Джон Кітс (1795-1821). «Про коника і цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші, його ідея («Поезія землі не вмре ніколи…”)

Тема. Джон Кітс (1795-1821). «Про коника і цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші, його ідея («Поезія землі не вмре ніколи…) Йоганн Вольфганг Гете (1749-1832). «Нічна пісня подорожнього». Зображення взаємозв`язку різних сфер природи й людини в поетичному творі.

Мета: ознайомити з перлинами світової поезії, життям та творчістю поетів; дати поняття про тему та ідею твору, пейзаж, епітети, метафори; розвивати навички виразного читання поезії, спостереження над ліричним твором та його аналізу; розширювати кругозір учнів; виховувати естетичні смаки, любов до природи, художнього слова.

Обладнання: портрети поетів, збірки їх творів, репродукції пейзажів різних художників (за вибором учителя), аудіо запис «Пори року»

 П.Чайковського, слайд шоу визначних місць Англії та Німеччини.

Тип уроків: вивчення нового матеріалу.

 

 

Хід уроків

 

І. Аналіз контрольної роботи

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Що впливає на настрій людини більше, ніж природа довкола? Напевно, ви помічали, що в похмурий день, коли небо кошлатиться сірими хмарами, понурих людей на вулицях набагато більше, ніж у ясну днину, коли сонце, дерева і люди наче радіють, усміхаються одне одному. З давніх-давен природа вражала людину своєю красою, викликала різні почуття – від щирого захоплення до смертельного жаху. Давні люди вважали все в природі живим: гори, річки, ліси, дерева - олюднювали їх. Талановиті поети складали гімни природі, підкреслюючи її роль у житті людини, художники змальовували її пензлем, композитори – звуками.

(Перегляд ілюстративних матеріалів, прослуховування музичних фрагментів)

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

 Все, що ми побачили і прослухали є змалюванням природи в різних видах мистецтва. І це називається пейзажем. Пейзаж, або опис природи, не лише допомагає уявити місце і час розгортання подій того чи іншого твору. Він розповідає нам про внутрішній світ персонажа, його почуття. Тож пейзаж не лише відтворює, неначе «фотографує» довкілля, здебільшого він тісно пов`язаний із внутрішнім світом персонажів і є його виявом.

  • Запис до літературознавчих словничків або зошитів

Пейзаж – опис природи в літературному творі

І сьогодні ми ознайомимося із зразками справжньої поезії, для якої не існує меж, пов`язаних із часом, місцем проживання, національністю. Усіх людей єднає вічна, нетлінна краса. І дуже щасливою є та людина, яка вміє осягнути цю красу серцем і душею, зобразити в поетичних рядках. І зараз ми будемо вчитися осягати цю красу, оспівану у віршах чудових поетів.

ІV. Оголошення теми і мети уроку

1.Слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці є декілька понять з теорії літератури, які ви повинні засвоїти і, можливо, вам здасться, що з ними ви ніколи не зустрічались, але це не так і ви в цьому переконаєтесь. Для цього вам потрібно буде згадати деякі поняття, з якими ви вже зустрічались на уроках української літератури і , особливо, української мови.

Знайомство з поетичними творами ми розпочнемо з поезії англійського поета-романтика Джона Кітса «Про коника і цвіркуна».

Але спочатку познайомимось з поетовою країною – Англією (перегляд слайд шоу про Англію).

 Джон Кітс прожив дуже коротке і нелегке життя, яке спалахнуло яскравим метеоритом на небосхилі англійської поезії і так само стрімко згасло залишивши по собі чудові вірші, які і сьогодні вражають читачів своєю довершеністю і красою. Адже їх автор вважається третім (після Байрона і Шеллі) великим поетом молодшого покоління англійських романтиків. Коли поетові було всього 15 років, він залишився сиротою і опікуни відправили його здобувати професію лікаря в госпіталях Лондона, так як вчитись в університеті він не мав за що. Але любов до літератури перемогла і Джон став членом одного з літературних гуртків і зайнявся літературною творчістю. Проте це заняття не давало йому коштів для існування і він жив у постійній бідності. Його і без того хворобливий організм не витримав, він захворів на сухоти і у віці 25 років помер. Але по ньому залишились його прекрасні вірші, з одним з яких ми зараз і познайомимось.

2. Виразне читання учителем вірша Джона Кітса «Про коника і цвіркуна» в різних перекладах:

Поезія землі не вмре ніколи.

Опівдні, як мовчать серед гілок

Птахи в гаю, невтомний голосок

Обнизує покоси й частоколи.

Це коник, він поймає гори й доли,

На стернях довгий ведучи танок,

А стомиться – стихає на часок

У затінку стебла або стодоли.

Поезія землі не оніміє:

Коли зима в мовчання крижане

Поля заковує, цвіркун у хаті

Заводить пісню, що в теплі міцніє,

Нагадуючи всім, хто задрімне,

Спів коника в траві на сіножаті.

 Про коника і цвіркуна

Ніколи не вмирає спів землі.

Коли вже птиці в лісові околи

Втечуть од спеки й викошене поле

На мить затихне в літньому теплі,

Озветься коник. Сівши на стеблі,

В захопленні не томлячись ніколи,

Він тішитиме сонце ясночоле –

Й тремтітимуть од щастя мотилі.

А вже в зимі, коли від холоднечі

Поглибшає в хатині тишина,

Цвіркун співає пісню нам з-під печі.

Росте в дрімоті пісня негучна,

Спів коника і літа молодечі,

Дзвінкі луги нагадує вона. (Переклад Дмитра Павличка)

3. Словникова робота

4. Самостійне читання учнями віршів Джона Кітса про себе, потім, за бажанням, читання вголос

5. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

  • Яке враження справили на вас вірші? Який переклад сподобався більше? Чим саме?
  • Що вразило найбільше в обох перекладах?
  • Ще в початкових класах і на уроках з розвитку мовлення ви ознайомилися з поняттям «тема». Згадайте, що таке тема твору?
  • Яка тема вірша «Про коника і цвіркуна»?
  • Але у кожного твору є не тільки те, про що він, тобто його тема, але й те, заради чого він написаний, що хотів цим твором виразити автор – його головна думка, або ідея. Попробуйте знайти, що хотів нам сказати своїм віршем Джон Кітс. Можливо, головна думка твору є в самому вірші? Знайдіть її.
  • Отже, яка ідея вірша Джона Кітса «Про коника і цвіркуна»?
  • Що розуміє автор під словами «поезія землі»? А як розумієте ці слова ви?
  • Яких персонажів ми зустрічаємо у вірші? Що вони уособлюють?
  • Який настрій викликає у вас вірш «Про коника і цвіркуна»? Свою думку обґрунтуйте.

 Запис до літературознавчих словничків або зошитів:

Тема літературного твору – це те, про що у творі розповідається

Ідея – головна думка літературного твору

6. Ознайомлення з життям і творчістю Й.В. Гете і його віршем «Нічна пісня мандрівника».

 Великий німецький поет-просвітитель Йоганн Вольфганг Гете є автором багатьох шедеврів, якими пишається німецький народ. Серед них всесвітньовідома трагедія «Фауст», чудова балада «Вільшаний король», з якими ви ще зустрінетесь на шляху вивчення світової літератури, а також багато інших творів, серед яких і чудова мініатюра «Нічна пісня мандрівника». Шанобливе ставлення німців до Гете, вшанування його пам`яті нагадує ставлення українців до Тараса Шевченка. Недаремно ж і сьогодні німецький культурний центр в Україні називається саме Гете-Інститутом, хоча Німеччина дала світові немало інших талановитих письменників, композиторів, філософів. (Перегляд слайд шоу про Німеччину)

7. Виразне читання вчителем вірша Гете «Нічна пісня мандрівника» (в перекладі М. Бажана) і «Нічна пісня подорожнього» (в перекладі П. Тимочка), а також вірша Михайла Лермонтова «Із Гете» (в перекладі Т. Масенка)

8. Виразне читання вірша учнями (за бажанням)

9. Словникова робота

 10. Обмін враженнями, порівняння різних перекладів вірша Гете, а також віршів Гете і Кітса

  • Яке враження справив на вас вірш Гете «Нічна пісня мандрівника»?
  • Про що, по-вашому, цей вірш, тобто яка його тема?
  • А яка ідея, тобто головна думка вірша?
  • Яким настроєм пронизаний вірш Гете? Як він впливає на читача?
  • Який із перекладів вірша вам більше припав до душі і чому?
  • Чи зберігається ритмомелодика вірша, загальне звучання в обох перекладах?
  • Що спільного і відмінного у віршах Й.В. Гете і Джона Кітса?

11. Слово вчителя

Для того, щоб яскравіше описати предмет, поняття, явище, дати їм точну, образну характеристику, письменники вживають спеціальні засоби виразності мовлення – тропи. З деякими з них ви вже знайомилися на уроках української літератури, як от з порівняннями, епітетами, уособленнями. З іншими познайомитеся в 5 класі і навіть на найближчих уроках, як от з метафорою, королевою тропів. Ще з іншими – в наступні роки вивчення літератури.

 Згадайте з української літератури, що таке епітети?

 Запис до літературознавчого словничка або зошита:

Епітети – художні означення

Як визначити, які з означень є епітетами, а які ні?

Очікувана відповідь:

Епітети слід відрізняти від звичайних прикметників-означень, що просто характеризують предмет, вказуючи на його форму, розмір, колір, матеріал або властивість. Наприклад, золота обручка – золотий характер, хижі звірі – хижі пазурі, дорослий хлопець – дорослий вчинок тощо.

 12. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

 Виписати епітети з віршів Джона Кітса «Про коника і цвіркуна» та Гете «Нічна пісня мандрівника», Михайла Лермонтова «Із Гете» і визначити їх роль.

 

 Кітс Гете Лермонтов

Невтомний (голосок); Нічна (імла); Темна (ніч) ;

довгий (танок); лагідні (долини);

крижане (мовчання); свіжа (мла)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

На основі поезії Джона Кітса «Про коника і цвіркуна» складіть «психологічний портрет» автора, тобто дайте характеристику поетові.

Очікувана відповідь:

Поет любить природу, милується нею, переконаний у вічності «поезії землі», спостережливий, уважний, оптимістичний.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати вірші Джона Кітса, Й.В. Гете; прочитати статті про поетів за підручником, відповідати на запитання підручника

VII. Підведення підсумків уроку

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (25.03.2017)
Переглядів: 4082 | Рейтинг: 4.0/1
Тварини рідного краю
Закріплення навичок роботи з мишею
Елементарне ознайомлення з технікою гратографія. Практична робота «Великодня ...
«Мій рідний край, моя земля велика-превелика...». Встановлення меж речень. Ро...
Уроки чемності
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]