Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить»

Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить»

Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально-виражальні засоби опису героїв,  звивати навички читання, пам'ять, увагу, вміння орієнтуватися у тексті,     логічне мислення, виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися.

Обладнання: портрет Л. Українки, картки для індивідуальної роботи, малюнковий план казки, зображення птахів – героїв казки.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

  • Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на минулому уроці?
  • Що цікавого ви дізнались про життя Лесі Українки?

Усна перевірка домашнього завдання:

Варіант Б – стислий переказ І і ІІ частин казки;

Варіант А – розповідь власно придуманої кінцівки казки.

3. Вправи на розвиток швидкості читання (читання деформованого тексту).

І васоснузала. робчикГо не мівспо її ругевддибути, вісбісо на біду та й чаповдатижчіно. давЖ , давж, аж муйориобдло. лиКо це лотаснітитем, кинупроласьвасо та як де заве: «уГ-у-у! уГ-у-у!...»

чикробГо аж терпо зо хустра: тіхов уже кавтіти, та якось ся утримав. лалізВивасо з пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в неї тятьсві! Страх та й діго!..

  • Спробуйте прочитати текст якомога швидше.
  • Кому вдалося прочитати весь текст?
  • В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ….ким?
  • Чому горобчик звернувся до сови? (сова дуже розумна, вона, навіть, є символом мудрості)

4. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми прочитаємо кінцівку казки і дізнаємось чим же закінчилась історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його розуму.

5. Вивчення нового матеріалу.

а) первинне читання ІІІ частини  казки підготовленим учнем.

- Послухайте кінцівку казки і дайте відповідь на таке питання: «Що примусило горобчика замислитись над життям і змінитися?»

б) словникова робота.

- Які незрозумілі слова ви зустріли у тексті і вважаєте, що їх треба пояснити?

     Ні гадки йому – ні про що не думав.

     Зоглядівся – не помітив.

     Статкує – хазяйнує.

     Вславився – прославився.

     Дбає – турбується.

     Клопіт – турбота.

     Клуні – будівлі для зберігання харчів, врожаю. (Діти намагаються пояснити значення самостійно, потім уточнюють за тлумачним словником.)

в) повторне читання кінцівки про себе.

  • прочитайте ІІІ частину про себе, вдумуючись у зміст прочитаного, приготуйтесь до «торби питань».

г) «Торба питань» - задати питання по тексту.

  • Діти, задайте питання по прочитаному. Пам’ятайте, що питання треба задавати послідовно і вони повинні бути суттєві.

Можливі питання:

  • Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
  • Коли горобчик почав приходити до розуму?
  • Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
  • Як хазяйнував горобчик?
  • Як ставилися до горобчика пташки?
  • Як стали називати горобчика інші горобці-сусіди?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

  • Молодці, ви уважно прочитали кінцівку, змогли поставити питання і дати на них відповіді, а тепер я пропоную вам тренувальну вправу – «лінійне читання». Починаючи з другого абзацу, намагайтесь прочитати якомога більше слів за три хвилини, закриваючи нижню частину букв лінійкою.

Перевірка читання у одного учня.

7. Робота над змістом казки.

а) робота в парах – закінчити прислів’я.

- Відшукайте в казці прислів’я, початок яких вказаний у вас на картці.

- Яка пара справиться швидше?

Картка  № 1

«Дурні бились, а ….(розумні поживились)»

«Хто дурнем вродився, той ….( дурнем і згине)»

«Не на те мудра, щоб ….(дурнів розуму начати)»

«Поки біди не знатимеш, то…..(й розуму не матимеш)»

«Розум на дорозі… (не валяється)»

 

Перевірка: одна пара зачитує свої відповіді.

б) фізхвилинка – вправи для очей.

в) робота за варіантами:

варіант А                         варіант Б                          варіант В

на картці вибрати          скласти цитатний план         прочитати кінцівку

ті риси характеру           казки, доповнюючи              казки ще раз,

горобчика, які                речення на картці.          вись швидко читати

відповідають змісту          слова, 2 абзац –

казки, непотрібне -           скоромовкою.                     закреслити.     

Варіант А

Картка № 2

неохайний                      спостережливий                     завзятий

вихований                                                                   хазяйновитий

сумний                                                                         допитливий

мудрий                              горобчик                            турботливий

обережний                                                                     кмітливий

дурненький                     примхливий                          розсіяний

 

Варіант Б 

Картка № 2

План

1. Був собі _______________________________________________.

2. Бились, бились _________________________________________.

3. Прилетів у гай, коли бачить – сидить _______________________.

4. Горобчик мерщій від _____________________________________.

5. Сидить на ріллі __________________________________________.

6. Вилізла _________________________________________________.

7. А бодай тобі заціпило _____________________________________.

8. Звернувся він просто ______________________________________.

9. А на весну вже став _______________________________________.

Перевірка варіантів.

варіант А                          варіант Б                    варіант В

розташувати вибрані       прочитати ще раз       підготувати стислий

риси у тій послідовності,     слова дійових осіб,         переказ кінцівки.

як змінювався горобчик.      приготуватися до          

доведіть це в своїй        інсценування казки. розповіді. 

Як треба читати слова різних героїв казки?

Курка – доброзичливо, заклопотано;

Зозуля – насмішкувато, байдуже;

Бузько – сердито; ґава – сумно, співчутливо;

Сова – сердито, зверхньо; сорока – швидко;

Крук – поважно, повчально.

Перевірка завдань варіантів.

г) робота над головною думкою казки.

  • Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися, здобувати розум.)
  • Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці казки? Поясніть, як розумієте їх?

М_др_м    н_хт_   не   вр_д_вс_,   а   н_вч_вс_.

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)

Ч_ж_м   р_з_м_м   ж_ть, д_бр_   не  н_ж_ть.

(Чужим розумом жить, добра не нажить.)

  • Які ще прислів’я знаєте?

Не всякий розумний, хто з головою.

В розумній розмові розуму набиратися, в нерозумній – свій загубити.

Розум за морем не купиш, коли вдома немає.

По одягу зустрічають, по розуму проводжають.

Голова без розуму, що ліхтар без свічки.

- Яка з приказок, вжитих у казці, співзвучна з головною думкою?

(Поки біди не знатимеш – розуму не матимеш.)

- Як розумієте цю приказку?

( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям, вчитись нового, жити по іншому, краще думати.)

8. Підсумок уроку.

  • Що навчає цінувати ця казка? (розум, розсудливість, бажання вчитись)
  • Що в ній засуджує автор?  ( легковажність, нерозумність)

Оцінювання відповідей дітей.

9. Домашнє завдання.

Варіант А: написати невеличкий твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця казка?»

Варіант Б і В: підготувати переказ казки від першої особи.



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (27.11.2014)
Переглядів: 2169 | Рейтинг: 0.0/0
Українська народна казка «Колосок»
Твоя квартира. Будь обережним
Узгодженість декоративної прикраси із силуетною формою. Практична робота «Каз...
Виготовлення ялинкових і різдвяних іграшок та прикрас
Запитання до природи. Чим снідає їжачок?
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]