цікаву історію ми зараз прочитаємо. Це оповідання Михайла Слабошпинського «Чудасія на балконі».

М. Робота над твором М. Слабошпинського «Чудеса на балконі»

1. Словникова робота.

— З’єднайте слово з його значенням стрілкою.

— Які з цих слів почули вперше?

2. Читання тексту вголос «ланцюжком».

Запитання після читання:

— Де відбулась подія, про яку йдеться в оповіданні? Хто її головний герой?

3. Вибіркове читання.

— Чи подобалась хлопчикові його квартира?

— Прочитайте, який краєвид був із балкона. Прочитайте, хто жив на балконі.

— Що мама знайшла в ящику?

— Які стосунки були між качкою і мешканцями квартири?

4. Читання тексту парами вголос

5. Вправи для розвитку навичок читання.

Гра «Знайдіть швидше»

— Знайти у тексті речення, в яких є словосполучення «дика качка», «я сумнівався», «вереск здійнявся», «на крило».

6. Переказ оповідання від першої особи.

7. Творча робота.

1 група. Придумайте розповідь про те, як хлопчики допомогли лелеці перезимувати зиму.

Журно

Вереск

Глитали

крик

ковтали жадібно, квапливо

спів голубів

сумно

Турнотять

2 група. Придумати власне продовження оповідання.

3 група. Намалювати словесну ілюстрацію.

8. Робота в зошитах (самостійне складання плану).

9. Розповідь учителя про письменника.

— Михайло Федорович Слабошпицький народився в 1946 році у с. Мар’янівка Черкаської області. Закінчив Київський університет ім. Т. Шевченка, факультет журналістики. Він є лауреатом премій ім. О. Біленького, ім. Лесі Українки, ім. Олени Пчілки. Написав багато оповідань про природу і про дітей.

10. Підсумкова бесіда.

— Що автор хотів нам довести у своєму творі?

Фізкультхвилинка для очей

V.Робота над віршем В. Юрченко «Друзі»

1. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1) — Пригадайте казки, героєм яких є котик.

2) — Складіть розповідь про кота.

2. Гра «Складіть прислів’я і поясніть».

З’єднати рисками частини прислів’їв і пояснити їх значення.

— Як ви думаєте, чому коти і собаки так живуть?

VІ. Повідомлення теми і мети опрацювання твору

— Зараз ми прочитаємо вірш Валентини Юрченко про кота і собаку.

1. Читання вірша вчителем.

Запитання після читання.

— Якими тут описуються кіт і собака?

2. Словникова робота (демонстрація слів на картках, їх миттєве читання й сприймання).

Прилетить, дрижить, муркотів, вскочив.

3. Читання вірша учнями мовчки.

— Коли відбувалися події, про які йдеться у вірші?

4. Робота над змістом.

— Яка була погода? Яким був кіт на порозі?

— Де жив собака? Чому він пожалів кота? Чи справжні вони друзі? Доведіть свою думку.

Покарали, як кота за сметану.

— Чи змінився для вас зміст приказки «Живуть, як кіт з собакою» після ознайомлення з цим віршем? (Так, змінився. Вони живуть, як справжні друзі: дружно, мирно, допомагають одне одному.)

5. Гра «Знайдіть речення».

— Зі словом муркотів;

— Зі словами дрімає, гралися, світить.

6. Робота з ілюстрацією.

— Хто зображений на ілюстрації? Якими автор зобразив Мурку і Ряб-ка? А якими ви їх уявляли?

7. Гра «Діафільм».

Учні фантазують, які саме кадри повинні бути в діафільмі.

VII. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам вірш Валентини Юрченко? Чим саме?

— Який би ви підібрали до нього заголовок?

— Чи спостерігали ви коли-небудь дивну дружбу між тваринами?

VIII. Домашнє завдання

1 група. Скласти текст-міркування «Чому природа — неосяжна книга мудрості й краси?».

2 група. Переказувати оповідання від першої особи.

3 група. Виразно читати вірш, намалювати до нього ілюстрацію.



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (04.03.2015)
Переглядів: 2060 | Рейтинг: 0.0/0
Висівання пророщеного насіння у відкритий ґрунт
В. Лучук «Жолудь». Є. Гуцало «Без дороги ходить дощ». П. Ребро «Суперечка». А...
Твоя країна — Україна. Символи держави
Елементарне ознайомлення з технікою гратографія. Практична робота «Великодня ...
Ліплення з пластиліну овочів і фруктів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]