Таблиці додавання і віднімання числа 5. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць
Тема. Таблиці додавання і віднімання числа 5. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць.

Мета. Ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 5, удосконалювати обчислювальні навички, закріпити знання складу чисел, вміння розв'язувати задачі на збільшення й зменшення числа на кілька одиниць.
Розвивати логічне мислення, уяву, творчі здібності учнів.
Виховувати культуру оформлення письмових робіт, поглиблювати інтерес до
вивчення математики через дидактичні ігри.

Обладнання: Комп'ютер, проектор, презентація, картки з прикладами, картки для
парної та групової роботи, казкові герої, ялиночка.

ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
Наш девіз − усе узнати,
Вміти добре рахувати.
Виростаймо ж − і у путь.
Хай знання із нами йдуть!

- Діти, сьогодні на уроці знадобиться нам з вами такий вантаж: математичні знання, світлий розум, кмітливість і хороший настрій. Давайте посміхнемось один одному та будемо працювати.
Урок – це країна знань, будьте ж допитливими, цікавими, але тільки не байдужими.

II. Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності.
Діти, сьогодні на уроці ми з вами будемо складати таблиці додавання і віднімання числа 5, розв’язувати задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць.
- Але у нас буде незвичайний урок, тому що сьогодні зранку, коли я ішла до школи, то зустріла ось цих лісових звіряток (показую лисичку і зайчика). Вони були дуже засмучені. А знаєте, чому? Тому що наближаються Різдвяні свята, у кожній хаті будуть прикрашати ялинку, а в лісі ялинок є багато, та немає чим їх прикрасити. Вони попросили мене, щоб ви їм допомогли прикрасити ось цю ялиночку.
- Допоможемо тваринкам? Але для цього нам треба добре працювати на уроці і за кожне виконане завдання ви зможете повісити одну іграшку.
- Як ви думаєте, чому мені не зустрівся ведмедик?
- Дітки, а чи можна зрубувати ялиночки?

IІI. Актуалізація знань учнів.
1. Усні обчислення. (за кожне правильно виконане завдання вішаємо кульку)
1) Ланцюжкові приклади.
10 – 6 + 4 – 2 + 3 – 5 =

2) Гра «Комп’ютер».
1, 3, 5
ПОЧАТОК
+ 3
ТАК НІ
- 6 > 6 + 4
КІНЕЦЬ

2. “Математична розминка”.
- Назвіть компоненти при додаванні ( Доданок, доданок, сума ), при відніманні
( Зменшуване, від’ємник, різниця).
- Яку арифметичну дію виконуємо при знаходженні суми? ( Додавання ).
- З яких частин складається задача?
- Що треба зробити, щоб збільшити на…? Зменшити на…?
- Назвіть парні числа; непарні.
- Назвіть двоцифрові числа.

3. Каліграфічна хвилина. Письмо цифри 5.
А тепер уже пора взятися і до пера
Зошит відкривай, хвилинку каліграфії розпочинай.
А яку цифру будемо писати, ви дізнаєтесь з віршованої задачі.
Бегемотики в ставку
Досхочу купалися.
Троє зліва, двоє справа –
Плавали, плескалися.
Хто нам швидше відповість,
Скільки всіх було їх? ( п’ять )
- Так! Правильно! Сьогодні ми будемо писати цифру 5. /Один рядочок /

4. Математичний диктант (взаємоперевірка)
1. До 3+2; Від 5-1,
2. Перший доданок 5, другий – 2, знайти суму;
3. 2 збільшити на 4, 6 збільшити на 1;
4. 4 зменшити на 4; 8 зменшити на 5

ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1.Складання таблиць додавання і віднімання числа 5 .
- Викладіть стільки паличок, скільки зайчиків з м’ячем, і стільки паличок скільки зайчиків з квіткою. Порахуйте.
- Яке число отримали?
- Як отримати число 7, якщо у нас є 5 паличок?

1. Робота з таблицею «Додавання і віднімання числа 5.
- Діти, зараз будемо складати таблицю додавання і віднімання.
а ) На основі малюнків учні пояснюють як складено таблицю додавання числа 5.
1 + 5 = 6
2 + 5 = 7
3 + 5 = 8
4 + 5 = 9
5 + 5 = 10

б ) Складання таблиці віднімання числа 6 за допомогою малюнків.
6 – 5 = 1
7 - 5 = 2
8 - 5 = 3
9 - 5 = 4
10 – 5 = 5

V. Фізкультхвилинка.
Час настав для відпочинку
Проведем фізкультхвилинку

VІ. Розвиток і закріплення математичних знань.
1. Робота за підручником.
№ 2, с. 65 (коментовано біля дошки)
4 + 5 + 1 2 + 5 – 4
10 – 3 – 5 6 – 4 + 5
7 + 2 – 5 9 + 1 – 5

2. Робота в парах. Знайди помилку.
В парі працюємо – дружбу цінуємо.

4 + 4 = 9 2 + 3 – 1 = 4
8 – 3 = 5 10 – 5 + 0 = 6

Перевірка результатів роботи в парах.

3. Розв'язування задач на збільшення й зменшення числа на кілька одиниць.
-Що означає «збільшити число на кілька одиниць?»
- Що означає «зменшити число на кілька одиниць?»
а) Склади і розв’яжи задачу за малюнком і коротким записом. №3 (усно)
- Про що йдеться в задачі?
- Скільки котушок ниток на столі?
- Скільки в кошику?
- Про що запитаємо в задачі?
- Яку дію виконаємо, щоб розв'язати задачу? Чому?

б) Розв’язування задач № 4.
(розв’язок записати у зошиті)

4. Хвилинка відпочинку.
Пальчикова гімнастика
Зайчики-моргайчики
Наші любі пальчики,
Щигликів злякалися
І порозбігалися.

в) Задача 5, розв’язок записати у зошит.

5. Робота з геометричним матеріалом. Робота в групах.
Щоб усе нам встигнути,
Треба гуртом працювати.
Гуртом легше
Будь-яке завдання розв’язати.


- Розділіть п'ятикутник на три трикутники

- Розділіть п'ятикутник на трикутник і чотирикутник.

- Розділіть п'ятикутник на два чотирикутника.

Перевірка результатів роботи в групах.
Звіт представників груп.
6. Розв’язування прикладів (усно) № 6.
Дітки, щоб почепити нам на ялиночку головну кульку, треба до неї знайти дорогу. А для цього ми повинні розв’язати ці приклади. (головна кулька з привітаннями від Миколая)

7 + • = 9 10 - •= 8 6 • • = 1
2 + • = 7 6 - • = 1 4 • • = 9

VIІ. Підсумок уроку.
1. Фронтальне опитування.
- І ось ялиночка наша прибрана. Давайте пригадаємо, що ми зробили для того, щоб допомогти звірятам?
- Що ми навчилися робити на уроці?
- Які ще таблиці вивчили?
- Чи справились з завданнями?
- Що вам сьогодні здалось найцікавішим?
- Що вам здалося найважчим?
- Що вам сподобалось на уроці?
Як ви думаєте, звіряткам сподобається ялиночка, яку ви прикрасили? А вам вона подобається? Мені тоже дуже подобається.

Молодці, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата
Усі завдання ми розв’язали,
Зайчика ми врятували.

Я пропоную, щоб свою роботу на уроці ви оцінили самі, тому кожен з вас зараз обере ту наклейку з оцінкою, яку заслужив, і наклеїть собі у щоденник.
Категорія: Математика | Додав: Погляд (23.11.2015) W
Переглядів: 2430 | Рейтинг: 5.0/1
Фантастичні герої, виліплені з пластиліну
Вступне заняття
Столи бувають різні
Чому пташки в'ють гнізда по-різному? Англійська народна казка «Сороче гні...
Узагальнюючий урок із теми «Рукотворна краса». Колективна робота «Сонячні кві...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]