Тема. Соловей як втілення сили природи й мистецтва; зміни в образі імператора.
Мета: поглиблювати навички аналізу художніх образів; навчати учнів робити самостійні узагальнення та висновки; виховувати і розвивати почуття доброти до ближнього, уміння співчувати чужому горю; розуміти значення і велич мистецтва.
Обладнання: портрет Г.К.Андерсена, ілюстрації до казок.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання
- Що вам відомо про Г.К.Андерсена?
- Назвіть головного героя казки «Соловей».
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Осмислення змісту і послідовності застосування знань.
1. Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми з вами повинні розкрити образ солов’я та показати зміни в образі імператора. А для цього ми зупинимося на окремих епізодах казки.
2. Робота над текстом казки.
- Де відбувається дія казки?
- Опишіть палац імператора.
- Як імператор дізнався про солов’я? Як цей випадок характеризує
- імператора? («Виявляється, у нас тут живе незвичайна пташка, яка
- зветься «соловей». Кажуть, що вона найкраща у моїй великій державі.
- Чому мені про неї ніколи не доповідали?»)
- Яким був соловей? З чим автор порівнює його спів? ( Зі скляними
- дзвіночками.)
- А яке враження справив спів солов’я на імператора? Чому? ( Він
- заплакав, тому що вперше почув голос природи. Душа імператора
- розкрилась назустріч пісні – і він заплакав.)
- А чому ж соловей відмовився від нагороди? ( Він вже отримав вищу
- нагороду – сльози. Талант радує людей від усієї душі, а не за плату.)
- Опишіть штучного солов’я. Хто зробив китайському імператорові
- дивний подарунок?
- Чому придворні були у захваті, а прості люди відчували, що щось тут
- не те? ( Живого співу живої душі ніщо не замінить. Адже в живій душі
- знаходить відгук те, що йде від серця, а в придворних живої душі не
- було, тому їм милим був штучний соловей.)
- Чому справжній і штучний соловей не змогли співати разом?
- Чому справжній соловей залишив палац? ( Всі захопилися цяцькою, а
- про нього забули. Соловей – творець, йому нецікаво було слухати спів
- цяцьки.)
- Яке є українське прислів’я, що відповідає цьому епізоду? Чи справді
- гарне – то найкраще?
Не все золото, що блищить.
( Діти записують у зошит.)
- Що трапилось з іграшкою? Які заходи вжив імператор, щоб оживити
- штучного птаха? ( Він послав за придворним медиком.)
- А що ж трапилося далі? Що мучить імператора в останні хвилини його
- життя?
- Чи допоміг штучний птах імператорові?
- Що примусило справжнього солов’я повернутися до імператора?
- ( Соловей оцінив в імператорові те, що проявилось сльозами.)
- Як сталося, що смерть відступила від імператора?
- Як же закінчується казка?
ІV. Узагальнення знань.
- Що таке тема та ідея твору?
- Визначте тему казки.
- Розгадайте головоломку. Чи згодні ви з тим, що ці слова містять
- головну думку казки?
Не
|
зо
|
що
|
то,
|
щить
|
все
|
те
|
бли
|
ло
|
Відповідь: « Не все те золото, що блищить.»
V. Підсумок уроку
У казці Андерсена в боротьбі, в протистоянні перемогло добро, мистецтво одержало перемогу над смертю.
Неможливо собі уявити життя без мистецтва. Тому ми можемо сказати: «Мистецтво вічне».
І саме Андерсен, як і всі казкарі світу, прагнув утвердити добро на землі, пробуджуючи його в людських душах за допомогою своїх дивовижних казкових героїв.
VІ. Домашнє завдання Прочитати казку О.Уайльда «Хлопчик-зірка».
|