Легенди. «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького» (народна легенда). Українські народні пісні

Тема: Легенди. «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького» (народна легенда). Українські народні пісні

Мета: ознайомити учнів із легендою як жанром усної народної творчості; збагачувати уявлення про народну пісню; ознайомити з легендою про народного героя, гетьмана України; розвивати навички швидкого, виразного, свідомого читання; виховувати любов до народної пісні, почуття гордості за свій народ.

Обладнання: портрет Б. Хмельницького, записи українських народних пісень, картки для розширення поля читання.

ХІД УРОКУ

І. Вдосконалення читацьких навичок

1. Вправляння у читанні прислів’їв (зі зміною смислового наголосу).

Козацькому роду нема переводу.

Козацькому роду нема переводу.

Козацькому роду нема переводу.

— Поясніть зміст прислів’я.

2. Читання пірамід слів.

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми здійснимо мандрівку у минуле нашого народу. А інформацію про минуле ми можемо черпати з легенд.

Легенди — це народні сказання, невеликі за обсягом твори-розповіді про події, факти, людей, оповиті казковістю. Часто в них йдеться про історичні події чи про життя людей у минулому.

Читання учнями статті «Народні легенди».

— Що нового дізналися ще про легенди як жанр усної народної творчості?

III. Робота над легендою «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького»

1.Читання легенди комбінованим способом: вчитель — підготовлений учень

— Чому хлопчика назвали Богданом Хмельницьким?

2.Словникова робота.

перехрестився

пробирати

розступилися

 неподалік

 перемагав

 звідки

хміль

Хміль — витка рослина.

Палата — великий будинок.

3. Читання легенди учнями мовчки.

— Де відбувалася описана подія?

— Де знайшов дід хлопчика?

4. Робота над змістом легенди з елементами вибіркового читання.

— Як назвали хлопчика? Прочитайте.

— Ким став Богдан Хмельницький, коли виріс?

— Про яке ставлення народу до Богдана Хмельницького свідчить цей твір?

5. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Учитель називає початок речення, а учні швидко знаходять продовження і дочитують його.

2) Утворити словосполучення з дієсловами із словникової роботи, використовуючи текст.

Переконав (ворогів), перехрестився (дід), розступилися (стіни), пробирати (руками).

6. Хвилинка ерудита.

— Яке місто в Україні назвали іменем гетьмана?

7. Творча робота.

— Уівіть себе скульптором. Який би ви створили пам’ятник Богдану Хмельницькому? Які слова винесли б на постамент?

М. Робота над опрацюванням українських народних пісень

1. Розповідь учителя.

— Ми, українці, — нація дуже давня. Ми самі створили свою національну культуру. Протягом своєї багатовікової історії наш народ склав безліч казок, прислів’їв, загадок. А особливо багато пісень — їх понад 200 тисяч!

Ось сьогодні ми познайомимося з деякими із них.

Першими піснями, які чули ви від своїх матусь, були колискові. А які колискові пісні ви знаєте?

(Діти співають.)

2. Опрацювання пісні «Стоїть явір над водою».

1) Слухання пісні.

— Про кого ви почули пісню? Про які часи в ній ідеться? Хто її герой?

2)Словникова робота.

Завдання. Дібрати тлумачення слів і з’єднати стрілочками.

 Вісті

 пригі

 кінь вороненький

випадок

 чорний із сіруватим полиском

 чутки, повідомлення, новини

горіхове сіделечко

 сідло з горіхового дерева

3) Самостійне читання пісні учнями.

4) Читання пісні вголос за строфами.

5) Робота над ілюстрацією.

— Яким зображено козака? З чого видно, що кінь вороненький — його бойовий і вірний товариш?

3. Опрацювання пісні «Котився віночок по полю».

1) Читання «павутинки» слів.

2) Самостійне читання пісні учнями.

— Про кого ця пісня?

3) Вправи для розвитку швидкості читання.

— Дібрати рими і знайти їх у пісні.

— Виразне читання пісні.

— Які почуття викликала у вас пісня?

— Яким ви уявляєте цей вінок? Що б ви туди вплели?

4.Самостійне опрацювання пісні «Ой, співаночки мої...»

V.Підсумок уроку

— Що таке легенда? Про яких людей складали легенди?

— Що таке пісня?

— Яка пісня вам сподобалась найбільше? Чому?



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (23.02.2015)
Переглядів: 2678 | Рейтинг: 0.0/0
Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях. Правила ...
Як ставитися до інших, щоб тебе поважали
«Україно, ясен мій цвіте...» Урок позакласного читання
Свято, коли весело
Декоративна аплікація
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]