Звуки [ф], [ф‘]. Позначення їх буквою «еф»
Тема: Звуки [ф], [ф‘]. Позначення їх буквою «еф»
Мета:
• ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням, відпрацювати артикуляцію звука [ф], формувати вміння робити звуко-буквений аналіз;
• розвивати активний словник учнів, усне мовлення, пам’ять;
• виховувати повагу до людей всіх професій, нагадати значення сигналів світлофора;
• корегувати фонематичний слух.
Обладнання: малюнки професій, картки з історії слова «шофер», модель автомобіля і світлофора, дитячі рулі, звукові фішки і схеми слів, міліцейська паличка, променева таблиця, предметні малюнки, склади слів, буква Ф, таблиці «Автомобіль».
Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Сідайте, діти, у гурті:
Зустрілися ми знову!
Про славні руки золоті
Я поведу розмову.
Ті руки звичні до землі,
Будують, вміють шити ...
Ми часто бачили мозолі
На їх долонях, діти.
Всі вдячні золотим рукам,
Я теж їх поважаю
Тож хочу розповісти вам
Усе про них, що знаю.
(діти сідають).
II. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна розповідь з елементами бесіди.
Ви, певно, здогадалися, діти, що умілі, золоті руки – то руки ваших тат і мам, людей будь-яких професій.
Одні з них будують заводи, будинки. Це дуже потрібна справа. Інші лікують хворих. Це також хороша робота.
А ким працюють ваші тата і мами?
(Окремі учні розповідають про своїх батьків).

2. Словникова робота про походження слова «шофер».
Діти, ми з вами зараз вирушимо у подорож вулицею майстрів. І поїдемо ми на якому транспорті?
(Вивішую малюнок автомобіля).
Подивіться на малюнки на ваших партах. Ви, звичайно, знаєте, що того, хто керує яким-небудь транспортним засобом, називається водієм.
Візник, який підганяє коней, теж водій. Та й ви самі вважаєтесь водіями, якщо катаєтесь на велосипеді.
Водія іноді називають шофером. Слово «шофер» прийшло до нас із Франції. Ця країна була однією з перших, де з’явились парові автомобілі.
Керуючи паровим автомобілем, водії мусили одночасно топити піч, тому їх часто називали кочегарами. Французькою «кочегар» звучить як «шофер». З того часу водіїв часто називають шоферами.
3. Створення ігрової ситуації.
Шофер не любить довго спати,
Із сонцем він встає.
І до машини поспішає –
Важливі справи є.
І хоча нема бензину,
Все одно піде машина
Тільки руль свій повернуть –
І ... фа – фа!
В щасливу путь!
(Діти беруть дитячі рулі і вирушаємо в дорогу).
4. Відгадування загадки.
Ми вирушаємо в дорогу вулицею майстрів і раптом зустрічаємо ...
Всім перехожим я моргаю,
Щоб пильно глянули на мене.
Очей же я аж троє маю.
Червоне, жовте і зелене ... Світлофор.
(називають послідовно звуки у слові).
III. Вивчення теми.
1. Виділення звука зі скоромовки.
Світлофор підморгує нам червоним оком, і ми повинні зупинитися і зосередитися. Який звук найчастіше чуєте?
Фарбував Федько фанеру
Фарбу взяв фіалкам в тон
У шофера – фантазера
Фіолетовий фургон. (звук [ф])
(- виконують звуковий аналіз слова «шофер»)
2. Артикуляція звука [ф].
а) Який звук за звучанням? Яка перешкода в роті?
(Під час вимовляння нижня губа притиснена до верхніх зубів. Цю перешкоду розриває струмінь повітря, утворюючи шум, без будь-якого голосу).
б) Звукова зарядка.
- Який звук чується, коли з повітряної кульки виходить повітря?
- Як сигналить автомобіль? (фа-фа)
в) Співвідношення схем зі словами
- знайдіть звукову схему до слів фарби, телефон, шарф.
3. Гра «Впіймай звук [ф]».
Світлофор показує нам жовте око, хоче, щоб ми приготувалися і були уважними.
Якщо в слові ви почуєте звук [ф], то піднімаєте рулі вгору.
Фішка, вісім, фіалки, сарафан, носив, фарби, сонце, фабрика, професія, свято, фонтан.
Фізкультхвилинка. Гра «Каруселі».
4. Ознайомлення з буквою «еф».
- Стоїть постовий на посту постовім,
Пильнує порядок у місті своїм.
Своїм зеленим світлом постовий звільняє нам дорогу.
Є паличка в нього в руках чарівна,
За мить сто машин зупиняє вона.
Ця паличка зупиняє і нашого Автошу.
(Прикріпити паличку між фарами, утворюється буква «еф»).
Звуки [ф] і [ф‘] позначаються буквою «еф».
5. Самостійний добір слів зі звуком [ф].
Щоб постовий пропустив нас далі в дорогу, ми повинні виконати його завдання: дібрати слова зі звуком [ф].
(Гімнастика для очей. Світлофор згас).
ІV. Читання слів, речень, буквою «еф».
1. Читання променевої таблиці.
(самостійне, ланцюжкове читання).
2. Робота з букварем.
а) Читання слів за учителем, ланцюжком, разом.
б) Словникова робота.
фаза́н – великий промисловий птах ряду курячих із яскравим оперенням.
фе́рма - господарське підприємство, яке займається розведенням і утриманням тварин.
фа́брика – місце, де що-небудь виробляється. Власник фабрики – фабрикант.
асфальт – чорна смолиста маса, якою покривають шлях, тротуар.
в) Робота за ілюстрацією підручника.
Кого бачите на малюнку?
Що він робить?
Про яку професію мріють діти?
Що допомогло вам про це дізнатися?
3. Гра «Знайди предмет».
Наш Автоша зламався. Щоб йому допомогти, ми повинні прочитати слова і з’єднати їх з відповідною частиною автомобіля.
(Робота за картками).
- звуковий аналіз: фара.
4. Гра «Утвори слово».
Ми Автошу відремонтували і вирушаємо далі. У нас на шляху плутанина. Склади в словах розгубилися. Ми повинні їх переставити і прочитати слова. Вирушаємо в дорогу.
(По черзі виїзжають до дошки і переставляють склади. Разом читаємо).
фе ка
тан фон
кус фо
рма фе
V.Підсумок.
Ось і завершилася наша подорож.
Все місто повне руху:
Машини вряд біжать,
Яскраво світлофори
І день, і ніч горять.
Проходь же обережно,
Свій кожен крок узгодь,-
І тільки там, де можна,
Дорогу уважно переходь!

- Яку ж букву ми вивчили?
- Які звуки вона позначає?
- Які це звуки?
(Гра «Сигнали світлофора»).
Категорія: Навчання грамоти | Додав: ptiza (09.11.2016)
Переглядів: 2170 | Рейтинг: 0.0/0
Будівельний конструктор
Ми — українці
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 23
Елементарне ознайомлення з технікою гратографія. Практична робота «Великодня ...
Звірі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]